Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihy pod stromeček. Naše tipy vyřeší každoroční vánoční dilema

Hana Mazancová

Hana Mazancová

10. 12. 2011

OBR: KnihyRádi byste darovali papírovou radost pod stromeček, ale stejně jako loni nevíte, co z nabídky knihkupců vybrat? Pak se inspirujte našimi knižními tipy a zaručeně potěšíte zaryté čtenáře i pravé nečtenáře.

OBR: Knihy

Knižní potěšení pod stromeček, co vybrat?, Zdroj: sxc.hu

Robert Fulghum: Drž mě pevně, miluj mě zlehka

OBR: Robert Fulghum: Drž mě pevně, miluj mě zlehkaO popularitě Roberta Fulghuma mohla svědčit i nekončící pražská fronta fanoušků, kteří se nemohli dočkat podpisu svého oblíbeného autora. Fulghum napsal tuto nejnovější knihu na základě vlastních, někdy až intimních zážitků. Pro něj samotného představuje tango nikoli pouze tanec, ale především vyjádření sebe sama a schopnost vnímání okolního světa. I tak ale paradoxně říká, že tu jde o jediné – o tanec.

Název: Drž mě pevně, miluj mě zlehka
Autor: Robert Fulghum
Překlad: Jiří Hrubý
Počet stran: 272
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 272 korun

Zdeněk Svěrák: Nové povídky

OBR: Zdeněk Svěrák: Nové povídkyNení lepšího způsobu představení knihy Nové povídky než samotná pozvánka od Zdeňka Svěráka. Ptám se sám sebe, co to vlastně dělám, když píšu povídku. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo.

Název: Nové povídky
Autor: Zdeněk Svěrák
Počet stran: 112
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 212 korun

Jaroslav Rudiš, Jaromír 99: Alois Nebel

OBR: Jaroslav Rudiš: Alois NebelPředstavuje pro vás výběr knihy pod stromeček pro typického nečtenáře nadlidský úkol? Vězte, že spolu s Aloisem Nebelem určitě zapůsobíte. Tato románová trilogie vznikala pod taktovkou osvědčeného Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99, který se postaral o jedinečný kreslený kabát knihy. Naleznete zde příběhy jen zdánlivě obyčejných lidí na okraji společnosti, se kterými se po kolejích dostanete do vlastní minulosti i do pochybností, které vám zanechali rodiče, příbuzní a přátelé. Příběhy ze století, o němž si myslíme, že už je dávno za námi.

Název: Alois Nebel
Autor: Jaroslav Rudiš
Ilustrace: Jaromír 99
Počet stran: 360
Nakladatelství: Labyrint
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 406 korun

Erotická revue 1 – 3

OBR: Erotická revue 1 - 3Historie Erotické revue spadá mezi ročníky 1930 až 1933 a na počátku všeho stál Jindřich Štyrský. Pro čtenáře se zpravidla jednalo o naprosto nedostupnou publikaci. Například maximální náklad činil pouhých 200 výtisků. Erotická revue rozhodně patří mezi jedny z nejvzácnějších knižních klenotů české meziválečné avantgardy. Právě ohromná poptávka nejen z řad obyčejných čtenářů, ale také lidí z umělecké a akademické sféry přispěla k tomuto velmi žádanému reprintu.

Název: Erotická revue 1 – 3
Autor: Kolektiv autorů
Počet stran: 134
Nakladatelství: Torst
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 348 korun

Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová: Historie Evropy – obrazové putování

OBR: Renáta Fučíková: Historie Evropy - obrazové putováníJežíšek si nemůže odpustit alespoň jeden dárek z naučné literatury. Pro rok 2011 do této kategorie spadá publikace od nakladatelství Práh s názvem Historie Evropy. Jedná se o původní českou knihu, která seznamuje čtenáře s historií Starého kontinentu přehlednou, srozumitelnou, ale hlavně čtivou a zdařilými kresbami doplněnou formou. Skvělé ilustrace jsou jedním z hlavních prvků – impozantní a působivé. Dějinné události jsou prezentovány jako živé příběhy zpracované celkem v 70 kapitolách. Kniha tak – floskulí řečeno – potěší malé i velké.

Název: Historie Evropy – obrazové putování
Autor: Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová
Počet stran: 448
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 1323 korun

Jo Nesbo: Lovci hlav

OBR: Jo Nesbo: Lovci hlavVe vánočních tipech nesmíme opomenout ani současnou jedničku Jo Nesba. Další román přichází s novým hrdinou, nejlepším a zároveň i nejhůře placeným headhunterem (lovcem hlav) Rogerem Brownem. Ten si právě kvůli své špatné finanční situaci přivydělává v Norsku krádeží uměleckých děl. Avšak co potom, když se sám lovec Brown dostane do pozice loveného? Stává se štvanou zvěří, což je pro něj vskutku nezvyklá pozice a jeho život je v ohrožení.

Název: Lovci hlav
Autor: Jo Nesbo
Překlad: Kateřina Krištůfková
Počet stran: 252
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 254 korun

Martina Formanová: Nevěra po americku

Martina Formanová se svou osobitou formou a humorem snaží o analýzu dvou manželských párů v kontextu komunikace přes internet. Autorka děj zasadila do současného New Yorku. Pokouší se rozbít společenskou slupku naší sociální role a dostat se tak nikoli k jádru věci, ale k jádru nás samotných. Tento tvrdý obal občas odkládáme sami, ale právě pouze přes internet. Jsme tak sice nazí, avšak přeci jen to nejsme my.

Název: Nevěra po americku
Autor: Martina Formanová
Počet stran: 200
Nakladatelství: Eroika
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 213 korun

Ivan M. Jirous: Magorova summa

OBR: Ivan M. Jirous: Magorova summaÚplný soubor básní nedávno zemřelé hvězdy českého undergroundu, básníka, esejisty a významného kulturního organizátora Ivana Martina Jirouse. Jirous, známý pod přezdívkou Magor, je symbolem odporu proti komunismu, nositelem ceny Jaroslava Seiferta i základním článkem české literatury posledních čtyřiceti let. Vánoční dárek osloví nejen Magorovy příznivce, ale dokáže zaujmout i širší spektrum celé generace.

Název: Magorova summa
Autor: Ivan M. Jirous
Počet stran: 1184
Nakladatelství: Torst
Rok vydání: 2007
Doporučená cena: 599 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihy pod stromeček. Naše tipy vyřeší každoroční vánoční dilema