Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Klub Za starou Prahu udělil svou cenu za novou architekturu. Zvítězil most

FOTO: Most-Strakonice-TorkoniakovaKlub Za starou Prahu vyhlásil slavnostně vítěze osmého ročníku své Ceny za novou architekturu v historickém prostředí. Pojďte se s námi podívat na všechny oceněné i na netradičního vítěze.

FOTO: Most-Strakonice-Torkoniakova

Vítěz ocenění - Strakonický most, Zdroj: Rostislav Švácha

V příjemných prostorách Mlýnské kavárny na Kampě byl 12. prosince vyhlášen laureát ceny za novou architekturu v historickém prostředí za rok 2011. Toto ocenění uděluje Klub Za starou Prahu již od roku 2003 a odměňuje jím architekty, kterým se podařilo úspěšně zasadit novou architekturu do kontextu historického prostředí.

Novou architekturu nezastavíš

Každá doba má vlastní styl a v něm také vytváří svou architekturu. Výstavbě nových staveb tak nelze nijak zabránit. Klub chce pomocí ceny vyjádřit svůj pozitivní postoj k nové architektuře a také prolomit zažitou mylnou představu o zkostnatělosti instituce. Oceněním chce upozornit na zdařilé stavby, které můžou být směle použity jako vzor pro ostatní.

FOTO: Kamil-Mrva-obchodni-dum-roznov-pod-radhostem

2. místo - Obchodní Dům, Rožnov pod Radhoštěm, Zdroj: mrva.net

Vhodné adepty na vítěze vybírá Domácí rada Klubu z celé České republiky. Z užšího výběru je poté tajným hlasováním vybrán vítěz, který je vyhlášen během slavnostního večera.

Nečekaný vítěz

Překvapivým vítězem letošního ročníku se stal Most ve Strakonicích od architektky Ivety Torkoniakové. Je tomu totiž vůbec poprvé, co si cenu neodnesla kamenná stavba. Ocelovou visutou lávku u Strakonického hradu porota ocenila hlavně pro její subtilnost a decentní barevné řešení. Právě díky těmto vlastnostem most skvěle zapadl do svého prostředí a nijak ho nenarušil.

Druhou cenu získal architekt Kamil Mrva za svou stavbu Obchodního centra v Rožnově pod Radhoštěm. Architekt musel vycházet ze situace, kdy na místě původně stála budova s knihkupectvím, přízemní objekt herny a z větší části zde byla proluka.

FOTO: nova-budova-cvut-sramkova-architekti

3. místo - Nová budova ČVUT, Zdroj: alenasramkova.cz

Mrva stavbu pojal jako dvoupodlažní objekt s průchozí pasáží zakrytou skleněnou střechou. Sjednotil tak dva protichůdné požadavky na maximální využití stavebního pozemku a zahrnutí kdykoliv veřejně přístupného prostoru.

Vinařství a ČVUT na stejném místě

Třetí příčku obsadily se stejným počtem bodů dvě stavby: nová budova ČVUT v Praze a vinařství v Krásné hoře.

Celkem 1800 studentů by měla pojmout nová budova ČVUT od studia Šrámková Architekti. Osmipodlažní stavba s fasádou z oranžových cihel stojí nedaleko loňského vítěze Ceny – Národní technické knihovny. Exteriér působí skromným a strohým dojmem a každá strana budovy se originálně přizpůsobuje svému okolí.

Novodobé pojetí tradiční venkovské architektury představuje vinařství Krásná hora od Tomáše Havlíčka a Pavla Magnuska. Objednavatel jako velký milovník lidové architektury požadoval sjednocení starého s moderním komfortem, což se podařilo na výbornou. Zajímavým prvkem je použití barevných luxfer ve stěnách domu, které vytváří v interiéru zvláštní světelné efekty.

FOTO: krasna-hora-vinarstvi-havlicek

3. místo - Vinařství Krásná hora, Zdroj: Rostislav Švácha

Do užšího výběru byly nominovány ještě další dva objekty. Skvělou práci se dřevem vyzdvihl Klub u Penzionu Café fara v Klentnici od autora Marka Jana Štěpána. Svým protislunečním zastíněním připomínajícím křídla Batmana zaujala porotu budova Factory Office Centre na Smíchově od Martina Krupauera a Jiřího Stříteckého.

Kdo vyhraje příště a jací budou nominovaní, to se dozvíme zase až za rok. Už teď se ale můžeme zajisté těšit na novou přehlídku kvalitní moderní architektury.

Cena Klubu Za starou Prahu 2011

je vyhlašována Klubem Za starou Prahu každoročně od roku 2003 jako ocenění za nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Stavby jsou vybírány z celé České republiky.

slavnostní vyhlášení: 12. 12. 2011

složení poroty: Domácí rada Klubu

  • Rostislav Švácha – předseda poroty Ceny Klubu
  • Kateřina Bečková – předsedkyně Klubu
  • Richard Biegel – tajemník Ceny Klubu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klub Za starou Prahu udělil svou cenu za novou architekturu. Zvítězil most