Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Klub 007 v Praze na Strahově slaví 40. narozeniny

Martin Peška

Martin Peška

1. 9. 2009

visaci-zamekKlub 007 neboli Sedmička na strahovských kolejích ČVUT slaví 40. výročí od svého založení v roce 1969. V jeho počátcích se o klub starali střídající se studenti, kteří zajišťovali v nelehké době hudební produkci. Svůj první koncert zde odehrála i česká punková legenda Visací zámek.

„Přestože komunistický  režim se snažil mít Klub 007 co nejvíce pod dohledem, Sedmičkou prošly vlny moderní hudby podobně jako na celém světě: folk, jazzrock, disko, punk, nová vlna,“ uvedla produkce klubu v tiskové zprávě.

Sedmička je o toleranci, prostoru a lidech, kteří chtějí dělat věci pro pocit, říkají provozovatelé

Obdobně jako před 40 lety se o klub starali studenti, i dnes mají velkou zásluhu na existenci Sedmičky mladí lidé. „Mnoho různých promotérských „agentur“ (v uvozovkách proto, že se jedná

o vždy naprosto alternativní, undergroundové party mladých lidí) organizuje v klubu koncerty českých i zahraničních kapel a zásadně se tak podílí na existenci Sedmičky. Často za cenu vlastní finanční ztráty vkládají veškerou svou snahu, čas a práci propagaci a péči o kapely. Sedmička prostě stále žije,“ píše se na internetových stránkách klub007strahov.cz, kde je aktualizován i hudební program daného měsíce.

Žánrová pestrost klubu je velice široká. Probíhají zde koncerty punkových nebo hard core kapel, ale není výjimkou i vystoupení hip hopových, ska nebo reggae formací. Blízko má produkce klubu i k žánrům rockabilly, indie rock, noise či electro.

V Klubu 007 vzniklo několik kapel, časopisů i skupinky revolucionářů

Před čtyřmi desítkami let zde vládnul především folk, jazzrok, disco, punk a new wave. V prvních letech historie klubu zde hrály například kapely Laura a její tygři, Už jsme doma, Garáž, Psí vojáci, Dunaj, Krausberry nebo Švihadlo.

V listopadu 1989 se Sedmička stala centrem revoltujících studentů Stavební fakulty ČVUT, kde probíhaly diskuse, koncerty, i natáčení živé desky Jaroslava Hutky.

Od revoluce je Klub 007 příznivci považován za tradiční místo nekomerční hudby z celého Česka. Během celé historie se zde konala divadelní představení, vznikaly hudební skupiny, specializované časopisy, dokonce i malá hudební vydavatelství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klub 007 v Praze na Strahově slaví 40. narozeniny