Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na červen 2013: Snídaně o půlnoci, Americký blues i Hojnost

Redakce

Redakce

4. 6. 2013

Nový měsíc červen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

FOTO: Knihy - ilustrační

Co nového na pultech knihkupců? Foto: Šárka Prágrová, TOPZINE.cz

Barbara Nesvadbová: Přítelkyně

OBR: Barbara Nesvadbová: PřítelkyněPrvní z novel je příběhem dvou kamarádek z vysoké školy, z nichž jedna žije v Londýně a druhá v Praze. Jana nemůže dýchat ve svazku s dominantním mužem s tradičními představami o úloze ženy, Karla je rozvedená a udržuje vztah s mladším mužem, jehož nároky na vztah narážejí na její touhu po svobodě a samostatnosti.

Druhá novela vypráví o dvou sestrách, z nichž jedné, ženě podnikatele, se rozpadne manželství a ona bojuje o děti, druhá se zamiluje do ženatého muže.

Barbara Nesvadbová: Přítelkyně. Vydalo nakladatelství Motto 2013, 120 stran. Doporučená cena 189 korun.

Elisabeth Kübler-Rossová a David Kessler: Lekce života

OBR: Elisabeth Kübler-Rossová a David Kessler: Lekce životaV této první knize, která pojednává výhradně o životě a jeho prožívání, spojila Elisabeth Kübler-Rossová síly s Davidem Kesslerem. Společně provázejí řadou praktických i duchovních životních lekcí, které je třeba zvládnout, abychom dokázali naplno a beze zbytku prožívat každý okamžik svého života.

Za léta své práce s umírajícími autoři zjistili, že určité lekce a zkoušky se v lidských životech opakují stále znovu. Často bývá velmi obtížné úspěšně jimi projít, ale dokonce i jen snaha o to, abychom jim porozuměli, pro nás může být velkým přínosem a obohacením.

Elisabeth Kübler-Rossová a David Kessler: Lekce života. Přeložil: Jiří Královec. Vydalo nakladatelství JOTA 2013, 264 stran. Doporučená cena 298 korun.

Peter H. Diamandis a Steven Kotler: Hojnost

OBR: Peter H. Diamandis a Steven Kotler: HojnostDochází ropa a přijde hlad. Globální oteplování způsobí rozpad civilizace. Euroatlantickou civilizaci pohltí hordy z Východu. Po výbuchu supervulkánu zmrzneme. Jak je možné, že všechno tohle funguje a plní první stránky novin i žebříčky bestsellerů v době, kdy se lidstvo jako celek má vůbec nejlépe v celé své historii?

Základem knihy je přehled nejnovějšího vývoje základních špičkových technologií v jejich společenském a ekonomickém kontextu a rozbor dopadu jejich nasazení v globálním měřítku, které již probíhá nebo k němuž může rychle dojít.

Peter H. Diamandis a Steven Kotler: Hojnost. Přeložil: Václav Viták. Vydalo nakladatelství Dokořán 2013, 368 stran. Doporučená cena 399 korun.

Jana Soukupová: Štatl za Husáka

OBR: Jana Soukupová: Štatl za HusákaŠtatl je v tuzemsku jen jeden, město Brno. A za Husáka, to bylo období, kdy dělat kariéru znamenalo vlastnit rudou knížku neboli být členem totalitní KSČ. Na opačné straně bujel život těch, kteří si hodlali uhájit co nejvíce osobní svobody.

Vzpomínky na brněnské hospody, štatlaře neboli brněnské máničky, kulturní aktivity, známé postavičky, příhody, události i fenomény doby jsou opravdu živé, protože autorka mnohé z toho osobně zažila. S početným zástupem pamětníků zachycuje i brněnské volby, kolejní život, večírky, nezávislou kulturu, ale také specifické lokality jako třeba výstaviště, Kamenku, Svoboďák či Prygl.

Jana Soukupová: Štatl za Husáka. Grafická úprava: Bedřich Vémola. Vydalo nakladatelství Druhé město 2013, 360 stran. Doporučená cena 349 korun.

Ondřej Hejma: Americký blues

OBR: Ondřej Hejma: Americký bluesAmerické blues je volným pokračováním Hejmovy prvotiny Fejsbuk. Americký blues představuje romantický osobní příběh studené války i reportáže ze zákulisí politické, kulturní i společenské scény. Coby dokument doby vás zavede do Ameriky tak, jak ji neznáte, na kontrarevoluční schůzi v lůně britského parlamentu, i do šatny Žlutého psa ve chvílích alkoholové prohibice.

Kniha vrcholí objevem válečného deníku autorova strýčka a velkým finále prezidentské volby na Pražském hradě. Z Ameriky přes Londýn až do srdce Evropy.

Ondřej Hejma: Americký blues. Vydalo nakladatelství Fragment 2013, 272 stran. Doporučená cena 279 korun.

Louis Armand: Snídaně o půlnoci

OBR: Louis Armand: Snídaně o půlnociSnídaně o půlnoci je román-noir, v němž se poetický jazyk snoubí s napínavým vyprávěním, prozaická cesta do hlubin deštivé noci, v níž jako by bez ustání zněly tóny Joy Division a funébrmarše.

Louis Armand, uznávaný australský básník a literární teoretik, zavádí čtenáře do Česka 90. let. Jeho vyprávění dějově osciluje mezi jižní Moravou a Prahou, nicméně se velkým obloukem vyhýbá tradičním pražským lokalitám a míří na Žižkov, do Karlína, Libně. Protagonista románu se tu motá mezi pasáky a drogovými dealery ve snaze nalézt v některém z těchto podniků svou ztracenou dětskou lásku, ve vzpomínkách se přitom vrací k dětství prožitému v hloubi osmdesátých let na moravském venkově.

Louis Armand: Snídaně o půlnoci. Přeložil: David Vichnar. Vydalo nakladatelství Argo 2013, 216 stran. Doporučená cena 289 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na červen 2013: Snídaně o půlnoci, Americký blues i Hojnost