Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Kniha, která pod stromečkem potěší podnikavé a přemýšlivé: Architektura štěstí

Redakce

Redakce

8. 12. 2010

FOTO: Architektura štěstí!SPECIÁL! Architektura štěstí autora Alaina de Bottona je jednou z „knih života“, kterými chce autor obrátit zrak čtenářů na věci všední, věci kolem nás a otevřít jim oči v jejich vnímámí. V nakladatelství Kniha Zlín vyšla v překladu Evy Dejmkové.FOTO: Architektura štěstí

Kniha Architektura štěstí chce obrátit pozornost čtenářů na všední věci kolem nás: prostředí, ve kterém žijeme a předměty, které nás obklopují – a naučit nás lépe je vnímat.    Jedním z důležitých, ale opomíjených důvodů, proč se cítíme šťastní či nikoli, je prostředí, v němž žijeme – ovlivňují nás zdi, židle, budovy i ulice, které nás obklopují.

Požitkářská architektura?

Zájem o architekturu a design bývá často odbýván jako frivolní až požitkářský. – Kniha Alaina de Bottona začíná od myšlenky, že to, kde jsme, může silně ovlivnit to, kým bychom mohli být; autor argumentuje tím, že je úkolem architektury je, aby nám stále a výmluvně připomínala náš vlastní potenciál.

Alain de Botton (*1969), původem Švýcar z Curychu, který nyní žije a pracuje v Londýně. Knihy, popisované jako „filozofie běžného života“, píše už od třiadvaceti let. Většina z nich jsou esejisticky pojatá pojednání o různých oblastech lidského života – lásce, filozofii, cestování i architektuře.

Kromě psaní knih se de Botton  věnuje filmovým dokumentům a pomáhá s vedením produkční společnosti. V roce 2008 si také splnil sen a v Londýně založil „mini univerzitu“, kterou nazval The School of Life (Škola života).

I když se mnoho architektů úplně vyhýbá diskuzi na téma krása, tato kniha se točí kolem velmi široké a naivní otázky Co je krásná budova?. Najít odpověď se rovná výpravě do filozofie a psychologie architektury a cílem je změnit náš pohled na naše domovy, ulice i na sebe sama.

Kniha Architektura štěstí vyšla v nakladatelství Kniha Zlín v edici TEMA, má skoro tři sta stran a z anglického originálu The Architecture of Happiness ji přeložila Eva Dejmková.

Chcete najít Architekturu štěstí pod stromečkem? Odpovězte na naši soutěžní otázku!

Úkolem architektury je podle Alaina de Bottona

a)    Poučovat snoby o tom, co je to vkus
b)   Dokázat obyčejným lidem, že architektuře nerozumí
c)    Výmluvně nám dokazovat, že každý z nás má určitý potenciál

Své odpovědi posílejte do 15. Prosince na adresu soutez@topzine.c, do předmětu e-mailu napište ARCHITEKTURA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha, která pod stromečkem potěší podnikavé a přemýšlivé: Architektura štěstí