Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Dlouhé noci Karla Sabiny, zločin a trest a šoa v české literatuře

Redakce

Redakce

21. 4. 2011

FOTO: Dlouhé noci Karla SabinyO tom, že literární věda není rozhodně nuda, vás přesvědčí trojice dnešních novinek. Nejprve vás seznámíme s osobností zrádce národa Karla Sabiny, následně si budeme tematizovat zločin a trest v české kultuře 19. století a nakonec se přesuneme k problematice zobrazování šoa v literatuře a filmu.

FOTO: Dlouhé noci Karla Sabiny

Dlouhé noci Karla Sabiny, Zdroj: archív nakladatelství Šulc a Švarc

O Karlu Sabinovi, známém Zrádci národa, vyšla již pěkná řádka odborných či pseudoodborných publikací. Román Jiřího Kupky nazvaný Dlouhé noci Karla Sabiny podává poněkud jiný pohled na tuto rozporuplnou osobnost druhé půle 19. století, knize totiž nechybí kromě beletrizace také značná dávka empatie. Román, jehož hlavním těžištěm je vnitřní Sabinův rozpor − zradit, či nezradit − vydává nakladatelství Švarc a Šulc. Knihu o 224 stranách pořídíte za 263 korun.

Zločin a trest v 19. století a šoa

FOTO: Zločin a trest v české kultuře 19. stoletíZločin a trest v české kultuře 19. století, tak zní název dalšího ze sborníků vzešlých z plzeňských konferencí, tentokrát jubilejního 30. ročníku sympozia. Příspěvky v knize tematizují problematiku zločinu a trestu v české kultuře 19. století, zabývají se stýkáním a potýkáním jedince (i společnosti) s normami a v neposlední řadě sledují odraz této tematiky v literatuře. Tuto jistě poučnou a neméně zajímavou knihu o 392 stranách vydává nakladatelství Academia a její pořizovací cena je 355 korun.

Filozofická fakulta UK v Praze vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Akropolis monografii čtyř literárních vědců z Ústavu české literatury a literární vědy Filozofické fakulty UK. Jiří Holý, Michael Špirit, Petr Málek a Filip Tomáš se na 312 stranách této ojedinělé publikace nazvané Šoa v české literatuře a kulturní paměti věnují umělecké reprezentaci šoa v literatuře a filmu. Doporučená cena monografie, která navazuje na sborník Holokaust v české, slovenské a polské literatuře z roku 2007, je 270 korun.

[poll id=“71″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Dlouhé noci Karla Sabiny, zločin a trest a šoa v české literatuře