Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Kruhová leč, Krásný rytíř a Achileas

Redakce

Redakce

2. 6. 2011

FOTO: Mr. PaperV dnešních knižních novinkách vám přinášíme titul Kruhová leč spisovatele Jiřího Kratochvila, básnickou sbírku Krásný rytíř na vysoké skále Jiřího Kuběny a knihu Achileas, Achil nebo… nic řeckého autora Konstantina Kokossise.

Jiří Kratochvil: Kruhová leč

OBR: kniha Kruhová lečSpisovateli a držiteli mnoha cen za literaturu (Cena Toma Stopparda, Cena Egona Hostovského a nebo Cena Jaroslava Seiferta) Jiřímu Kratochvilovi vychází v nakladatelství Druhé město kniha s názvem Kruhová leč. Titul je souborem třinácti prozaických povídek, které čtenáře zaujmou svébytným vypravěčským stylem autora. Postavy ve spisovatelově nejnovější knize propojují střípky své historie s aktuálním životem a nechávají se Kratochvilem vést až k ironickému konci. Často bývá Kratochvil v recenzích kritiky označován jako autor postmoderní. Důvodem je jeho styl, který si se čtenářem pohrává, maže hranice mezi realitou a fikcí a nejednu pointu graduje až do absurdity.

Název: Kruhová leč
Počet stran: 274
Nakladatelství: Druhé město
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 269 korun

Jiří Kuběna: Krásný rytíř na vysoké skále

OBR: Kniha Krásný rytíř na vysoké skáleKniha poezie s názvem Krásný rytíř na vysoké skále vychází k sedmdesátému pátému výročí narození jejího autora Jiřího Kuběny. Básník a spisovatel vystudoval dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a pracoval v Památkovém ústavu v Brně. Za svůj život vydal mnoho knih básnických sbírek, ale i knihu esejů pojmenovanou Paní na Duze anebo soubor vzpomínek s názvem Paměť básníka. Svou poetickou tvorbou se řadí do generace básníků „šestatřicátníků“, mezi které patří například Václav Havel, Viola Fischerová, Pavel Švanda nebo Věra Linhartová. Jiří Kuběna je nositelem zlaté medaile zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Název: Krásný rytíř na vysoké skále
Počet stran: 84
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 99 korun

Konstantinos Kokossis: Achileas, Achil nebo… nic

OBR: Kniha Achileas, Achil nebo...nicNakladatelství Rula přináší v dnešních dnech na pulty knihkupectví poutavou novelu spisovatele Konstantina Kokossise. Kniha s názvem Achileas, Achil nebo… nic je příběhem založeným na osobních vzpomínkách řeckých emigrantů, kteří se po konci občanské války v letech 1948 – 1949 usadili v tehdejším Československu, hlavně v opuštěných Sudetech. Zde tvrdě pracovali a většina z nich toužila vrátit se do své vlasti. I když se to později několika z nich podařilo, nebyly ani zde jejich životy bezproblémové. Autor titulu Kokossis momentálně působí jako velvyslanec Řecka v Praze.

Název: Achileas, Achil nebo… nic
Překladatel: Sotiris Joanidis
Počet stran: 140
Nakladatelství: Rula
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 165 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Kruhová leč, Krásný rytíř a Achileas