Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Knight Rider: KITTe, vidíš to, co já?

Tereza Janíková

Tereza Janíková

26. 5. 2010

Živě si pamatuju, jak jsme si všichni po o přitáhli židličky před televizi, utvořili nepravidelný půlkruh, hezky se usadili a už jen čekali, až se na obzoru objeví černý sporťák… Psal se rok devadesát tři a my, žáci mateřské školky, jsme začali křičet: „Pančelkó, najt rajdér!“

Knight Rider, Zdroj: media.comicmix.com

„Michael Knight, černý stín letící do nebezpečného světa lidí. Michael Knight, neohrožený muž, který jako bájný rytíř stojí po boku nevinných, bezbranných a bezmocných ve světě zločinců, pro které neplatí zákon…“

Takto začíná seriál, ve kterém září nejslavnější mluvící auto na světě. („Porazím tyhle primitivní mašiny, které se považují za kaskadérská auta, Michaele!“) Seriál, který vystřelil Davida Hasselhoffa do hvězdných výšin (nebo spíš do ansámblu kalifornské pobřežní stráže). A konečně seriál, jehož název uměli v osmdesátých (u nás v devadesátých) letech skloňovat (a znělku si pískat) skoro všichni. Legendární kousek jménem Knight Rider.

Michael Knight a KITT, Zdroj: gumball144.com

Z policajta rytířem

Jak jistě všichni vědí, hlavní postavou je bývalý policista Michael Long, kterého v pilotním dílu s názvem Jako fénix z popela hraje Larry Anderson. Michael je při jedné misi vážně zraněn a následně prohlášen za mrtvého. Mrtvý ale není. Zatímco jeho tvář je poškozena, mozek ne. Zmrzačeného muže zákona se ujme soukromá organizace miliardáře Wiltona Knighta (Richard Basehart), daruje mu novou identitu a především nové auto – supermoderní vůz Knight Industries Two Thousand neboli KITT (mluví William Daniels). Tak se zrodil Michael Knight (David Hasselhoff), štramácký hrdina, vždy připravený chránit všechny nevinné, bezbranné a bezmocné v nesnázích.

Zajímavostí je, že Hasselhoff a dabér KITTa Daniels se poprvé osobně setkali až po šesti měsících natáčení. Jak je to jenom možné? Jestli chtěl režisér Davidovi pomoct s hereckým projevem, a tak ho nechal žít v představě, že má proti sobě skutečné mluvící auto, nevíme a asi se to nikdy nedozvíme.

Kupodivu fanoušků neubývá. Od roku 2009 se v Las Vegas pořádá Knight Rider Festival, třetí ročník je hlášen na březen příštího roku. A možná přijde i David!

Mike Knight s novým autem, Zdroj: hollywoodchicago.com

O dvacet šest let později…

A teď všichni fanoušci božského Knight Ridera, pozor! Na světě je remake. Dlouho to vypadalo, že Michael Knight skončil i se svým přechytralým černým fárem v propadlišti dějin, nakonec se ale můžeme radovat. Nebo spíš hrozit? To teď není důležité. Důležité je, že televize NBC se v roce 2008 rozhodla kultovní seriál obnovit.

Hlavní postavou už není Michael, ale jeho syn Mike Traceur (Justin Bruening), který řídí i nové auto – místo démonického Pontiacu Trans Am je to Ford Shelby GT500KR. Zápletka se točí okolo uneseného vynálezce auťáku KITT Charlese Graimana (Bruce Davison). Shodou okolností má tento geniální muž dceru Sarah (Deanna Russo) a ta je shodou okolností Mikeova kamarádka z dětství. Aby těch náhod nebylo málo, Sarah požádá o pomoc se zachraňováním svého tatínka právě Mikea. Motají se do toho ještě dva sexy (jak jinak) agenti FBI, kteří Sarah a Mikeovi pomáhají. Všichni dohromady vymyslí ďábelský (ale už trochu ohraný) plán – předstírají, že Mike Traceur je mrtvý, a místo něj přichází na scénu… Knight, Mike Knight.

Sami můžete srovnat oba Knight Ridery. Který je lepší? Mělo smysl natáčet remake?

Knight Rider (Knight Rider)

Akční
USA, 1982, 84 x 46 min

Režie: Winrich Kolbe, Gilbert M. Shilton a další
Hrají: David Hasselhoff, William Daniels, Edward Mulhare, Richard Basehart, David Hedison, Terry Kiser

Knight Rider (Knight Rider)

Akční
USA, 2008, 13×42 min

Režie: David Solon, David Straiton, Bryan Spicer a další
Hrají: Justin Bruening, Deanna Russo, Paul Campbell, Yancey Arias, Val Kilmer, Bruce Davison

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knight Rider: KITTe, vidíš to, co já?