Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Chyba, Žil jsem zbytečně a Mýty a legendy Yakiů

Hana Mazancová

Hana Mazancová

18. 8. 2011

FOTO: Mr. PaperV knižních novinkách vám dnes jako první představíme knihu pod názvem Chyba od autorů Vojtěcha Maška a Marka Šindelky. Následovat bude vzpomínkové dílo Žil jsem zbytečně od Jiřího Hejdy a Ruth Warner Giddingsová nám povypráví něco málo na téma Mýty a legendy Yakiů.

FOTO: Mr. Paper

Co je nového ve světě knih?, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Vojtěch Mašek, Marek Šindelka: Chyba

Chyba je příběhem o dvou zdánlivě odlišných tématech: rostlinách a identitě. Známý botanik, pěstitel orchidejí, ale především překupník ohrožených rostlinných druhů Kryštof Warjak přijme velice lukrativní nabídku. Na objednávku bohatého ruského sběratele propašuje z Japonska do Evropy květinu, kterou odborníci považují za již dávno zaniklou. Jenže Kryštof je po příjezdu do Prahy ihned zatčen policií a obviněn ze dvou brutálních vražd. Někdo ho totiž sledoval už z Tokia a tento nebezpečný neznámý se nezastaví před ničím.

Název: Chyba
Autor: Vojtěch Mašek, Marek Šindelka
Počet stran: 296
Nakladatelství: Lipnik
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 299 korun

Jiří Hejda: Žil jsem zbytečně

Kniha Žil jsem zbytečně zachycuje novodobou historii naší země. Avšak zcela netradičním způsobem prostřednictvím vzpomínek ekonoma, podnikatele, novináře a spisovatele Jiřího Hejdy. První řádky zachycují první světovou válku, dále se dostáváme do období budování samostatného státu Čechů a Slováků, zažíváme hrůzu budoucích let, které nastaly po Mnichovu, naivitu Pražského jara a období normalizace. Memoáry Jiřího Hejdy končí v roce 1985, kdy skončil i život této výjimečné osobnosti.

Název: Žil jsem zbytečně
Autor: Jiří Hejda
Počet stran: 480
Nakladatelství: Machart
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 349 korun

Ruth Warner Giddingsová: Mýty a legendy Yakiů

Jeden z mála existujících ucelených souborů yakijských mýtů dává čtenáři možnost nahlédnout do zvláštního světa. Mexičtí Yakiové, indiáni, kteří díky svému kontaktu se španělskou kulturou převzali mnohé z evropských lidových příběhů a pohádek. Ropucha Bobok přinese lidem oheň, neposlušná Sawali Wiikit se promění v chodící kámen, liška pozve volavku na večeři a nebojsa Juan Sin Miedo přespí na začarované rancheríi. Zajímavé je, že autorka sesbírala příběhy přímo od yakijských vypravěčů a v knize je porovnává s dalšími mýty indiánských etnik.

Český název: Mýty a legendy Yakiů
Název originálu: Yaqui Myths and Legends
Autor: Ruth Warner Giddingsová
Překladatel: Daniela Vránová
Počet stran: 112
Nakladatelství: VOLVOX GLOBATOR
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 299 korun

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Chyba, Žil jsem zbytečně a Mýty a legendy Yakiů