Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knihovna Václava Havla bude mít konečně své stálé místo

Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. PutnouKnihovna Václava Havla, která momentálně sídlí na Praze 2, se nejpozději do dvou let přestěhuje na Hradčany. Budoucí sídlo instituce zakoupil miliardář Zdeněk Bakala.

Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. Putnou

Václav Havel s ředitelem knihovny Martinem C. Putnou, Zdroj: Knihovna Václava Havla

Renesanční palác U Drahomířina sloupu na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu koupil miliardář a blízký přítel Havla Zdeněk Bakala, který je zároveň předseda správní rady knihovny. Bakala je v současnosti mimo jiné koproducentem Havlova připravovaného filmu Odcházení.

Budovu nyní čeká rekonstrukce, která by měla stát víc než 100 milionů korun. Ředitel knihovny Martin C. Putna i sám Havel jsou s novým umístěním knihovny spokojeni.

Stálá expozice Havel v kostce

Stálá expozice Havel v kostce, Zdroj: archiv Knihovny Václava Havla

Knihovna bývalého prezidenta, dramatika a vůdčí osobnosti revolučního roku 1989 vznikla podle prezidentských knihoven, které mají tradici ve Spojených státech. Nikde jinde v Evropě podobná knihovna není.

V knihovně Václava Havla jsou veškeré materiály týkající se jeho osobnosti i knihy, které se vztahují k době jeho působení. Knihovně patří také stálá expozice Havel v kostce, kterou návštěvníci mohou shlédnout v Galerii Montmartre v Praze. Tým instituce taktéž pořádá výstavy, debaty, vydává nové knihy a nabízí vzdělávací programy pro školy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihovna Václava Havla bude mít konečně své stálé místo