Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Kniha Joanne Harrisové Čokoláda je čtenářskou pochoutkou, po níž určitě nepřiberete

Redakce

Redakce

16. 12. 2010

Foto: ČokoládaČokoláda je jedním z nejznámějších děl od Joanne Harissové. Její díla vyšla ve více jak čtyřiceti zemích a byla nejednou oceněna britskými knižními cenami. Román Čokoláda byl napsán v roce 1999 a později byl na jeho motivy natočen stejnojmenný film s Johnnym Deppem.

Foto: Čokoláda

Čokoláda není jen o sladkém, ale i o lidech..., Zdroj: Topzine.cz, Foto: Petra Prokopová

Ať už jste si pouze náhodou, anebo cíleně vybrali právě Čokoládu, myslím, že zklamáni určitě nebudete. Čokoláda je vysoce hodnocený román, a toto označení si také právem zaslouží. Kniha obsahuje poutavou zápletku, a pokud máte alespoň trochu rádi čokoládu, touto knihou určitě nepohrdnete. Čokoláda ale není jen o sladkém, je i o  lidech samotných, a to jak o těch dobrých, tak o těch zlých.

Jak to všechno začalo…

Vianne Rocherová se společně s dcerou Anouk přistěhuje do malé vesnice Lansquenet nad Tannou. Na náměstí si pronajme byt nad bývalou pekárnou s úmyslem otevřít si zde svůj obchod. Ne však pekárnu, jak se většina obyvatel domnívá, ale obchod s čokoládou Le Praline Cèleste.

FOTO: Čokoláda

Do čokolády se můžete zakousnout i začíst..., Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Tímto činem se stane nepohodlnou téměř pro celou vesnici, hlavně pro otce Reynauda. Ten neskrývá své pohrdání a veřejně Vianne odsuzuje při svých mších. Její čokoládu označuje za hřích, obzvlášť při půstu, a snaží se nabádat obyvatele ke stejnému názoru. Několik obyvatel ho následuje, ale ostatní bojují s vnitřním rozporem. Vždyť takový hřích stojí jen dva zdrávasy, tak proč neokusit tu lahodnou delikatesu, jejíž vůně se denně line po celém náměstí?

Postupem času získává Vianne spoustu dobrých přátel, hlavně stařičkou Armande a Joséphine Muscatovou, která utekla od svého krutého muže. Joséphine začne Vianne pomáhat a časem začne obchod vzkvétat navzdory nepřejícnosti některých obyvatel vesničky. Otec Reynaud je rozčílen. Chtěl exotickou cizinku i s dcerou vyhnat, ale stále se mu to nedaří. Navíc se objevuje problém s cikány, které nesnáší většina obyvatel vesnice. Vianne s Armandou však dělají vše proto, aby cikánům pomohly, a tím si jen více poškodí reputaci ve vesnici.

FOTO: čokoláda

Čokoláda může mít mnoho podob..., Zdroj: Topzine.cz, Foto: Barbora Šetenová

Nakonec je situace vyhrocena natolik, že jsou cikáni napadeni a jejich lodě, na kterých přicestovali, jsou podpáleny a zničeny. Cikánům se po útoku podaří přesto ve zdraví odplout. Jediný Roux zůstává, protože jeho loď byla nenávratně zničena. Mezi ním a Vianne se vytvoří vztah, avšak dobře utajovaný před ostatními obyvateli vesnice.

Čokoláda, kam se podíváš

Vianne má zatím plné ruce práce s přípravou Svátku čokolády, který se má uskutečnit na Velikonoční neděli. Před Svátkem čokolády však všichni oslaví Armandiny narozeniny. Následující den po večírku je Armande nalezena mrtvá ve své posteli, přesně tak, jak si to naplánovala. Byla vážně nemocná, a chtěla odejít ze světa v klidu a míru.

Otec Reynaud však zuří a rozhodne se Svátek zničit a to tak, že se zbaví Vianniny čokolády. Vloupe se do krámku, aby vše poničil a rozšlapal, ale nakonec skončí přejedený a všemi odhalený, a tím uškodí jen sám sobě. Ani se kvůli své hanbě nedostaví na velikonoční kázání. Viannin svátek se tedy bez problémů uskuteční.

Později Vianne zjistí, že je těhotná s Rouxem a rozhodne se z městečka odejít a ukončit tak i svůj krátký románek. Uvědomí si, že už do městečka nepatří, že se tam lidé jen hádají, a když se radují, tak ale bez ní. A proto chce odejít a zkusit žít někde jinde, pokračovat v cestování tak, jak to s Anouk dělávaly, než přišli do Lansquenetu nad Tannou.

Nikdy nekončící útěk

Čokoláda je román z francouzského venkova. Děj rychle ubíhá a ani si neuvědomíte, že už je tu konec knihy. Autorka je výborná v popisování lidských pocitů a vykreslování povah, takže čtenář již od začátku ví, kdo je zlý a kdo ne. To nám může trochu připomenout pohádky z dětství, kde zlé síly bojovaly proti těm dobrým, a kde dobro (naštěstí) vždy na konci zvítězí.

Každý čtenář tak sleduje se zaujetím Viannin osud, její kočovný život, obavy, strach i neustálé prchání před Černým mužem, kterého v tomto případě znázorňuje  otec Reynaud. Děj je rozdělen na kapitoly, přičemž každá z nich popisuje jeden den. Není proto těžké sledovat postupně vznikající přátelství mezi hlavní hrdinkou a obyvateli vesnice, a stejně tak i stále se zintenzivňující tlak na ni. Ta nese chování ostatních statečně a klidně, až je to místy podivné.

Čoko, čoko, čokoláda

Přiznám se, že jsem viděla film dříve, než jsem četla knihu a tak jsem byla zvědavá, zda-li bude kniha lepší (anebo horší) než film. Příjemné překvapení bylo, že film věrně zachycuje děj knihy, což se dnes jen tak nevidí. Málokterý režisér dokáže zachytit tu pravou atmosféru knihy, a proto stále mnoho lidí dává přednost knize před filmem.

Román Čokoláda je příjemným zpestřením prázdných večerů a volných chvílí, takže si myslím, že ten, kdo ho otevře, nebude určitě zklamán.

Je jedno varování! Při čtení pasáží, zabývajících se čokoládou se Vám budou sbíhat sliny. A že jich nebude málo….

Je to jeden z mých snů. Válel jsem se v čokoládě. Představoval jsem si sám sebe v poli čokolády, na čokoládové pláži, vyhřívám se, hrabu, hltám. Neměl jsem čas číst štítky; cpal jsem se čokoládou bez výběru. Prase ztratilo tváří v tvář tolika dobrotám svou mazanost, stalo se zase prasetem, a i když cosi v mém mozku na mě křičelo, abych se zastavil, nedokázal jsem se ovládnout. Když už jsem jednou začal, nedokázal jsem přestat. Nemělo to nic společného s hladem; shazoval jsem je z táců, ústa nacpaná, ruce plné. Na strašlivou chvilku jsem si představoval Armande, jak se vrací, aby mne pronásledovala, proklínala mě svým vlastním trápením; kletbou smrti z přejedení. Slyšel jsem se, jaké vydávám při jídle zvuky, sténavé, naříkavé zvuky nadšení a zoufalství, jako by prase, které jsem měl v sobě, konečně našlo hlas.

Název: Čokoláda
Autorka: Joanne Harissová
První vydání: 2002

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kniha Joanne Harrisové Čokoláda je čtenářskou pochoutkou, po níž určitě nepřiberete