Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Mao Ce-tung, Dům v Čechách a výtvarná tvorba duševně chorých

Redakce

Redakce

28. 4. 2011

FOTO: Mao: O praxi a rozporuV dnešních knižních novinkách vám představíme výbor z textů Mao Ce-tunga, román Hanny Demetzové Dům v Čechách a nakonec knihu Hanse Prinzhorna Výtvarná tvorba duševně chorých.

FOTO: Mao: O praxi a rozporu

Mao: O praxi a rozporu, Zdroj: archív nakladatelství

Mao: O praxi a rozporu je soubor předrevolučních statí Mao Ce-tunga. Ty uspořádal a opatřil předmluvou a komentáři slovinský filozof Slavoj Žižek. V knize, kterou vydává nakladatelství Grimmus, najdeme Maovy statě týkající se jak existence rozporů ve věcech, tak témat ryze politických. Můžeme tedy sledovat kontrast mezi čínskou duchovní tradicí a opakováním ideologických konceptů. Doporučená cena knihy, která má 200 stran, je 249 korun.

Kdo ovlivnil Picassa?

OBR: Obálka knihy Dům v ČecháchNový román autorky Hanny Demetzové nese název Dům v Čechách. Kniha na 184 stranách přináší příběh hlavní hrdinky Helenky, která žije v Němci okupovaných Čechách. Ohrožení a omezení díky svému dětskému věku vnímá jen jaksi mimoděk. O to více je pak jasně patrné na osudu její matky, která je českou Židovkou a jejího otce, který je sudetským Němcem. Titul, který pro vás přeložila Kateřina Lepičová, je velkou měrou autobiografický. Kniha vychází v nakladatelství Sefer a její doporučená cena je 260 korun.

Německému psychiatrovi, hudebníkovi a filosofovi Hansi Prinzhornovi vychází v nakladatelství Arbor vitae kniha s názvem Výtvarná tvorba duševně nemocných. Kniha na 392 stranách ukazuje netradiční pohled na díla duševně nemocných lidí. Na jejich tvorbu již není nahlíženo jen jako na diagnostický materiál, ale je doceněna i jejich umělecká kvalita. Titul, který poprvé vyšel v roce 1922, ovlivnil takové umělce jako byli Alfred Kubin a nebo Pablo Picasso. Titul, který zakoupíte za 890 korun, pro vás z němčiny přeložila Barbora Hudcová.

[poll id=“74″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Mao Ce-tung, Dům v Čechách a výtvarná tvorba duševně chorých