Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na březen 2014: Drahý život, Lhářův poker i Alif

Hana Mazancová

Hana Mazancová

3. 3. 2014

Nový měsíc březen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

OBR: Sara Shepardová: Roztomilé malé lhářky.

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství BB/art

Alice Munroová: Drahý život

OBR: Alice Munroová: Drahý životOsudy ženských i mužských protagonistů nové knihy Alice Munroové nezřídka utvářejí a proměňují náhlá hnutí mysli, citová vzplanutí, erotické touhy i zcela náhodné události. Voják podléhající při návratu z války strachu ze shledání se svou snoubenkou, zámožná žena ochotná nechat se vydírat kvůli svému milenci, otec, který tělesně zatouží po vlastní dceři, nezkušená učitelka zneužitá svým nadřízeným – ti všichni zjišťují, že jejich život se po náhlém přerušení jeho dosavadního běhu už nikdy nevrátí do původních kolejí.

Nenápadná hloubka, nepředvídatelnost a průzračnost příběhů, jež ve čtyřech prózách posledního oddílu knihy zachycují poprvé i zlomové okamžiky autorčina vlastního dětství, znovu dokládají sílu jejího vypravěčského umění, schopného postihnout věčnou proměnlivost a bohatství i toho nejobyčejnějšího života.

Alice Munroová: Drahý život. Přeložila Zuzana Mayerová. Vydalo nakladatelství Paseka, 2014. Počet stran: 280.

Michael Lewis: Lhářův poker. Vzestup z trosek na Wall Street

OBR: Michael Lewis: Lhářův poker.Ve své prvotině Lhářův poker popisuje Michael Lewis, nadaný a vtipný vypravěč a posléze autor mnoha bestsellerů, svůj vstup do světa velkých financí, tedy léta 1985-1988, kdy pracoval na obchodním parketu Salomon Brothers v New Yorku a Londýně.

Kniha však má podstatně širší záběr a shrnuje zásadní informace o životě hlavních firem na Wall Street v průběhu celých osmdesátých let, které Lewis důkladně prostudoval. Pro finanční trhy jde o mimořádně zajímavé období, protože po dekádách nudných obchodů s obyčejnými akciemi a dluhopisy se začaly jako houby po dešti rozmáhat tak vzrušující nástroje a praktiky, jako jsou hypoteční a rizikové dluhopisy, pákové odkupy poháněné rizikovým kapitálem a další děsivé finanční produkty. Ty se pak – po dlouhém dozrávání, kdy se navzájem křížily a kombinovaly – staly páteří současné finanční krize, jejíž konec je zatím v nedohlednu.

Michael Lewis: Lhářův poker. Původní název: Liar’s Poker: Rising through the Wreckage on Wall Street. Vzestup z trosek na Wall Street. Přeložil: Petr Holčák Vydalo nakladatelství Dokořán, 2014. Počet stran: 312. Doporučená cena 350 korun.

G. Willow Wolsonová: Alif, neviditelný

OBR: G. Willow Wolsonová: Alif, neviditelnýV nejmenované diktatuře na Blízkém východě chrání mladý arabsko-indický hacker své klienty – disidenty, islamisty a další psance – před zvídavými zraky policejních šmejdilů. Ve své digitální identitě se podepisuje jménem Alif, prvním písmenem arabské abecedy.

Jenže pak se věci začnou komplikovat: dostane košem od aristokratky, do které je zamilovaný, a do jeho počítače se nabourá šéf digitálních složek státní bezpečnosti, přezdívaný Boží pařát. Na scénu vstoupí prastará kniha Tisíc a jeden den, tajný rukopis džinů, o němž se on i Pařát domnívají, že by mohl zahájit nový věk informačních technologií, a Alif musí s pomocí viditelných i neviditelných sil bojovat nejen o svůj život.

G. Willow Wolsonová: Alif, neviditelný. Vydalo nakladatelství Paseka, 2014. Počet stran: 376.

Sara Shepardová: Roztomilé malé lhářky

OBR: Sara Shepardová: Roztomilé malé lhářky.Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím. Každý má co skrývat – zejména holky ze třetího ročníku střední školy – Spencer, Aria, Emily a Hanna. Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství.

Jak to můžu vědět? Jednoduše proto, že o nich vím úplně všechno – co strašného provedli v minulosti, i jaké pavučinky předou právě teď. Ptáte se, co je na tom zajímavého pro vás? Povím vám to. Jistěže, Alison byla Alison. Její rameno bylo vždycky nablízku, když ses potřebovala vyplakat. Byla to ona, komu jsi volala, aby od nového kluka zjistila, jestli se mu líbíš. Ali o každé z nich věděla víc než kdokoli jiný. A znala i příběhy, které si všechny přály spálit – stejně jako tělo. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale… pokud by skutečně byla, jejich tajemství by zůstala skryta.

Sara Shepardová: Roztomilé malé lhářky. Původní název: Pretty Little Liars. Přeložila: Anna Školníková. Vydalo nakladatelství BB/art, 2014. Počet stran: 264. Doporučená cena: 199 korun.

Stanislav Chládek: Rituální jeskyně starých Mayů

OBR: Stanislav Chládek: Rituální jeskyně starých MayůCo pro Maye znamenají jeskyně a co v sobě ukrývají za tajemství? Co se v nich dělo a jakou roli hrály v mayském náboženství a mytologii?

Na to se snaží odpovědět první souborná práce, která shrnuje nedávné výsledky archeologického výzkumu jeskyní mayské oblasti, a to i na základě osobních zkušeností autora. V češtině jde o první knihu o mayských jeskyních vůbec. Skrytý temný vodní podzemní svět měl (a dodnes má) velký náboženský význam pro staré i současné Maye; považovali jej za vstup do podsvětí. Proto byly jeskynní prostory Mayi často považovány za posvátné a sloužily jako dějiště mnoha tajemných rituálů, ve kterých byli účastníci v kontaktu s bohy, předky a ostatními nadpřirozenými bytostmi.

Stanislav Chládek: Rituální jeskyně starých Mayů. Vydalo nakladatelství Academia, 2014. Počet stran: 424. Doporučená cena: 795 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na březen 2014: Drahý život, Lhářův poker i Alif