Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na březen 2015: Vybíjená, Pravidla sýrárny i Plavec

Redakce

Redakce

2. 3. 2015

Nový měsíc březen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. TOPZINE.cz přináší ty nejaktuálnější tipy na zajímavé čtení.

OBR: Michal Viewegh: Vybíjená

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Druhé město

Michael Paterniti: Pravidla sýrárny

OBR: Michael Paterniti: Pravidla sýrárnyCo všechno může způsobit kousek vynikajícího sýra? Páramo de Guzmán, domácí sýr vyráběný v jedné rodině po celé generace, dokáže neuvěřitelné věci. Přenese vás do časů, kdy jídlo bylo opravdové a znamenalo daleko víc než jen plný žaludek. Anebo ve vás probudí touhu po vzdálených světech, po jiných kulturách, než je ta zběsilá americká, ale třeba také touhu stát se úspěšným novinářem, jezdit po světě a hledat právě takové příběhy, jako je příběh sýraře Ambrosia.

Napínavá i poetická kniha novináře Michaela Paternitiho, zabydlená skutečnými lidmi, překračuje hranice žánrů. Je to cestopis, kulinární průvodce a poučený exkurz do španělských dějin, kultury a zejména mentality. Zavede do tradiční španělské „povídárny“ nad vinným sklepem, kde si lidé na tvrdých lavicích nad červeným vínem už po staletí vyprávějí příběhy, jako je ten o sýru, který vás dokáže přenést do dětství.

Michael Paterniti: Pravidla sýrárny. Přeložila Alena Přibáňová. Počet stran: 342. Vydalo nakladatelství JOTA, 2015. Doporučená cena: 348 korun.

Kimberly Elman Zarecorová: Utváření socialistické modernity

OBR: Kimberly Elman Zarecorová: Utváření socialistické modernityV myslích laické veřejnosti i většiny architektů je poválečná česká a slovenská architektura a její typické projevy – sorela a panelová sídliště – spojena s představou vnuceného sovětského kulturního importu. Kniha Kimberly Elman Zarecorové ukazuje, jak je tento obecně přijímaný výklad zjednodušený.

Autorka v ní mapuje složitě utvářenou a neustále se měnící krajinu profesních spolků a politických institucí, které se podílely na poválečném směřování země, a rozkrývá, jak se v tomto kontextu vlastní vize meziválečné levicové avantgardy postupně proměňovaly do podoby, kterou ve 20. a 30. letech 20. století jen málokdo z jejích tvůrců dokázal anticipovat.

Kimberly Elman Zarecorová: Utváření socialistické modernity. Přeložila Alena Všetečková. Počet stran: 420. Vydalo nakladatelství Academia, 2015. Doporučená cena: 550 korun.

Michal Viewegh: Vybíjená (filmová verze)

OBR: Michal Viewegh: Vybíjená (filmová verze)Román Vybíjená vyšel poprvé roku 2004 a patří k nejzdařilejším i čtenářsky nejúspěšnějším knihám Michala Viewegha. S ironií a jemnou nostalgií líčí osudy několika gymnaziálních spolužáků — jejich mladistvé zmatky, sny a naděje, první lásky, manželství, ale i zklamání, prohry či osobní tragédie.

Vybíjené se dosud prodalo více než dvě stě tisíc výtisků a byla přeložena do několika světových jazyků. Nové vydání tohoto bestselleru vychází souběžně s jeho fi lmovou adaptací, která právě vstupuje do kin.

Michal Viewegh: Vybíjená (filmová verze). Vydalo nakladatelství Druhé město, 2015. Počet stran: 214. Doporučená cena: 279 korun.

Sebastian Faulks: Jeeves a svatební zvony

OBR: Sebastian Faulks: Jeeves a svatební zvonyPodobně jako detektiv Hercule Poirot Agathy Christieové, i sluha Jeeves nyní ožívá dávno po smrti svého tvůrce, anglického humoristy P. G. Wodehouse. Má nového autora, jímž je Sebastian Faulks, a ten se s jeevesovskou tradicí vyrovnal na výbornou. Bertie Wosster, Jeevesův pán, se na Azurovém pobřeží zakoukal do krásné Georginy, ale milostný vztah se samozřejmě zamotá a najednou je to Jeeves, a ne Bertie, kdo je vydáván za jejího nastávajícího; sluha mění role rychleji než Lelíček ve službách Sherlocka Holmese.

Sebastian Faulks (1958) je autor dvanácti úspěšných románů, jeden z nich, Charlotte Grayová, byl zfilmován s Cate Blanchettovou v hlavní roli. Napsat poctu jinému autorovi už si zkusil už v roce 2008; tehdy vychází (a dočká se dobrého ohlasu) jeho román o Jamesi Bondovi Devil May Care (česky Peklo pro zvané).

Sebastian Faulks: Jeeves a svatební zvony. Přeložil Jan Klíma. Počet stran: 228. Vydalo nakladatelství Argo, 2015. Doporučená cena 268 korun.

Joakim Zander: Plavec

OBR: Joakim Zander: PlavecHranice mezi státy mizí stejně jako hranice mezi přítelem a nepřítelem, pravdou a lží, minulostí a přítomností. Začátek osmdesátých let, Damašek. Bezejmenný americký špion opouští své dvouměsíční dítě a nechává je nejistému osudu. Celý život ho pak tíží vina a vydává se kamkoliv, kde mu nebezpečí a stres umožní zapomenout — do Libanonu, Afghánistánu či do Iráku.

O třicet let později se Klaře Walldéenové, mladé švédské zaměstnankyni Evropského parlamentu, nečekaně ozve její bývalý přítel Mahmúd Šammúš a naléhavě ji požádá o schůzku. Sdělí jí, že se dostal na stopu citlivých informací o amerických tajných operacích. Mahmúd a Klara se stanou terčem agentů CIA, kteří mají za každou cenu zabránit zveřejnění informací a zamezit tak mezinárodnímu skandálu.

V Bruselu mezitím oportunistickému švédskému lobbistovi Georgi Lööwovi přidělí děsivého klienta a temný úkol.

Joakim Zander: Plavec. Přeložila Luisa Robovská. Počet stran: 383. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2015. Doporučená cena: 329 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na březen 2015: Vybíjená, Pravidla sýrárny i Plavec