Po třech letech dojde ke změně na nejvyšším postu Knihovny Václava Havla. Stávající ředitel Martin C. Putna předá svou funkci Martinovi Paloušovi, který do této doby působil jako politik, diplomat a pedagog. Známý je též jako signatář Charty 77.
Václav Havel na nedávné premiéře filmu Odcházení, Foto: Vojta Herout, Topzine.cz
Putna by se rád vrátil k badatelské činnosti na Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Sám zároveň pociťuje změnu ředitele Knihovny jako vyústění úkolu spočívajícího v nalezení identity Knihovny Václava Havla a její zapojení do českého kulturního povědomí.
Charakteristické rysy
Čeho tedy Putna za dobu svého působení v Knihovně dosáhl? Především bylo započato systematické mapování pramenů týkajících se života a díla Václava Havla v rámci širokých souvislostí české kultury 20. století. Toto bádání zahrnuje i zaznamenávání vzpomínek Havlových spolupracovníků.
Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. Putnou, Zdroj: Knihovna Václava Havla
Dále byl vybudován rozsáhlý digitální archiv obsahující kompletní literární dílo Václava Havla, korespondenci vedenou s významnými postavami české kultury a rodinný archiv bratra Ivana Havla. Archiv je přístupný všem zájemcům online. Pojí se také s projektem havlovské orální historie, v níž jde o zaznamenávání vzpomínek osobností různě vázaných k Václavu Havlovi.
Knižní edice a kulturní činnost Knihovny
Na působení Martina C. Putny se také váže knižní produkce Knihovny, která je soustředěná do dvou edic. Čtvrtletně vychází řada Sešity Knihovny Václava Havla a Edice KVH.
Činnost Knihovny se za Putnova působení nesoustředila pouze na literární produkci. V dočasném prostoru Galerie Montmartre v Řetězové ulici v Praze se konalo již několik akcí pro veřejnost. Vedle odborných kolokvií a politických diskuzí to byly také výtvarné a dokumentární výstavy nebo literární čtení a vernisáže publikací.