Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihovna Václava Havla bude mít nového ředitele

Po třech letech dojde ke změně na nejvyšším postu Knihovny Václava Havla. Stávající ředitel Martin C. Putna předá svou funkci Martinovi Paloušovi, který do této doby působil jako politik, diplomat a pedagog. Známý je též jako signatář Charty 77.

Václav Havel na nedávné premiéře filmu Odcházení, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Putna by se rád vrátil k badatelské činnosti na Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Sám zároveň pociťuje změnu ředitele Knihovny jako vyústění úkolu spočívajícího v nalezení identity Knihovny Václava Havla a její zapojení do českého kulturního povědomí.

Charakteristické rysy

Čeho tedy Putna za dobu svého působení v Knihovně dosáhl? Především bylo započato systematické mapování pramenů týkajících se života a díla Václava Havla v rámci širokých souvislostí české kultury 20. století. Toto bádání zahrnuje i zaznamenávání vzpomínek Havlových spolupracovníků.

Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. Putnou

Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. Putnou, Zdroj: Knihovna Václava Havla

Dále byl vybudován rozsáhlý digitální archiv obsahující kompletní literární dílo Václava Havla, korespondenci vedenou s významnými postavami české kultury a rodinný archiv bratra Ivana Havla. Archiv je přístupný všem zájemcům online. Pojí se také s projektem havlovské orální historie, v níž jde o zaznamenávání vzpomínek osobností různě vázaných k Václavu Havlovi.

Knižní edice a kulturní činnost Knihovny

Na působení Martina C. Putny se také váže knižní produkce Knihovny, která je soustředěná do dvou edic. Čtvrtletně vychází řada Sešity Knihovny Václava Havla a Edice KVH.

Činnost Knihovny se za Putnova působení nesoustředila pouze na literární produkci. V dočasném prostoru Galerie Montmartre v Řetězové ulici v Praze se konalo již několik akcí pro veřejnost. Vedle odborných kolokvií a politických diskuzí to byly také výtvarné a dokumentární výstavy nebo literární čtení a vernisáže publikací.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovna Václava Havla bude mít nového ředitele