Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Na plechárně, Příběhy z temné komory a Lehkost bytí

Redakce

Redakce

22. 12. 2011

FOTO: Mr. PaperNové knihy dnes prolistují titul Na plechárně od Johna Steinbecka. Následuje výpověď o těžkém dětství s příznačným názvem Příběhy z temné komory a Lehkost bytí z pera Franka Wilczeka.

FOTO: Mr. Paper

Výběr tří zajímavých titulů z knižního světa, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

John Steinbeck: Na plechárně

OBR: John Steinbeck: Na plechárněJedna z nejhumornějších a nejoblíbenějších Steinbeckových knih, novela Na plechárně, se rodila během válečných let v Evropě. A právě při autorově vzpomínání na svou rodnou Kalifornii vznikly tyto nevázané příhody hlavních hrdinů jako hokynáře Li Čonga, malíře Henryho i děvčat z podniku paní Dory a dalších. Steinbeck nejen zdařile zobrazil mikrokosmos ulice kalifornského Monterey, ale čtenářsky vděčným svědectvím zachytil svět hlavních hrdinů, kde se nebojí dotknout ani temnějších stránek lidského života.

Název: Na plechárně
Autor: John Steinbeck
Překlad: Zdenka Wattersonová
Ilustrace: Pavel Růt
Počet stran: 152
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 265 Kč

Günter Grass: Příběhy z temné komory

OBR: Günter Grass: Příběhy z temné komoryPříběhy z temné komory částečně navazují na předchozí autobiografii s názvem Při loupání cibule. Kniha je stylizována jako kritické vzpomínání osmi dospělých dětí na ne vždy lehké dětství s otcem – slavným spisovatelem, pro kterého bylo jeho dílo přednější než rodina. Za hlasy dětí se však skrývá vlastní vypravěč, otec, který si tyto děti možná jen vymyslel, přitom nijak nezakrývá, že jde částečně o Grassovu rodinu. Kniha tak představuje rafinované balancování na hranici autentické reality a čiré fikce.

Název: Příběhy z temné komory
Autor: Günter Grass
Překlad: Jiří Stromšík
Počet stran: 176
Nakladatelství: Atlantis
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 242 Kč

Frank Wilczek: Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo

Frank Wilczek: Lehkost bytí aneb Bytí jako světloKniha nese podtitul O hmotnosti, éteru a sjednocování sil. Naše chápání reality přírody totiž prošlo v posledních 25 letech radikální změnou. Blížíme se k očekávanému průlomu – sjednocení fundamentálních sil přírody. A právě při formulaci nově objevených zákonů sehrál významnou roli renomovaný fyzik a nositel Nobelovy ceny Frank Wilczek. Ve své knize neopomíjí vysvětlit objev pod pracovním názvem lehkost bytí. Autor tak zprostředkoval pohled na vesmír, v němž je hmota bzukotem podivné hudby, hmotnost nic neváží a prázdný prostor je mnohovrstevný.

Název: Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo
Autor: Frank Wilczek
Překlad: Jan Fisher
Počet stran: 304
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 350 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Na plechárně, Příběhy z temné komory a Lehkost bytí