Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na květen 2015: Teror ctnosti, Hranice věčnosti i Tři banány

Redakce

Redakce

4. 5. 2015

Nový měsíc květen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na zajímavé čtení.

FOTO: Ken Follett

Spisovatel Ken Follett v Berlíně. Snímek z roku 2014. Zdroj: Olivier Favre; Euromedia Group

Zdeněk K. Slabý: Tři banány

OBR: Zdeněk K. Slabý: Tři banányNěkde ve vesmíru je určitě Pohádková planeta. Rakety možná záhy přistanou na Marsu, na Venuši, na Jupiteru nebo kdekoli jinde, ale na tuhle planetu se mohou dostat pouze ti, kteří nezapomněli na pohádky. A jak se tam dostanou?

Třeba mohou do vesmírných dálav odletět docela obyčejným výtahem. Co je však důležité: prožijí tam docela neobvyklá, nečekaná a napínavá dobrodružství, při kterých ovšem musí obstát. A to není vždycky snadné – zvláště když je pronásleduje Černá paní. Nevěříte? A netušíte, jak taková výprava za třemi banány dopadne? Tak otevřete tuto knížku a začněte číst.

Zdeněk K. Slabý: Tři banány. Ilustroval Adolf Born. Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2015. Počet stran: 200. Doporučená cena: 369 korun.

Ken Follett: Století 3: Hranice věčnosti

OBR: Ken Follett: Hranice věčnostiMonumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí. Po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti.

Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu.

Ken Follett: Století 3: Hranice věčnosti. Přeložil Luboš Trávníček. Vydalo nakladatelství Knižní klub, 2015. Počet stran: 928. Doporučená cena: 499 korun.

Thilo Sarrazin: Teror ctnosti

OBR: Thilo Sarrazin: Teror ctnostiKdo rozhoduje o tom, co se smí říkat, a o čem je třeba mlčet? Názorová svoboda je v naší zemi zaručena ústavou. Avšak jak je tomu opravdu?

V realitě se neustále střetáváme se zákazy něco si myslet a veřejně o tom hovořit. Velmi snadno se tak ocitáme u hranic toho, co lze veřejně sdělovat. Autor analyzuje konformismus bující všude kolem nás a konstatuje: Kdo vyslovuje názory nebo konstruuje souvislosti, které nezapadají do právě vládnoucího obrazu světa, bývá bez rozpaků označen za provokatéra.

S jemu vlastní myšlenkovou pronikavostí staví Thilo Sarrazin tyto postoje a praktiky na pranýř, ukazuje, odkud pocházejí jejich příčiny, a pojmenovává čtrnáct zákazů myslet a hovořit ovládajících naši dobu.

Thilo Sarrazin: Teror ctnosti. Přeložil František Štícha. Vydalo nakladatelství Academia, 2015. Počet stran: 336 stran. Doporučená cena 325 korun.

Václav Vomáčka: Noční služba v kamenolomu

OBR: Dlouhý podvečerJedinou básní Vrchlický v Bystrém se tento „mág slova“, básník rytmu a mimořádné obraznosti (narozen 1983 v Litomyšli, působí jako antikvář) stal ještě před svým debutem tajně slavným.

Své psaní komentuje s nadhledem: „Kdesi cestou mezi obcemi Bystré a Otaslavice ztratil poslední zbytky soudnosti a opět počal zapisovati své verše na papír. Skromné smyšlénky k pobavení spolucestujících pro krácení si nevábné pouti linoucí se podél močálů a rozstřílených stodol s vyjevenými bludičkami. Tázati se nelze, odpovědi jsou zřejmé. A vice versa. Při zachování jisté míry lze ovšem lišit noc ode dne. Vítejte v kamenolomu!“

Václav Vomáčka: Noční služba v kamenolomu. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2015. Počet stran: 80. Doporučená cena: 149 korun.

Ludvík Němec: Odpustky pro příští noc

OBR: Ludvík Němec: Odpustky pro příští nocKdyž se potkají žena a muž, kolik lidí se vlastně potká? Kolik bytostí je s námi ve chvílích nejintimnějších — a nemusejí to být jen bytosti živé a lidské? V okamžicích milosti jsou stěny mezi námi tenké a propustné jako buněčná membrána — a nejen stěny mezi milenci, ale i mezi světy.

Hrdinové Němcových příběhů hledají právě v tomto pohraničním pásu mezi světy skutečnými a jen tušenými nějakou formu milosti, ať už je kýženými odpustky nová láska, nový život, nebo alespoň pochopení toho dosavadního.

Nové povídky Ludvíka Němce jsou vážnější a niternější nežli v předchozí Lásce na cizím hrobě, jsou však stejně pečlivě vybroušené. Asi jako magická zrcadla, v nichž vidíme nejen milenecké páry, nejen autorovu skrytou tvář, ale především sami sebe.

Ludvík Němec: Odpustky pro příští noc. Ilustroval: Martin Groch. Vydalo nakladatelství Druhé město, 2015. Počet stran: 204. Doporučená cena: 279 korun.

Afonzo Cruz: Kokoschkova loutka

OBR: Afonzo Cruz: Kokoschkova loutkaRomán Kokoschkova loutka, odměněný Cenou Evropské unie za literaturu, je originální výpovědí o životě člověka a jeho údělu. Osudy postav jsou líčeny v duchu netradiční poetiky, zachycující vše z co nejvíce možných perspektiv, takže jediná postava je zároveň postavami několika a tatáž událost se dá nahlížet různě.

Příběh ukradeného rukopisu Thomase Manna, muže, který na základě manželčiných snů rekonstruuje starověkou alexandrijskou knihovnu, či židovského chlapce, jenž se skrývá v podzemí obchodu s ptactvem, i další vytvářejí osobitý svět, v němž lidé žijí pod hranicí svých možností a příčinou stárnutí je promrhaný čas.

V duchu zásady, že život je nápodobou umění, a nikoliv naopak, pak jeden z hrdinů píše knihu v knize, která svou magickou mocí mění náš omezený svět a obdaří hrdiny příběhu jejich pravou existencí.

Afonzo Cruz: Kokoschkova loutka. Přeložila: Marie Havlíková. Vydalo nakladatelství Argo, 2015. Počet stran: 244. Doporučená cena: 269 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na květen 2015: Teror ctnosti, Hranice věčnosti i Tři banány