Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Klub autistů v Hradci Králové je spolkem cyniků

Nová hra Petra Kolečka a režisérky Natálie Deákové Klub autistů v Klicperově divadle v Hradci Králové ukazuje na to, jaký je člověk doopravdy cynik. Nejenom autisté mohou tak působit, ale i zdraví lidé, kteří si jdou tvrdě za svým.

Klub autistů Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Čtvrtá premiéra Klicperova divadla spíše vyvolává v lidech pocit znepokojení se sebou samým. Každému na mysli vyvstanou otázky o tom, jestli je opravdu tak sobecký vůči druhým? Chce, aby vše proběhlo podle něj? Opravdu je na světě tolik cyniků? Po představení všichni diváci odcházejí z divadla s těmito pocity, pocity znechucení se sebou samým i druhými lidmi.

Cynikové a autisté? Podle Petra Kolečka všichni stejní

Petr Kolečko ve své tvorbě rád zprostředkovává vidění současnosti, nejinak tomu bylo už v jeho dřívějších inscenacích: Britney goes to heaven nebo Jaromír Jágr, Kladeňák. Tento mladý umělec je expresivní, symbolický, možná skutečně pravdivý a nebojí se přiznat k tomu, že jsme všichni cynikové, ale zároveň je excentrický, depresivní i žalostný proto, že naši cyničnost srovnává s mentálním postižením. Jde to vůbec?

Karlík se ženou vychovatele v Klubu autistů

I přes dvojsmyslnost celé hry je kvalitně ztvárněn výkon autisty Karlíka, který o sobě tvrdí, že je Vladimír Morávek! Můžeme mu to věřit, anebo ne? V jednu chvíli ano, ale podruhé zase ne. Tomáš Lněnička, který ho hraje, dokonale zachytil jeho výraz tváře, styl chůze, ale i tón hlasu. Vladimírova galantnost nenechá žádnou ženu chladnou, natož pak ženu vychovatele autistů…

A proč vůbec srovnání autistů s cyniky?

V jeden moment se na jevišti sejde pár autistů se zdravými lidmi. Všichni si jdou za svým. Autisté ani nic jiného neumějí. Ovládají jeden pohyb, jedno téma komunikace a o ničem jiném se nebaví. Kdežto zdraví lidé Pavel s Kamilou řeší manželskou krizi, Pavlova matka cíleně vraždí vnučku a Vladimír Morávek? Co ten vůbec dělá mezi autisty? Jak se sem dostal a proč? Je to doopravdy on? Obhajuje se tím, že si chce odpočinout od náročných uměleckých inscenací a dát si pořádnou porci Sachru! Můžeme mu to ale věřit, co když to je jen představa autistického Karlíka?

Karlík s Pavlem mezi autisty, Zdroj: klicperovodivadlo.cz

V Klubu autistů je všechno možné, proto i dvojsmyslnost celého díla, která ale činí inscenaci nesrozumitelnou a křečovitou, a proto někteří z nás odcházejí z divadla rozladěni.

Klub autistů

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Natália Deáková

Hrají: Jan Sklenář, Helena Plecháčková, Tomáš Lněnička, Lenka Loubalová, Lubor Novotný, Pavlína Štorková, Dušan Hřebíček, Jakub Tvrdík a další.

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klub autistů v Hradci Králové je spolkem cyniků