Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na prosinec 2012: Čtyřprocentní vesmír, 2012 nebo Maus

Redakce

Redakce

3. 12. 2012

Ani v prosinci si nenechte ujít nové knihy, které se objevily na pultech knihkupců. Ať už si o některý z titulů napíšete Ježíškovi, či si ho koupíte jen tak, literární zážitek můžeme zaručit.

FOTO: Srdce ve sněhu

Vánoce se blíží, nezapomeňte si přát pod stromeček také nějakou tu knihu., Zdroj: sxc.hu

Richard Panek: Čtyřprocentní vesmír

OBR: Richard Panek: Čtyřprocentní vesmírKniha Čtyřprocentní vesmír nese podtitul O temné hmotě, temné energii a kolumbovských výzvách pro 21. století.

Vědci se v poslední době snaží vysvětlit jeden matoucí rys vesmíru: jen čtyři procenta kosmu jsou tvořena hmotou, ze které se skládáme i my, naše knihy, každá planeta a hvězda. O zbytku nevíme vůbec nic.

Richard Panek ve své knize líčí, jak vlastně vědci k tomuto závěru došli. Vypráví o snaze nalézt takzvanou temnou hmotu i ještě podivnější substanci zvanou temná energie.

Richard Panek: Čtyřprocentní vesmír, vydalo nakladatelství Dokořán 2012, 252 stran, doporučená cena 388 korun

Na počátku tohoto příběhu, v roce 1965, byl vesmír jednoduchý. Všechno začalo během telefonního rozhovoru, který se odehrál jednoho poledne počátkem roku. Jim Peebles seděl spolu se svými dvěma kolegy v pracovně svého učitele a častého spolupracovníka, princetonského fyzika Roberta Dickeho. Zazvonil telefon a Dicke zvedl sluchátko. Dicke se na vedlejší úvazek podílel na vedení výzkumné firmy a sám byl držitelem desítek patentů.

Během těchto každotýdenních pracovních obědů, které pořádal, míval proto někdy telefonáty plné tajemných a technických výrazů, kterým Peebles mnohdy nerozuměl. Tento hovor nicméně obsahoval tajemné a technické výrazy, které Peebles znal velmi důvěrně – pojmy, které ti čtyři probírali právě onoho odpoledne.

Miloslav Stingl: 2012

OBR: Miloslav Stingl: 2012Cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl se ve své knize z roku 2010 věnuje nejskvělejší indiánské civilizaci staré Ameriky – Mayům. Její velkolepost je v knize s jednoduchým názvem 2012 představena na pozadí vyprávění o vlastních návštěvách indiánských měst.

Čtěte také: Čínský nobelista Gao Xingjian: V sedmnácti jsem přečetl českého Haška

Stingl popisuje mayské paláce a pyramidy, jejichž tajemství a záhady se snaží rozluštit. Zároveň si klade otázku, proč Mayové, a to už před tisícem roků, předpověděli, že 21. prosince 2012 dojde k obrovské katastrofě, která má zničit celý svět.

Miloslav Stingl: 2012, vydalo nakladatelství JOTA 2012, 280 stran, doporučená cena 328 korun

Lenka Reinerová: Adiós, Španělsko

OBR: Lenka Reinerová: Adiós, ŠpanělskoPoslední kniha německy píšící pražské prozaičky Lenky Reinerové má název Adiós, Španělsko. Dějová linie vyprávění spojuje Prahu se Španělskem v dramatickém čase občanské války na konci 30. let minulého století.

Hlavní příběh je proplétán autobiografickými reflexemi ze současnosti, tak jak to dobře známe i z dalších knih Reinerové. Téma, které dvaadevadesátiletou autorku do posledních chvil zaměstnávalo a vedlo k napsání tohoto textu, je úzce spjato s otázkou: Proč bylo v meziválečné době tolik především mladých lidí ochotno postavit se zlu, riskovat život v boji za demokracii a za svou představu o svobodě?

Novelu doprovází komentované ukázky z válečných zápisků lékaře, interbrigadisty a později také autorčina manžela Theodora Balka (1900–1974) a historická studie Českoslovenští interbrigadisté ve Španělsku 1936–1939.

Lenka Reinerová: Adiós, Španělsko, vydalo nakladatelství Labyrint 2012, 120 stran, doporučená cena 195 korun

Radka Denemarková: A já pořád kdo to tluče

OBR: Radka Denemarková: A já pořád kdo to tlučeNové vydání knihy A já pořád kdo to tluče představuje jurodivý, groteskně napínavý příběh jedné vraždy a osudového propojení muže a ženy, utopených v pochybnostech samoty, který se mohl odehrát kdekoliv.

Čtěte také: Radka Denemarková: Mám dobrodružný, v lecčems divoký život. Střílím do vlastních řad

Prostředí divadla však otevírá jedinečný prostor pro hlubší vášně i hysterie, v němž navíc jednoho dne spadne opona definitivně. Energickým účinkujícím, pasivním čumilům i zákulisním manipulátorům. Alternace za naše životy neexistují. Nehrajeme v divadle jednoho herce.

Minulost a úzkosti nesvlečeme jako kostým. I ta sebemenší životní role má být odehrána svědomitě. Hostující režisér Buch to tuší, spisovatelka a dramatička Birgit to ví. A kdo ví, bývá umlčen.

Radka Denemarková: A já pořád kdo to tluče, vydalo nakladatelství Druhé město 2012, 180 stran, doporučená cena 249 korun

Brigitte Hamannová: Hitlerův ušlechtilý Žid

OBR: Brigitte Hamannová: Hitlerův ušlechtilý ŽidKniha historičky Brigitty Hamannové ani zdaleka není pouhým životopisem židovského lékaře Eduarda Blocha (1872 až 1945), který se narodil v jihočeské Hluboké, medicínu vystudoval v Praze a usadil se v rakouském Linci.

