Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Klonovaný novinář podával veřejnosti nepravdivé zprávy

Obr: spam-sxc.huV první polovině července proběhlo v Bělorusku jedno z mnoha protestních shromáždění proti režimu Alexandra Lukašenka. Zkreslené zprávy o protestu na sociální síti Twitter podával klonovaný novinář.

Obr: spam-sxc.hu

I život on-line má svoje nesnáze, Zdroj: sxc.hu

Sociální sítě v dnešní době už hrají neodmyslitelnou roli. Sdílíme své osobní informace a fotografie. Ale i v on-line světě, tak jako v reálném, dochází k podvodům a manipulacím. Ve fiktivním světě internetu je ale mnohem snazší vydávat se za někoho jiného. Dá se toho zneužít. Například i tak, jak se stalo v první polovině července v Bělorusku…

Odpůrci Lukašenkova režimu se tam prostřednictvím sociální sítě mobilizovali, aby se sešli k tak zvanému tleskanému protestu. Na předem určeném místě v Minsku se zkrátka objevila skupina lidí, která tleskáním dávala najevo svou nelibost k poslednímu diktátorovi Evropy, jak lidé Alexandra Lukašenka často nazývají. Protest byl lstí rozehnán. Někdo dostal pokutu, někdo patnáct dní natvrdo.

Jak se klonuje ve fiktivním světě internetu?

Přítomný byl i novinář britského listu The Independent. V průběhu protestu vysílal prostřednictvím sociální sítě Twitter do světa informace o jeho průběhu. Krátce nato se ale objevil na síti také jeho dvojník. Založil si účet na stejné jméno a ze skutečného autorova profilu odcizil fotografii, kterou použil, aby byla iluze dokonalá. Pak jen jeho jménem podával čtenářům zkreslené zprávy. Z velkého protestu se tak náhle pro svět stalo malé bezvýznamné setkání nízké účasti, při kterém se policie chovala jak jinak než: vzorově!

Foto: lukasenko-youtube

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, Zdroj: youtube.com

Případ klonovaných profilů není první a zřejmě ani poslední. Vždyť je to tak snadné! Paradoxem je, že zatímco v reálném životě se sobě lidé navzájem spíše uzavírají, na sociálních sítích se často chovají jako urvaní z řetězu. Možná proto, že se tam nikomu nemusí dívat do očí. Nebo možná proto, že tam vykřikují své názory, za které nejsou bezprostředně kritizováni. Na sociálních sítích každý získává svou část moci, která je však velmi snadno zneužitelná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klonovaný novinář podával veřejnosti nepravdivé zprávy