×
TOPZINE.cz

Knižní novinky na listopad 2013: Jacobova obhajoba i Umění a mystika

OBR: Jo Nesbø: Levhart
Obálka Levharta od Jo Nesbøa. Zdroj: Nakladatelství Kniha Zlín

Nový měsíc listopad přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Kniha Zlín

William Landay: Jacobova obhajoba

OBR: William Landay: Jacobova obhajobaAndy Barber je respektovaným žalobcem v kanceláři okresního návladního. Zvrat nejen v jeho dvacetileté kariéře přinese případ vraždy čtrnáctiletého chlapce, jehož vyšetřování se Andy sám ujme.

Brzy po zahájení vyšetřování se totiž objeví důkazy, které s vraždou spojují jeho syna Jakoba. Dosavadní život rodiny se ze dne na den obrátí vzhůru nohama. Andy a jeho žena Laurie prožívají jednu z nejhorších nočních můr, která může rodiče potkat: jejich dítě je obžalováno z těžkého zločinu. Barberovi podřídí vše jedinému cíli – obhájit Jakoba před soudem i před veřejností. Svého syna přece znají lépe než kdokoliv jiný. Anebo neznají?

William Landay: Jacobova obhajoba. Překlad: Lukáš Novák. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2013.

Pavel Kalina: Umění a mystika

OBR: Pavel Kalina: Umění a mystikaKniha je věnována vztahu umění a mystiky v rámci západoevropské civilizace, a to od 12. do 20. století. Mystika je zde na rozdíl od obecně zažité představy chápána především jako sociální fenomén. Ani „mystika“, ani „umění“ nejsou chápány jako neproměnné nadčasové entity, ale jako součást dynamických společenských procesů, které nelze přesně pochopit, sledujeme-li svět pouze optikou naší soudobé civilizace.

Na dlouhé řadě konkrétních případů, čerpaných skutečně od Hildegardy z Bingen až po Williama Blakea, je ukázána proměnlivá dynamika vztahu mystiky, jež často sloužila jako zdroj inspirace, a umění, které časem získalo značnou autonomii a stalo se poměrně nezávislým prostředkem osobního výrazu. Hlavní důraz je kladen na období středověku, renesance a baroka, publikace však končí pasážemi věnovanými problematice moderního a současného umění.

Pavel Kalina: Umění a mystika. Vydalo nakladatelství Academia, 2013, 348 stran. Doporučená cena 685 korun.

Fabiana Giacomotti: Šik po milánsku

OBR: Fabiana Giacomotti: Šik po milánskuFabiana Giacomotti je novinářka, autorka knih o módě a zvycích. Jako pravá Miláňanka odhalí rituály, místa i jazyk svého města; provede po obchodech, kde se oblékají mimo jiné i módní stylisté, i po těch vpravdě luxusních, za které mluví tzv. velká značka.

Ukáže bary vyhlášené dokonalým cappuccinem, restaurace, kam člověk zajde, když (ne)chce být středem pozornosti, ale také opravnu starých kožených zavazadel anebo rodinnou kovárnu, s níž spolupracoval i známý milánský architekt Gio Ponti. A nezapomene na vizážistu, k němuž chodí „všechny“, ani na tajemná magická místa jako stvořená pro schůzku s novou láskou.

Fabiana Giacomotti: Šik po milánsku. Překlad: Lenka Papoušková. Vydalo nakladatelství JOTA, 2013, 208 stran.

Adam Thirlwell: Únik

OBR: Adam Thirlwell: ÚnikDo lázeňského městečka na úpatí Alp přijede osmasedmdesátiletý Haffner převzít dědictví po své manželce – vilu. Nejdříve ho daleko více zaujmou dvě hotelové milostné aféry, ale posléze, jelikož se musí o vilu handrkovat s vládní byrokracií, se rozhodne vilu vybojovat.

Haffner je okouzlující, nemorální, sexuálně nenažraný narcis. Je Brit, Žid a vdovec. Ale… byl vlastně vůbec někdy ženatý či Židem? Je možné uniknout své minulosti, své rodině a své historii? Během tří dnů Haffnerových milostných eskapád se nečekaně vyjeví celé Haffnerovo století: chaos druhé světové války, jazzová éra, nejistý triumf poválečného kapitalismu a nemožnost uniknout jakékoli paměti.

Adam Thirlwell: Únik. Překlad: Kamil Pinta. Vydalo nakladatelství Argo, 2013.

Louise Bagshawe: Osud

OBR: Louise Bagshawe: OsudPředčasně osiřelá Kate Foxová je rozhodnutá splnit vizi své udřené maminky, dosáhnout slušného vzdělání a pracovat na slibném vzhledu, aby se její život odvíjel podle scénáře hodného hollywoodských filmů. Poměrně slibná kariéra v módním časopise pro ni představuje jen startovní blok ke skoku do společnosti, v níž peníze jsou alfou a omegou úspěchu.

Jakmile skočí a otevře se před ní svět, o němž od šestnácti snila, pozvolna zjišťuje, že skutečnost se tomu snu příliš nepodobá. Drobné trhlinky se mění ve velké díry a cáry iluzí ji tvrdě vracejí na zem. Dlouho a bolestně hledá nový smysl života a své místo v newyorské džungli, ale nakonec je její snaha oceněna a ona ze sebe snímá břímě, které ji provázelo od útlého a nepříliš radostného dětství. Kruh se uzavírá, Kate Foxová dostává od života druhou šanci.

Louise Bagshawe: Osud. Překlad: Lucie Mikolášková. Vydalo nakladatelství BB/art, 2013, 304 stran.

Jo Nesbo: Levhart

OBR: Jo Nesbø: LevhartOsmý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi.

Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit.

Jo Nesbo: Levhart. Překlad: Kateřina Krištůfková. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2013. Doporučená cena: 399 korun.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..