Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Fenomén fikce, Souostroví svobody a Létavice touhy

Redakce

Redakce

26. 5. 2011

FOTO: Mr. Paper a literaturaDnes jsme pro vás vybrali tři nové knihy, které najdete na pultech knihkupectví. Literárně teoretický Fenomén fikce Tomáše Koblížka, knihu o všedním životě v undergroundu s názvem Baráky a antologii undergroundové poezie Létavice touhy.

Tomáš Koblížek: Fenomén fikce

OBR: kniha Fenomén fikceTitul nazvaný Fenomén fikce se zabývá hlavně otázkou fikčnosti literárního díla a k tomu se čtenáři také snaží ukázat fenomenologický pohled na literaturu. Autor Tomáš Koblížek rozdělil knihu do tří částí. V první podává fenomenologický výklad poetiky spisovatele V. Šklovského a J. Mukařovského, zde také ustanovuje základní směr fenomenologického přístupu k literatuře. Druhá část knihy má formu kritického dialogu, na jehož základě autor rozpracovává hlavní témata charakteristická pro současné myšlení o literatuře. V poslední části díla se Koblížek vrací ke svým předešlým výkladům a v návaznosti na fenomenologii J. Patočky podává svůj výklad fenoménu fikce a fenoménu literatury.

Název: Fenomén fikce
Počet stran: 146
Nakladatelství: Togga
Rok vydání: 2010
Doporučená cena: 130 korun

Jiří Kostůr a František Čuňas Stárek: Baráky. Souostroví svobody

OBR: kniha BarákyV nakladatelství Pulchra vychází kniha, která má čtenářům přiblížit každodenní život lidí v období českého undergroundu. Kniha dvou autorů popisuje komunity druhé kultury a jejich způsob života v totalitním prostředí. V co nejširší možné míře se titul snaží přiblížit čtenáři všední den, který prožívali jak umělci, tak sympatizanti českého undergroundu a vše co s ním souviselo v podmínkách totalitního státu. Autoři chtějí podat svědectví o lidech, kteří bydleli na venkovských usedlostech, tzv. barácích, z nichž se často stávala významná centra druhé kultury. Kniha je tvořena rozhovory a texty, které na barácích vznikaly a přináší i faksimile dokumentu Veřejné a Státní bezpečnosti. Titul doprovází přes čtyři sta fotografií.

Název: Baráky. Souostroví svobody
Počet stran: 638
Nakladatelství: Pulchra
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 549 korun

Radim Kopáč: Létavice touhy
OBR: Kniha Létavice touhyTitul s poetickým názvem Létavice touhy je antologií raritních a téměř nedostupných textů, kterou pro širokou veřejnost sestavil Radim Kopáč. V předmluvě knihy se Kopáč zabývá tématem erotismu v dílech Egona Bondyho, Jany Krejcarové a Zbyňka Havlíčka. Tyto tři osobnosti, jejichž životní i umělecké dráhy se na konci let čtyřicátých a v první polovině let šedesátých lehce protínaly, jsou dnes již známy jako ikony undergroundové kultury. Ve výrazové rovině každý mířil jiným směrem, ale tematicky se shodovali – šlo o intenzivní mezilidskou filiaci, tedy vzájemnou závislost literárních námětů nebo motivů, která se mnohokrát dostala až do intimních sfér jednotlivce.

Název: Létavice touhy
Počet stran: 224
Nakladatelství: Akropolis
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 260 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Fenomén fikce, Souostroví svobody a Létavice touhy