Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Máchův Máj, osvícenství v českých zemích a rozhovor s Ladislavem Smoljakem

Redakce

Redakce

30. 12. 2010

FOTO: Kniha o Máchově MájiPokud patříte mezi obdivovatele Karla Hynka Máchy, jistě by ve vaší knihovničce neměla chybět Kniha o Máchově Máji. České země v letech 1705–1792 zaujmou nejen historiky laiky a sběratele edice Dějiny českých zemí. Rozhovor s Ladislavem Smoljakem nazvaný Mým divákům pak určitě potěší ty z vás, kteří by se rádi dozvěděli více o tomto nedávno zesnulém umělci.

FOTO: Kniha o Máchově Máji

Karel Hynek Mácha, Zdroj: archív nakladatelství Academia

Pokud jste se Máchy  a jeho proslulého Máje stále ještě nenabažili, jistě vás zaujme kniha Dušana Prokopa nazvaná Kniha o Máchově Máji. Autor v ní shrnuje veškeré dosavadní zkoumání stran Máchova opusu magnum − Máje, ale přináší i poznatky docela nové. Kromě samotné skladby, popisu její geneze a množství interpretací obsahuje kniha i bohatou obrazovou přílohu a CD s výběrem nahrávek přednesů Máje. Publikace, kterou vydává nakladatelství Academia, má 336 stran a její doporučená cena je 555 Kč.

České země za doby osvícenství a rozhovor s Ladislavem Smoljakem

FOTO: České země v letech 1705–1792Nakladatelství Libri vydává v ediční řadě Dějiny českých zemí další titul, tentokrát věnující se době osvícenství. České země v letech 1705–1792. Věk absolutismu, osvícenství, paruk a třírohých klobouků, tak zní celý název knihy Antonína Vondry, která čtenáře seznámí nejen s politickou situací českých zemí 18. století, ale která si všímá i kultury a umění, rozvoje vědy a techniky, a dokonce i módy a životního stylu. Tuto vysoce poučnou a neméně zajímavou knihu o 384 stranách koupíte za pouhých 490 Kč.

Není to tak dávno, co nás opustil další z bravurních umělců − Ladislav Smoljak. Kniha Mým divákům s podtitulem Rozhovor s Ladislavem Smoljakem přináší zajímavý pohled na všestrannou osobnost tohoto známého režiséra a herce. Autorka Blanka Čechová v ní předkládá dosud nepublikované rozhovory, jejichž tématem jsou především Smoljakovy vzpomínky, a to nejen ty divadelní. V každém případě jim ale nechybí typicky smoljakovský nadhled a humor. Knihu, která má 208 stran a její doporučená cena je 269 Kč, vydává nakladatelství Paseka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Máchův Máj, osvícenství v českých zemích a rozhovor s Ladislavem Smoljakem