Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Knihovna s dechberoucím interiérem nabízí 1,2 milionu knih. Kde ji najdete?

Redakce

Redakce

23. 11. 2017

Nachází se v kulturní čtvrti Binhai v Tianjin. Jedna z nejkrásnějších knihoven na světě se otevřela v Číně. Knihovna je nazývaná rovněž také „Oko Benhai“. Pětipodlažní knihovna byla navržená holandskou firmou MVRDV v partnerství s Tianjin Urban Planning and Design Institute (TUPDI). Byla dokončena po pouhých třech letech výstavby.

Ráj nejen pro knihomoly

Na ploše 34 000 metrů čtverečních může být k dispozici až 1,2 milionu knih. V knihovně se nachází rozsáhlá čtenářská plocha v přízemí, kanceláře a salonek ve střední části. Horní část je vyhrazena pro počítačové a zvukové místnosti, rovněž zde naleznete prostory pro schůzky.

Knihovna zaujme nejen dokonalou architekturou a oslní futuristickým interiérem s vlnitými regály a vrstvenými terasami. Jedná se zároveň o snahu města v rámci zlepšení kulturní infrastruktury regionu.

Kde jsou však ukryty knihy?

Jak se posléze ukázalo, zkrátka většina futuristicky znázorněných podlahových i stropních polic je namalována tak, že vypadá reálně. Tím tak je navozen dojem, že regály jsou plné knih. Ve skutečnosti většina obalů v hale je tištěnými obrazy. Knihy jsou uloženy v jiných místnostech budovy.

Každopádně milovníci knih si přijdou na své. A zajisté nejen oni.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Knihovna s dechberoucím interiérem nabízí 1,2 milionu knih. Kde ji najdete?