Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na červenec 2014: inspirujte se pro prázdninové čtení

Hana Mazancová

Hana Mazancová

3. 7. 2014

Nový měsíc červenec přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na prázdninové čtení.

OBR: Elizabeth LaBanová: Esej o tragédii

Knižní novinky na červenec 2014: inspirujte se pro prázdninové čtení. Zdroj: Nakladatelství Host Brno

Samantha Youngová: London Road

OBR: Samantha Youngová: London RoadJohannu Wolkerovou vnímá její okolí jako vypočítavou zlatokopku, která se nechává vydržovat bohatými muži. Vlastní matka ji považuje za neschopnou a i Jo má tendenci postupně těmto předsudkům podléhat a uvěřit jim. A přitom jen pár nejbližších zná její nezáviděníhodný osud a ví, že Jo je přesným opakem toho, co se o ní povídá.Vždyť jen na jejích bedrech vždy leželo břemeno starosti o rodinu – zvlášť o mladšího bratra Cola.

Jo při rozhodování o svém životě vždy na první místo staví především jeho budoucnost, a to i při výběru partnera. Rozum však dostane košem, když Jo pozná nevázaného Camerona MacCaba, který se přistěhuje do bytu o patro výš na London Road. Drzý Cameron si Jo hned zaškatulkuje jako vypočítavou mrchu, ale zároveň nepopírá, že ho přitahuje. I když je zadaná.

Samantha Youngová: London Road. Přeložila Zdeňka Zvěřinová. Vydalo nakladatelství Ikar, 2014. Počet stran: 384. Doporučená cena: 299 korun.

Borge Helstrom, Anders Roslund: Tři vteřiny

OBR: Borge Helstrom, Anders Roslund: Tři vteřiny

Piet Hoffman je bývalý zločinec a nejlepší tajný agent švédské policie. Pracuje v utajení pod krycím jménem Paula a o jeho existenci ví pouze jeden člověk. Nyní má splnit nejtěžší úkol svého života: doručit do jedné z nejpřísnějších švédských věznic zásilku amfetaminu pro polskou mafii a tím získat její důvěru.

Úspěch pro Pieta znamená získání nové identity a šanci začít nový život se svou manželkou a syny. Dobře si uvědomuje, že je ve světě zrady a násilí na všechno sám a že nesmí nikomu věřit. Akční thriller z pera nejprodávanější švédské dvojice Anderse Roslunda a Börge Hellströma (autorů Boxu 21 a Odplaty) – oceněný ve Švédsku jako nejlepší krimi roku 2009 a v angloamerickém světě jako nejlepší přeložené krimi roku 2011 – vyšel ve 29 zemích.

Borge Helstrom, Anders Roslund: Tři vteřiny. Vydalo nakladatelství Knižní klub, 2014. Počet stran: 560. Doporučená cena: 359 korun.

Elizabeth LaBanová: Esej o tragédii

OBR: Elizabeth LaBanová: Esej o tragédiiTim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň.“ Ale přítel je to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením.

Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole.

Elizabeth LaBanová: Esej o tragédii. Přeložil: Štěpán Hnyk. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014.

María Dueñasová: Čas mezi šitím

OBR: María Dueñasová: Čas mezi šitímMladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války s mužem, kterého bláznivě miluje, ale sotva zná. Spolu se usadí v marockém Tangeru, kde se může člověku přihodit cokoli, dokonce se může stát i obětí zrady a být ponechán svému osudu.

Opuštěná Sira, která se topí až po krk v dluzích, se přestěhuje do Tetuánu, hlavního města Španělského protektorátu v Maroku. Za pomoci lží a přátel s pochybnou pověstí se jí podaří začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů.

Prózou napsaný Čas mezi šitím se řítí nezadržitelným tempem po mapách a nostalgických vzpomínkách; z legendárních koloniálních enkláv v severní Africe nás přenese do proněmeckého Madridu na začátku druhé světové války a do kosmopolitního Lisabonu plného špionů, oportunistů a válečných uprchlíků.

María Dueñasová: Čas mezi šitím. Překlad: Simoneta Dembická. Vydalo nakladatelství JOTA, 2014. Počet stran: 680. Doporučená cena: 448 korun.

Anje Tippnerová: Permanentní avantgarda

OBR: Anje Tippnerová: Permanentní avantgardaJak vzniklo české pojetí surrealismu? Co jej ovlivnilo a čím je specifický?

Již déle než sedmdesát let funguje v Praze Surrealistická skupina, jejíž umělecká díla a teoretické a politické postoje jsou dodnes považovány za zástupce klasické avantgardy a za kritické dědice jejích vymožeností. Kniha zobrazuje dějiny českého surrealismu s ohledem na literaturu, film a teorii a hledá význam z hlediska dnešního určení „avantgardy“. Také analyzuje díla a teorie známých českých surrealistů jako například J. Švankmajera, V. Effenbergera či K. Teigeho. Navíc se věnuje funkci a statusu „disidence“.

Anje Tippnerová: Permanentní avantgarda. Přeložila: Marie Brunová. Vydalo nakladatelství Academia, 2014. Počet stran: 450. Doporučená cena: 450 korun.

Miloš Urban: Hastrman

Miloš Urban s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější.

I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví.

Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.

Miloš Urban: Hastrman. Ilustrace: Paverl Růt. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Počet stran: 344. Doporučená cena: 238 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na červenec 2014: inspirujte se pro prázdninové čtení