Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihovny pro všechny, takové je motto Týdne knihoven

Redakce

Redakce

1. 10. 2010

KOLÁŽ: Knihovna!SPECIÁL! Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR drží každý rok ochrannou ruku nad akcí nazvanou Týden knihoven, která probíhá od 4. do 10. října 2010. Již od 1. října však na stránkách Topzine.cz bude vycházet speciál věnující se knihovnám, čtenářům a čtení.

FOTO: Knihovna

Knihovní schody do nebe..., Autor: Topzine.cz

Týden knihoven začne oficiálně 4. října 2010, ve čtvrtek 30. září už však byla udělena cena Knihovně roku. Tou se letos stala knihovna v obci Petrůvky na Vysočině, okres Třebíč. Ministerstvo kultury knihovnu ocenilo za mimořádně aktivní plnění funkce komunitního centra v obci s velmi malým počtem obyvatel. Vedoucí knihovny je paní ing. Jana Krejčí.

Knihovna jako centrum setkávání

Knihovny jsou však nejen komunitními centry a ostrůvky vzdělanosti v téměř každé malé obci. Týden knihoven má za cíl přivést do knihoven nové čtenáře, propagovat četbu a literaturu a seznámit čtenáře i nečtenáře s volnočasovými aktivitami, které knihovny nabízejí. V neposlední řadě se pak návštěvníci knihoven budou moci se stávajícími i novými knihovnickými službami.

FOTO: Bibliobus

Jeden z bibliobusů pražské knihovny, Zdroj: commons.wikimedia.org

Každý den příštího týdne bude v knihovnách někomu věnován: pondělí seniorům, úterý rodičům na rodičovské dovolené. Ve středu budou knihovny patřit dětem, handicapovaní budou mít svůj den ve čtvrtek. Pátek je určen národnostním a jazykovým menšinám, v sobotu může do knihovny zamířit celá rodina, no a v neděli… kdo chce!

Kromě tematických pořadů připravují knihovny různá setkání se spisovateli, připravují výstavy, promítání filmů. 258 českých knihoven pak počítá s tím, že v týdnu 4. – 10. října nikdo nebude platit zpozdné, pokud vrátí všechny výpůjčky, jež knihovně dluží. Ve stejném množství knihoven pak nebudou muset noví čtenáři platit registrační poplatek. Připraveny jsou i burzy vyřazených knih.

Na stránkách Topzine.cz vám během příštího týdne přineseme článek o Památníku národního písemnictví, o Městské knihovně v Praze, anebo zprávu o studii Jiřího Trávníčka o čtenářích a čtenářství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovny pro všechny, takové je motto Týdne knihoven