Doktor Eduard Bloch vstoupil do dějin tím, že v roce 1907 v Linci léčil matku Adolfa Hitlera. Rakovinou postižená Klara Hitlerová se uzdravit nemohla, Eduard Bloch alespoň zmírnil její utrpení. Za to mu byl její tehdy osmnáctiletý syn Adolf zřejmě upřímně vděčný a židovský lékař byl dojat jeho starostlivostí o matku.

Nikdo, a tím méně Eduard Bloch, nemohl tehdy tušit, kým se na svou matku nadmíru fixovaný mladík stane. Lékař se s Adolfem Hitlerem již nikdy poté osobně nesetkal, ale po anšlusu Rakouska dal Vůdce a říšský kancléř židovského doktora pod ochranu lineckého Gestapa. Tak se Eduard Bloch stal zřejmě jediným Židem, o jehož osud se Hitler osobně zajímal.

Brigitte Hamannová: Hitlerův ušlechtilý Žid, vydalo nakladatelství Prostor 2012, 472 stran, doporučená cena 480 korun

Simona Martínková-Racková: Sto nejlepších českých básní 2012

OBR: Simona Martínková-Racková: Sto nejlepších českých básní 2012S nápadem vydávat ročenky nejlepších básní přišel v roce 1988 americký básník a kritik David Lehman. Úspěch, který edice The Best American Poetry záhy zaznamenala, a především to, že podobné ročenky dnes vycházejí v řadě zemí světa, ukázal, že navzdory proklamacím o krizi poezie a nezájmu o ni stále existuje nejen řada dobrých básní, ale také mnoho dobrých čtenářů.

Projekt i v českém prostředí sklízí příznivou odezvu u kritiky a čtenářů. Výběr nejlepších básní nemá sugerovat iluzi objektivity, naopak má představit subjektivní pohled editorů na poezii daného roku i na poezii jako takovou.

Po editorských dvojicích Karel Šiktanc a Karel Piorecký (2009), Miloslav Topinka a Jakub Řehák (2010) a Petr Král a Jan Štolba se v pořadí již čtvrtého pokračování básnické ročenky ujala literární recenzentka, básnířka a editorka Simona Martínková-Racková.

Simona Martínková-Racková: Sto nejlepších českých básní 2012, vydalo nakladatelství Host 2012, 232 stran, doporučená cena 239 korun

Pavel Švanda: O intelektuálovi, který se necítí dobře

OBR: Pavel Švanda: O intelektuálovi, který se necítí dobřeSám Pavel Švanda o knize napsal, že se jedná o sbírku relativně pestrých zamyšlení a meditativních i analytických esejů. Je tu též portrét muže byznysu a povídka o zkušenosti potopy.

Všechny texty se obracejí k českému čtenáři, i když Švanda připouští, že se vždy necítí vázán převládajícími tuzemskými zájmy, upínajícími se hlavně ke sporům o politickou moc a rozdělování peněz. Trochu rozptylujícího popovídání nabízejí úvodní fejetony, ale zásadním rysem sbírky je spíše vůle k soustředění.

Pavel Švanda: O intelektuálovi, který se necítí dobře, vydalo nakladatelství Atlantis 2012, 240 stran, doporučená cena 249 korun


Vezmeme například pod tlakem finanční krize peníze z rukou podezřelých bankéřů? Svěříme-li však dohled nad finančními trhy úředníkům vybaveným širokými pravomocemi, vlastně doufáme, že naše peněženky nejlépe zabezpečí policajt. Jistěže on se docela rád postará… postupně, pomaličku, krok za krokem…

Nakonec si půjdeš na policejní okrsek pro povolení vyzvednout si vlastní peníze na koupi auta, z ekologických důvodů ovšem. Přes mediální polemiky s komunismem a nacismem sdílíme, i když ne všichni, totalitářský ideál co nejúčinnější výkonné moci. Nebo nás tyto vidiny minulosti aspoň pokoušejí.

Art Spiegelman: Maus

OBR: Art Spiegelman: MausK 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana s názvem Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku.

Maus je děsivým – a současně hodnotně umělecky ztvárněným – zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata – odtud název knihy.

Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.

Art Spiegelman: Maus, vydalo nakladatelství Torst 2012, 296 stran, doporučená cena 499 korun

Regina O’Melvenyová: Kniha šílenství a léčby

OBR: Regina O'Melvenyová: Kniha šílenství a léčbyRegina O’Melvenyová se ve svém románovém debutu opírá nejen o zevrubnou znalost historie, ale i o svou zkušenost oceňované básnířky. Historický román Kniha šílenství a léčby z renesančních Benátek představuje neobvyklou hrdinku: mladou lékařku Gabriellu Mondini, jež svou profesi vykonává za podpory svého otce-lékaře a k nelibosti svých mužských kolegů.

Čtěte také: Češi očima polského spisovatele? Láska nebeská, píše Mariusz Szczygieł

Pak ale její otec na jedné ze svých cest záhadně zmizí a Gabriella se jej vydá hledat. Na své dobrodružné pouti prochází soudobou Evropou a Středomořím, od Itálie přes Německo či Skotsko až po Maroko. Jako vodítka jí slouží jen záhadné dopisy, které jí její otec občas posílá.

Regina O’Melvenyová: Kniha šílenství a léčby, vydalo nakladatelství Argo 2012, 282 stran, doporučená cena 298 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na prosinec 2012: Čtyřprocentní vesmír, 2012 nebo Maus