Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na říjen 2013: Prokletí rokenrolu, Po strništi bos i Pád

Redakce

Redakce

30. 9. 2013

Nový měsíc říjen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

OBR: Michele Primi: Prokletí rokenrolu - Tragédie a záhady rocku

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Slovart

Michele Primi: Prokletí rokenrolu  Tragédie a záhady rocku

OBR: Michele Primi: Prokletí rokenrolu - Tragédie a záhady rockuTato kniha přináší 63 příběhů o umění, životě a smrti ve světě rocku. Příběhy o životech ukončených předčasně na vrcholu kariéry, o osudových setkáních a o umělcích, kteří prohráli souboj se sebou samými.

Hudební legendy, jež sice žily v různých dobách, měly odlišný životní styl i rozdílný způsob, kterak projevovaly svůj talent, spojovala je však skutečnost, že se staly ve své době ikonami. Mnozí z nich patří do takzvaného Klubu 27, skupiny muzikantů a zpěváků, jejichž život neočekávaně skončil v sedmadvaceti letech. Prvním z nich byl bluesový muzikant Robert Johnson v roce 1938, poslední zpěvačka Amy Winehouse v roce 2011.

Michele Primi: Prokletí rokenrolu  Tragédie a záhady rocku. Vydalo nakladatelství Slovart, 2013. Doporučená cena 399 korun.

Zdeněk Svěrák: Po strništi bos

OBR: Zdeněk Svěrák: Po strništi bosV nové knize Zdeňka Svěráka se autor inspiroval vzpomínkami na svá klukovská léta.

„Není to kronika mého dětství ani naší rodiny, chtěl jsem, aby to byla krásná literatura. Autoři takové literatury nejen vzpomínají na to, co viděli a slyšeli, ale také si vymýšlejí a fantazírují, aby jejich příběh stál za řeč. V knížce vyprávím o tom, jak byl malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Jsem to já a nejsem to já. Je to mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který,“ napsal o své nové knize Zdeněk Svěrák.

Zdeněk Svěrák: Po strništi bos. Vydalo nakladatelství Fragment, 2013, 96 stran. Doporučená cena 229 korun.

Umberto Eco: Dějiny legendárních zemí a míst

OBR: Umberto Eco: Dějiny legendárních zemí a místOd Homérových básní až po současnou science fiction, od svatých písem po komiksy, přes všechna stěžejní literární díla, o nichž jsme se učili, literatura po celé věky neustále vytvářela pomyslné a bájné země a promítala do nich všechna ta přání, sny, utopie a noční můry, které v našem omezeném skutečném světě působí příliš rušivě a vyzývavě.

Po Dějinách krásy, Dějinách ošklivosti a Bludišti seznamů se Umberto Eco stává průvodcem na obrazově bohatě dokumentované cestě po oněch dalekých, neznámých zemích a ukazuje nám jejich obyvatele, vášně, hrdiny, ale především význam, který pro nás mají. Na cestě, jež je zasvěcená i zábavná, jak ji dokáže uspořádat jen Umberto Eco.

Umberto Eco: Dějiny legendárních zemí a míst. Vydalo nakladatelství Argo, 2013. Doporučená cena 998 korun.

Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou

OBR: Jiří Padevět: Průvodce protektorátní PrahouKniha zavede zájemce na místa konspiračních schůzek odbojářů, do bytů rodin podporovatelů parašutistů, připravujících atentát na Reinharda Heydricha, do kanceláří krycích firem Sicherheitsdienstu, do tajné porodnice, zřízené gestapem, na místa, kde trpěli pražští židé, do podzemí, kde nacisté připravovali výstavbu podzemních továren, do sálů, kde se scházeli čeští fašisté a na barikády a velitelská stanoviště Pražského povstání.

Zároveň ukáže, že i během okupace byla Praha místem, kde i přes nacistický útlak existovaly ostrůvky svobody a kulturního života. Publikace je doplněna velkým množstvím dosud nepublikovaného obrazového materiálu a přehlednými mapkami.

Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou. Vydalo nakladatelství Academia, 2013, 760. Doporučená cena 595 korun.

Martin Franc: Dějiny Akademie věd ČR v obrazech

OBR: Martin Franc: Dějiny Akademie věd ČR v obrazechKniha prostřednictvím dobových dokumentů a fotografií detailně mapuje institucionální vývoj české vědy od 18. století, kdy byla v Olomouci založena Společnost neznámých učenců v zemích rakouských, po vznik Akademie věd ČR po rozpadu Československa v roce 1993 a období dvaceti let rozvoje samostatné české vědy po sametové revoluci.

Tento proces je zasazen do širších společenských souvislostí, které ovlivnily vývoj vědeckých institucí i postavení vědců v nich.

Martin Franc: Dějiny Akademie věd ČR v obrazech. Vydalo nakladatelství Academia, 2013, 360 stran. Doporučená cena 455 korun.

Edward Gorey: Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy

OBR: Edward Gorey: Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhyJádrem třetího výběru z rozmanité tvorby Edwarda Goreye je jedinečný a pro autora poněkud nezvykle mnohomluvný soubor mravokárných ponaučení Čerstvě deflorovaná dívka, aneb co říci vhodného v prekérních situacích.

Je doplněn dvěma klasickými mikropříběhy – Nebohé dítě a Velkolepé krvácení z nosu. Ve všech těchto dílech autor dovedl k dokonalosti složku obrazovou i jazykovou, přičemž u obou tkví základní napětí mezi artistní, vysoce estetizovanou formou a obskurním, dryáčnickým obsahem s všudypřítomnou ironií a sebeironií.

Edward Gorey: Čerstvě deflorovaná dívka a jiné příběhy. Vydalo nakladatelství Dokořán, 2013, 120 stran. Doporučená cena 265 korun.

Simon Mawer: Pád

OBR: Simon Mawer: PádRob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat.

Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.

Simon Mawer: Pád. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2013. Doporučená cena 389 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na říjen 2013: Prokletí rokenrolu, Po strništi bos i Pád