Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Dějiny lásky, Hlasy z hořících domů a Obrana historie

Hana Mazancová

Hana Mazancová

14. 7. 2011

FOTO: Knižní novinkyDnešní knižní novinky se jako první podívají na knihu Nicole Kraussové s lákavým názvem Dějiny lásky, Hlasy z hořících domů budou patřit Romanu Cílkovi, Karlu Richterovi a Přemyslu Veverkovi, a nakonec Marc Bloch v díle Obrana historie povypráví o historikovi a jeho řemesle.

FOTO: Knižní novinky

Knižní novinky najdete i v knihovně, Zdroj: sxc.hu

Nicole Kraussová: Dějiny lásky

OBR: Dějiny láskyNicole Kraussová, jedna ze skupiny nejvýraznějších mladých amerických spisovatelů, vzbudila teprve svým druhým románem rozruch již před vydáním. Autorka zasadila děj románu do současného New Yorku, avšak vrací se i do období 2. světové války. Čtenář sleduje životy hned několika postav, jejichž osud se záhadně točí kolem ztraceného rukopisu. Osobitý styl Nicole Kraussové se vyznačuje hořkým humorem a uměním gradace napětí. Dějiny lásky jsou verzí amerického přistěhovaleckého příběhu, ale především jsou tím, co slibuje již samotný název: dějinami lásky.

Český název: Dějiny lásky
Název originálu: The History of Love
Autor: Nicole Kraussová
Překladatel: Hana Ulmanová
Počet stran: 257
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2006
Doporučená cena: 269 korun

Cílek, Richter, Veverka: Hlasy z hořících domů

OBR: Hlasy z hořících domůV roce 1945 dozněly poslední výstřely druhé světové války na evropských a zanedlouho i na asijských bojištích. Skončila do té doby největší a nejkrvavější válka, která stáhla do svého ničivého soukolí téměř dvě miliardy lidí a stála lidstvo 50 milionů mrtvých a 35 milionů raněných a zmrzačených. Obzvlášť bolavou součástí této historie je utrpení a smrt bezbranných obyvatel, zářným příkladem jsou Lidice, Ležáky, Český Malín, Ploština, Prlov, Zákřov, Javoříčko. Skupina zkušených autorů literatury faktu, Roman Cílek, Karel Richter a Přemysl Veverka, inspirována trvale platným odkazem hrdinných obcí, se ujala vytvoření souborného uměleckodokumentárního literárního obrazu závažných odbojových událostí s nimi spjatých. Hlavním důvodem vzniku tohoto díla bylo jediné: abychom si doma v bezpečí a pohodlí mírových časů uvědomili cenu obětování životů prostých lidí a abychom na padlé hrdiny nezapomínali.

Název: Hlasy z hořících domů
Autor: Roman Cílek, Karel Richter, Přemysl Veverka
Počet stran: 336
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 299 korun

Marc Bloch: Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo

OBR: Obrana historie aneb historik a jeho řemesloV této rozsáhlé, avšak nedokončené eseji uvažuje francouzský historik Marc Bloch nad významem historie obecně, nad historiografií a nad podstatou historikova řemesla. Autor si klade otázky týkající se role času a pramenů v dějinách, co má být předmětem historického pozorování a kritické metody historikovy práce, význam při studiu pramenů a umění rozlišit pravdu od lži. Má historik zkoumané téma soudit či pochopit? Jak má rozumět jazyku svých pramenů? Nové vydání připravil a poznámkami opatřil historikův syn Étienne Bloch, předmluvu napsal Jacques Le Goff.

Český název: Obrana historie aneb historik a jeho řemeslo
Název originálu: Apologie pour l´histoire ou Métier d´historien
Autor: Marc Bloch
Překladatel: Helena Beguivinová
Počet stran: 164
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 269 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Dějiny lásky, Hlasy z hořících domů a Obrana historie