Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinka: České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce

Eva Marková

Eva Marková

24. 12. 2010

FOTO: VánoceNakladatelství Dokořán vydalo ve spolupráci s Jarmilou Jiskrovou (nakl. Máj) knihu České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce. Autory knihy jsou manželé Pavlína a Petr Kourovi.

FOTO: Vánoce

Historii betlémů v této knize nečekejte, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

Kniha České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce je specifickým počinem, protože nezachycuje motivy Vánoc v českém výtvarném umění, hudbě či literatuře, ale snaží se spíše přiblížit tomu, jak prožívaly Vánoce generace před námi. Při jejím sestavování vycházeli autoři jak z archivních materiálů, tak ze vzpomínek různých lidí. Ostatně: pokud vás kniha inspiruje a máte také nějaké povšimnutí hodné vzpomínky, pište na ceske.vanoce@email.cz

Na knize je vidět, že její autoři jsou zvyklí pohybovat se v prostředí akademických textů: jednotlivé kapitoly jsou plné odkazů, na konci knihy najdeme ediční poznámku a soupis použité literatury, je tu dokonce i jmenný rejstřík.

FOTO: Perník

Oslavy Štědrého dne se proměňují..., Foto: Barbora Šetenová, Topzine.cz

Začíná se kapitolou o slavení Vánoc za první republiky, bohužel již dvacáté Vánoce po jejím založení byly ovlivněny hákovým křížem – a k boji proti nacistům patřili samozřejmě odbojáři. Chcete vědět, jak si svátky zrození Krista užívali zrovna oni? Nabízíme malou ochutnávku:

Odbojoví pracovníci slavili vánoční svátky poměrně specificky. Vánoce byly sice využívány k propagaci hnutí odporu, celkově zde ovšem panovala nálada, která měla k míru či pokoji hodně daleko. Nechyběly též hlasy, že vlastně není Vánoce proč slavit. (…) I odbojoví pracovníci, kteří žili v ilegalitě, dodržovali některé vánoční zvyklosti. Společnou štědrovečerní večeři o Vánocích roku 1940 tak slavili legendární tři králové českého odboje, důstojníci Jan Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek.

Smutnou kapitolou je ta o vánočních svátcích trávených ve vězení či koncentračním táboře. O moc veselejší není ani další kapitola, jež se snaží zprostředkovat, jaké to je slavit Vánoce v exilu, ať už dobrovolném, nebo vynuceném – ten se týkal třeba nuceně nasazených. A tak se píše:

Klíčovou součástí příprav na vánoční svátky představovalo pro nuceně nasazené shánění stromku. Zdá se, že jeho obstarání bylo pro některé otázkou cti. Pro stromek se tak chodilo (samozřejmě načerno) do nedalekých lesíků, v městských lokalitách dokonce do parků. (…) Zato se sháněním dekorací na vánoční stromečky nebyl ve válečném Německu problém – stačilo pouze rozhlédnout se v blízkosti strategických průmyslových objektů. Zde bylo možné najít staniolové pásky, dlouhé asi 25 centimetrů, které shazovaly spojenecké bombardéry k oklamání německých protiletadlových baterií. Z nich pak připravovali nuceně nasazení stříbrné řetězy a další vánoční ozdoby.

Přidejme ještě názvy některých následujících kapitol: Vánoce s tetičkou UNROU, Vánoce ve znamení balíčků a protikomunistických letáků či Dialektika trhu vánočního podle Josefa Škvoreckého. Vybízí ke čtení, viďte?

Ráda bych pár řádků věnovala ještě kapitole z období normalizace – Vánocům disidentů. V této části knihy si přečtete například to, jak trávil Vánoce za mřížemi Václav Havel, anebo básničku, kterou Ivan M. Jirous posílal své ženě a dvěma dcerkám před vánočními svátky z vazby:

Tak stromky už se svlíkají
jako ty, Františko, před spaním,
a stromy už jsou nahatý
jako ty, Františko, jako ty,
když se převlíkáš ke spaní. (…)
Čeká tě zima, mnoho zim,
sníh bude ležet v závějích
jako vlna na ovečkách
po vločkách padat, po vločkách
na dvůr se bude sypat sníh. (…)
A nakonec se v polotmě
rozsvítí zlaté hvězdičky,
zlaté hvězdičky v betlémě.
(z dopisu psaného 28. listopadu 1982)

Úplně poslední podkapitola knihy je pojmenovaná Nejkrásnější Vánoce – porevoluční. Pak už následuje jen doslov, v němž autoři zdůrazňují, že současné české Vánoce jsou záležitostí opravdu opulentní  a měli bychom si jich vážit.

Musím říct, že mě tato kniha velmi překvapila, a to především úrovní zpracování. Je čtivá, ale zároveň takříkajíc natřískaná informacemi, které mohou být atraktivní jak pro laika, tak třeba pro antropologa či literárního vědce. Třešinku na dortu je pak množství fotografií, které knihu ilustrují a vhodně tak doplňují textovou část.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinka: České Vánoce od vzniku republiky do sametové revoluce