Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Knihovna vám ročně ušetří tisíce. Při učení s přáteli v ní nuda nehrozí

Redakce

Redakce

11. 3. 2011

FOTO: KnihovnaStrávit večer nad knihou, nebo se radši dívat na film či chatovat s přáteli na internetu? Pohodlnější, a pro mnohé z nás i zábavnější, je zvolit druhou možnost. Jak ale říká Honoré de Balzac: „Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.“ Patříte-li i vy k těmto lidem, pak hurá do knihovny.

FOTO: Knihovna

Knihovna je přítel všech studentů, někdy i nepřítel, Zdroj: sxc.hu

Synonymem slova knihovna rozhodně není nuda, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Kromě klasických služeb nabízí tato instituce i spoustu zábavy. V knihovně se můžete seznámit nebo scházet s přáteli a zároveň se třeba smát tomu, jak někdo na cedulku s nápisem Telefonování a hlasité mluvení zakázáno! připsal Líbání dovoleno! nebo tomu, že v knize, kterou si chcete půjčit, někdo zapomněl prezervativ coby záložku.

Díky knihovně ušetříte

Hlavní výhoda knihovny je však v tom, že zde máte přístup ke knihám, aniž byste za ně zbytečně utráceli mnoho peněz. Roční poplatky v knihovnách se pro studenty pohybují okolo sta korun a pro ostatní čtenáře okolo dvou set.

Většinu knih si lze vypůjčit na měsíc, případně si jejich výpůjčku ještě prodloužit, nemá-li o ně zájem jiný čtenář. Takzvanou amnestii, tedy den nebo dny, kdy je možno beztrestně a bez pokuty vrátit všechny vypůjčené knihy, vyhlašují knihovny kvůli zapomnětlivým čtenářům. Pokuty za pozdní vrácení sice zpočátku nejsou nijak vysoké (asi koruna za knihu a den), ale pokud vám doma leželo několik zapomenutých svazků řadu měsíců, v peněžence to už pocítíte dost silně.

FOTO: KnihovnaV univerzitních a školních knihovnách se knihy obvykle půjčují zdarma. Ne vždy zde ale studenti najdou všechny knihy, které potřebují, zvláště tehdy, chtějí-li číst beletrii. Často se stává, že počet výtisků je nedostatečný a všechny exempláře jsou vypůjčeny. Studujete-li tedy v cizím městě, vyplatí se zařídit si průkazku do knihovny i v místě vašeho bydliště. Odpadá tím riziko, že si vaši spolužáci všechny potřebné knihy stačí vypůjčit dřív než vy.

On-line katalogem lze listovat z pohodlí domova

Jak to v konkrétních knihovnách chodí, se dozvíte na jejich webových stránkách. Naleznete na nich mimo jiné online katalogy, v nichž lze knihy vyhledávat podle autora, názvu, klíčových slov a dalších parametrů. Nenajdete-li v online katalogu požadovanou knihu, může vám ji knihovna díky systému meziknihovních výpůjček nechat přivézt z jiného města, nebo dokonce ze zahraničí. Počítejte ale s tím, že vás to bude stát pár korun navíc.

Knihovny nabízejí nepřeberné množství služeb. O mnohých z nich jejich čtenáři ani netuší. Ve větších knihovnách bývá možnost připojit se na internet, půjčit si prezenčně i některé velice staré dokumenty, kopírovat nebo požádat o vytvoření rešerše. Knihovny také pořádají různé kulturní akce, jako jsou autorská čtení, tvůrčí dílny, výstavy a tak dále.

Na závěr je třeba dodat, že trávit čas v knihovně je sice chvályhodné, ale v případě, že se poznáváte v některém z následujících bodů, je třeba dát si pauzu:

1. V knihovně vás jménem oslovuje nejen knihovnice, ale i uklízečka chodící na noční směnu.

2. Pořízení mikrovlnky do studovny, které bylo vaším nápadem, bujaře oslavujete tři dny.

3. Doma máte hromadu vypůjčených knih, chcete je vrátit, ale nemůžete, protože si nemůžete vzpomenout, jakou knihu jste si z jaké knihovny půjčili.

4. Mezi doklady máte sice plno různých průkazek do všemožných knihoven, ale už druhý týden se vám nedaří najít občanský průkaz, který nutně potřebujete k tomu, abyste si na poště vyzvedli objednanou knížku.

5. V knihkupectví si vyberete plnou náruč knih, a když je paní za pultem všechny načte do počítače, nechápete, proč je po vás chce zaplatit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovna vám ročně ušetří tisíce. Při učení s přáteli v ní nuda nehrozí