Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na květen 2013: Ilustrátorka, Provokatér i Spodek

Redakce

Redakce

2. 5. 2013

Nový měsíc květen přináší i nové knižní tituly, které najdete na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Karin Fossumová: Provokatér

OBR: Karin Fossumová: ProvokatérBezchybný život Karstena a Lily Sundelinových se hroutí ve chvíli, kdy nacházejí své dítě spící v kočárku za domem celé od krve. Po překotném úprku do nemocnice se dozvídají, že jejich dcera není zraněná, někdo ji pouze polil jateční krví. Zakrvácené dítě je pouze první z řady zvrácených vtípků, kterými někdo terorizuje další nic netušící oběti.

Postupně vychází najevo, že zvěstovatelem pekla je Johnny Beskow, sedmnáctiletý chlapec, který žije s matkou alkoholičkou. Je příliš nezralý na to, aby pochopil, jak katastrofální následky mají jeho nevinné legrácky. Poté, co se v nedalekém lese přihodí skutečné neštěstí, se dá očekávat, na čí hlavu padne vina.

Karin Fossumová: Provokatér. Přeložila: Karolína Stehlíková. Vydalo nakladatelství Host Brno 2013, 216 stran. Doporučená cena 259 korun.

John Wray: Spodek

OBR: John Wray: Spodek

Jako bájný had Uroboros se pod New Yorkem táhne jeden nekonečný tunel podzemky. A někde v něm se pohybuje šestnáctiletý Will Heller. Nechává si říkat Spodek, je paranoidní schizofrenik, miluje vlaky a věří, že svět se neustále ohřívá a řítí se do záhuby.

Will Heller je taky přesvědčen, že svět dokáže zachránit, stačí jen zchladit své vlastní tělo. Jenže k tomu bude potřebovat nějakou ochotnou ženu, a už dokonce ví kterou. A tak se v jednom dni v newyorské podzemce odehraje drama. Příběh plný napětí, který poněkud pokřiveným pohledem jednoho neobyčejného kluka zkoumá otázky mládí, sexuality a násilí.

John Wray: Spodek. Přeložil: Petr Eliáš. Vydalo nakladatelství Plus 2013, 304 stran. Doporučená cena 299 korun.

Jon Sutherland, Diane Canwell: Němečtí parašutisté za druhé světové války

OBR: Jon Sutherland, Diane Canwell: Němečtí parašutisté za druhé světové války

Unikátní fotografie z válečných archivů, celkem 125 doposud nepublikovaných fotografií z prostředí jednotky německých parašutistů je spojeno příběhem jejich autora, nadrotmistra Wilhelma Plieschena, který sloužil u 7. výsadkářského kulometného praporu.

Jon Sutherland a Diane Canwellová podnikli rozsáhlý výzkum míst, kde Plieschen bojoval a fotografoval, a snaží se poskytnout čtenáři co možná nejširší pohled na situace zdokumentované pomocí fotografií. Nabízejí vzrušující čtení o Hitlerových, občas jen stěží srozumitelných misích, do kterých nasazoval právě jednotky parašutistů.

Jon Sutherland, Diane Canwell: Němečtí parašutisté za druhé světové války. Přeložil: Petr Sitko. Vydalo nakladatelství JOTA 2013, 144 stran. Doporučená cena 328 korun.

Karen Duveová: Jíst slušně

OBR: Karen Duveová: Jíst slušně

Karen Duveová nám nelítostně a s nadhledem klade otázky na tělo: Kolik si toho člověk může dopřávat na úkor druhých lidí, dokonce i zvířat a rostlin? Čeho jsme ochotni se vzdát, a bez čeho se naopak v životě neobejdeme? Můžeme mít z vlastního omezení prospěch?

Autorka nešetří ani sama sebe, rozhodla se totiž všechny dostupné alternativy ve výživě nejen prostudovat, ale i vyzkoušet na vlastní kůži. Stala se pokusným králíkem a celý pokus zdokumentovala. Otestovala biopotraviny, následně se začala řídit filozofií vegetariánů, veganů a frutariánů. A jaký je výsledek?

Karen Duveová: Jíst slušně. Přeložila: Světlana Kotyková. Vydalo nakladatelství Dokořán 2013, 264 stran. Doporučená cena 298 korun.

Ivan Kraus: Má žena a jiné živly

OBR: Ivan Kraus: Má žena a jiné živlyManželství je jediný vynález, který si nikdo nenechal patentovat. Je to podnik s dvěma řediteli, kteří neustále pátrají po tom, kdo z nich má být zaměstnanec. Přesto tvrdím, že je lepší pustit se do tohoto dobrodružství než zůstat starým mládencem, mužem, který bezvýsledně provádí celý život průzkum trhu.

Zdá se mi poněkud nespravedlivé, že se tolik hovoří o počtu nezdařených manželství končících rozvodem a skoro vůbec se nemluví o skutečných dobrodruzích, kteří spolu žijí celý život. O takových lidech je tato kniha.

Ivan Kraus: Má žena a jiné živly. Vydalo nakladatelství Academia 2013, 148 stran. Doporučená cena 195 korun.

Lenka Sobotová: Ilustrátorka

OBR: Lenka Sobotová: Ilustrátorka

Hrdinové a hrdinky povídek Lenky Sobotové si nikdy nemohou být jisti, jestli patří k vítězům nebo poraženým. Jsou až nemístně lidští a život je, zdá se, vždycky dostihne. Nenápadný autorský humor, místy sarkastický, tu osobitě kontrastuje s hlubokým pochopením pro lidská trápení. Autorka si nepotrpí na předstírání, píše napřímo, a jakkoli jsou její příběhy promyšlené a významově mnohoznačné, není chladná literární konstruktérka, ale především vnímavá pozorovatelka vybavená přesným okem a srdcem.

Vyjadřuje se jasně a nesmlouvavě, její styl je zkoncentrovaný a jazyk ovládá lehce. Nabízí originální průhledy do osudů lidí; vezme vás na návštěvu do domácností manželů i singles, do ateliérů i špitálů, do činžáků i chalup, do příběhů, při jejichž čtení se budete chvíli pobaveně usmívat, chvíli trnout.

Lenka Sobotová: Ilustrátorka. Vydalo nakladatelství Argo 2013. Doporučená cena 198 korun.

Ivo Říha: Otevřený rány. Vybrané studie o díle Jáchyma Topola

OBR: OtevÅ™ený rány. Vybrané studie o díle Jáchyma TopolaVýbor z českých i zahraničních studií o díle Jáchyma Topola představuje celou škálu možných přístupů k tomuto dílu – od pohledů jazykovědných, přes studie stylistické až k úvahám kulturně-historickým. Svazek ukazuje, jak mnohotvárné a významově bohaté Topolovo dílo je a kolik je v něm při pozorném čtení možno nalézt.

Ivo Říha: Otevřený rány. Vybrané studie o díle Jáchyma Topola. Grafická úprava: David Balihar. Vydalo nakladatelství Torst 2013, 540 stran. Doporučená cena 399 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na květen 2013: Ilustrátorka, Provokatér i Spodek