Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Knihovny jsou stále atraktivní, říká Zuzana Konvičková

Redakce

Redakce

5. 10. 2010

FOTO: Mr. Paper a literatura!SPECIÁL! Práce knihovníka či knihovnice není jen o razítkování knih a čtenářských průkazů. Náplně dne je rozhodně zajímavá, což může být pro některé značně překvapující. Nejen o knihovnické práci jsem si povídala se svojí matkou, Bc. Zuzanou Konvičkovou,  která pracuje jako knihovnice v malé pobočce v Klimkovicích.

FOTO: Mr. Paper a literatura

Ať je teplo nebo zemi, s knihou je nám vždycky prima!, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Dnešní knihovny nejsou pouze místem, kde si můžete půjčit knihu či časopis, ale kde si můžete vyhledat i mnohé potřebné informace a data, je to tak?

Ano, knihovna se stává místem, kde poskytuji informace pro všechny občany bez ohledu na věk, handicap či rasovou příslušnost. Podle vyhlášky Ministerstva kultury musí každá knihovna do roku 2014 disponovat internetovým prohlížečem. Tím pádem v knihovně čtenář najde relevantní informace, ať už v databázích, se kterými pracují veškeré knihovny v ČR, anebo v knihách a na internetu.

Může práci knihovníka vykonávat kdokoli, nebo je k tomu nutné určité specifické vzdělání?

Práci knihovníka by mohl samozřejmě vykonávat i člověk bez knihovnického vzdělání, ale neuměl by se tak rychle a dobře orientovat v knihovnických informačních systémech.Výhodou je, když má pracovník knihovny střední školu s knihovnickým zaměřením, kde se seznámí se základy knihovnictví a prací v knihovně. Do knihoven však zasahuje i výpočetní technika nebo elektronické informační zdroje, se kterými se knihovníci naučí manipulovat v příslušném studijním oboru na vysoké škole.

Na co se jako knihovnice musíte zaměřit, aby k vám čtenáři chodili rádi a vraceli se sem?

Knihovníci by se měli především zaměřit na práci s dětskými čtenáři, kteří se mohou stát potencionálními dlouhodobými uživateli knihovny. I příjemná domácí atmosféra malé knihovny, ve které pracuji, napomáhá práci s dětmi. Své čtenáře znám jmény a vím, jakou knihu jim ušiji na míru.

FOTO: Mr. Paper

Tak tohle jsou knížky pro mě!, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Na jaké akce spojené s Týdnem knihoven se mohou nejen čtenáři klimkovické knihovny těšit?

Naše knihovna má připravený program pro děti v podobě vědomostních soutěží, ve kterých mohou vyhrát krásné knihy. Pro děti z prvních tříd ZŠ je nachystáno loutkové divadlo s ekologickou tématikou. Čtenáři, kteří se během Týdne knihoven přihlásí, nebudou platit registrační poplatek po dobu jednoho roku.

Co se dnes nejvíce půjčuje mezi jednotlivými čtenáři?

Muži dávají přednost knihám s kriminální či detektivní zápletkou, také vojenská tématika je oblíbená. Dále si pánové rádi půjčují tzv. utilitární literaturu, což jsou knihy typu domácí kutil pro všechno a podobně. Ženy mají v oblibě romantickou literaturu, např. Danielu Steelovou, příběhy a romány podle skutečných událostí. Mezi dětmi je rozšířená fantasy literatura, jako knihy Stephanie Meyerové, či komiksy a humoristické příběhy o dětech. Podle evropských žebříčků si Česko ve čtení knih vede velmi dobře, ale oproti skandinávským zemím máme co dohánět.

Ve Skandinávii se čte hodně asi i kvůli tomu, že knihovny vycházejí svým čtenářům vstříc i architektonicky, na vysoké úrovni je i technické vybavení knihoven. Je možné něco takového realizovat i u nás, v Česku?

Náš knihovnický systém by se určitě mohl dostat do centra pozornosti díky návrhu Jana Kaplického na novou národní knihovnu. Chobotnice se mi velmi líbí z hlediska účelného využití prostoru jak pro uživatele, tak pro zázemí knihovníka. Nápad skladových prostorů je na světové úrovni.

Prozradíte našim čtenářům nějakou perličku z knihovnického zákulisí?

Co se mezi lidmi asi neví, je, že nejslavnějším knihovníkem z české historie byl Giacomo Casanova, který dělal knihovníka na zámku Duchcov. Jeho zaměstnání je však potlačeno díky mýtu, který z něj udělal sexuální idol 18. století. Dále bych mohla jmenovat nechvalně proslulého Antonína Koniáše, který byl sice vzdělaným jezuitou, ale podařilo se mu zničit část českého literárního fondu v období baroka. A nakonec zmíním známého písničkáře a slezského barda Jarka Nohavicu, který se naštěstí knihovníkem nestal.

Máte nějaký knihovnický sen či přání?

Čtenářství je jev patřící většině. Proto si přeji, aby ta většina navštěvovala knihovny, ať už v malé vesnici či velkoměstě, a četla a četla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovny jsou stále atraktivní, říká Zuzana Konvičková