Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihovny v Hluboké nad Vltavou spí zimním spánkem

Redakce

Redakce

11. 3. 2011

Foto: Hluboká nad Vlatou!Reportáž!Končí čtení knih v Hluboké nad Vltavou? Spolu s kolegyněmi z literární rubriky Topzinu jsme se vydaly hledat odpověď do místních knihoven. Cesta to byla spíše strastiplná a knihovny se nám podařilo nakonec navštívit dvě.

Foto: Hluboká nad Vlatou

V jednom z nejkrásnějších českých zámků se skrývá bohatá knihovna, Zdroj: zamek-hluboka.eu

Bylo poměrně náročné přemluvit kastelána zámku Hluboké nad Vltavou Miroslava Pavlíčka, aby nám zámeckou knihovnu ukázal a něco málo nám o ní řekl. Vše ale nakonec dobře dopadlo, a tak jsme mohly vejít do majestátní místnosti, ve které nás přivítaly stoly zahalené prostěradly.

Diderotova encyklopedie pro badatele

„Knihovna má patnáct tisíc svazků, na zámku jsou knihovny celkem dvě, jedna velká reprezentační a malá v mezipatře. V zimě je knihovna návštěvníkům uzavřená a momentálně se místnost připravuje na otevření v dubnu,“ komentuje situaci Pavlíček.

Pokud by někdo z vás chtěl v zámecké knihovně bádat, může nahlédnout do katalogu, v němž objeví třeba první vydání Diderotovy encyklopedie. Sbírka obsahuje také svazky o architektuře, které si Eleonora z Lichtenštejna koupila v Anglii. Z těchto knih pak kněžna vybírala vzor na parkety nebo ostění v místnosti.

FOTO: Hluboká nad Vltavou

Informační středisko, které spíš nefunguje, než funguje, Zdroj: infocentrum.hluboka.cz

„Svazky byly svezeny z dalších schwarzenberských panství jako třeba z Písku anebo Třeboně. Knihy zde jsou i starší než z 19. století a je zajímavé, že mezi svazky jsou i dětské knihy. Některé z titulů mají velkou sběratelskou hodnotu. Psány jsou různými jazyky, českých tu máme asi jenom šedesát,“ říká Pavlíček.

Kde sehnat informace? Leda na internetu

Jak je to s místní městskou knihovnou, jsme se nedozvěděly ani v informačním centru, které bylo zavřené, a ani od Pavla Píši, ředitele místního kulturního domu, kterému jsme se sice dovolaly, ale jenž byl zrovna pracovně v Českých Budějovicích.

Musely jsme si tedy vystačit s informacemi z internetu a vydaly se najít knihovnu na vlastní pěst. Už jsme skoro ztrácely veškerou naději, když v tom jsme konečně narazily na místní zdravotnické středisko, ve kterém měla bibliotéka sídlit.

Knihovna v Hluboké má otevřeno jen občas

Budova měla vizáž  typické komunistické krychle z padesátých let. Samotná knihovna je schována ve dvoře zdravotnického zařízení. Samozřejmě byla zavřená.

Knihovna má otevřeno v úterý, středu a čtvrtek. Snad to třem stům evidovaných čtenářů vyhovuje. Nedostaly jsme se sice dovnitř, ale alespoň jsme na chodbě objevily poličky s vyřazenými knihami, které si čtenáři mohou vzít domů bez závazku vrácení.

Otázkou zůstává, jestli čtenáře v Hluboké nad Vltavou uspokojí perla literatury jako třeba Fučíkova Reportáž psaná na oprátce vydaná v sedmdesátých letech nebo slovensky psaný titul Čekáme dieťa. Vypadá to, že se tu zastavil čas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovny v Hluboké nad Vltavou spí zimním spánkem