Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Kniha, která se skládá jen z tweetů. Přiučte se něco o vesmíru

Hana Mazancová

Hana Mazancová

18. 10. 2012

OBR: Marcus Chown, Govert Schlling: Vesmír v tweetech!Ukázka z knihy! Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích. Je podobná exkurze do vesmíru vůbec možná? S knihou Vesmír v tweetech ano!

OBR: Marcus Chown, Govert Schlling: Vesmír v tweetech

Prvně je třeba říct: nepropadejte panice. Svět 21. 12. 2012 neskončí., Zdroj: Kniha Zlín

34. Jak funguje raketa ve vesmíru, když se nemá od čeho odpíchnout?

Základní fakt: podle třetího Newtonova zákona vyvolá každá akce stejně silnou reakci opačného směru.

Při běhu to platí rozhodně. Vaše nohy tlačí proti povrchu (akce) a zem vás posouvá kupředu (reakce).

K dosažení takové reakce však proti očekávání není nutné tlačit proti ničemu vnějšímu.

Představte si, že uvíznete na saních uprostřed dokonale hladkého kluziště (bez tření). Jak se dostanete ke kraji?

Řekněme, že na saních jsou cihly. Odhazujte jednu po druhé. Odhazováním je tlačíte pryč a cihly tlačí zpět (reakce). Saně se dají do pohybu.

To je princip rakety. Plyny jsou vysokou rychlostí vypuzovány z její zadní části. Raketa reaguje pohybem vpřed. Akce a reakce. Jednoduché.

83. Co je hlavní složkou Mléčné dráhy?

Jako všechny galaxie je Mléčná dráha ostrov složený z hvězd a mlhovin, sedí? Nesedí. Stejně jako u ledové kry není většina galaxie vidět.

Chybějící materiál vyšel najevo, když lidé studovali hvězdy při okrajích Mléčné dráhy a měřili, jak rychle obíhají kolem středu.

OBR: Marcus Chown, Govert Schlling: Vesmír v tweetechDaleko od centra galaxie rotují hvězdy příliš rychle, takže by měly uletět do prostoru, asi jako děti na zrychlujícím kolotoči.

Astronomové tuto anomálii vysvětlují hypotézou, že galaxie obsahuje neviditelnou „temnou“ hmotu, jejíž gravitace pomáhá hvězdy udržet.

116. Jaké znalosti měly o vesmíru starověké civilizace?

Chabé. Jinak řečeno: stejné, jako byste měli vy, kdybyste se zvídavě rozhlíželi kolem, ale bez optických pomůcek a předběžných znalostí.

Podle Egypťanů byla Země plochá a nebe byla bohyně Nút sehnutá nad bohem Gebem (zemí). Bůh slunce Re její tělo denně přeplouval na lodi.

Jasná hvězda Sirius souvisí s bohyní Isis. Zemědělský význam: poprvé je vidět na ranní obloze v červnu a předznamenává záplavy na Nilu.

Pyramidy jsou orientovány na S, J, V, Z, pozorovací účel ale nemají. Rozšířená představa, že jejich půdorys zrcadlí Orion, bude mylná.

119. Proč mayský kalendář končí rokem 2012?

Prvně je třeba říct: nepropadejte panice. Svět 21. 12. 2012 neskončí. Nedojde ke srážkám planet ani obřím povodním či slunečním superbouřím.

Ano, je to pravda: kalendář starých Mayů praví, že velký cyklus 13 baktunů (144 000 dní jeden) skončí k tomuto datu, a s ním „čtvrtý svět“.

Podle starého mayského přesvědčení předtím podobně skončily už tři světy. Současní Mayové z Guatemaly se však vůbec neznepokojují.

Mayská kultura zažila vrchol kolem 900 n. l., pád po dobytí Španěly v 16. století. Měla složitou číselnou soustavu a písmo podobné hieroglyfům.

Převzato z knihy Marcuse Chowna a Goverta Schillinga: Vesmír v tweetech. Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2012.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha, která se skládá jen z tweetů. Přiučte se něco o vesmíru