Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Klíšťová encefalitida má výrazné příznaky. Očkování vám může zachránit život

Klíšťata mohou po přisátí na člověka přenést mnoho onemocnění. Nejrozšířenější z nich je velice obávaná klíšťová encefalitida.  Z článku se dozvíte další užitečné informace, jak se bránit před touto nemocí!

Zdroj: wikipedia.org

Virem klíšťové encefalitidy se klíště infikuje při sání krve živočichů, ve kterých virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Nejčastěji to bývají drobní hlodavci, ovce, kozy, krávy, vysoká lovná zvěř aj. Člověk se nakazí klíšťovou encefalitidou, kousne-li ho již infikované klíště.

Existují i méně časté případy, jak člověk může získat KE. Může se objevit například po konzumaci tepelně neupraveného kravského, kozího nebo ovčího mléka a mléčných výrobků, které pocházejí od nakažených zvířat.

Nejvíce nemocných je v České republice mezi dospělými, kteří snášejí průběh nemoci, stejně jako osoby staršího věku, mnohem obtížněji než děti. Nejvyšší pravděpodobnost nákazy KE byla v roce 2009 v těchto okresech: Praha, Plzeň-sever, Příbram, Chrudim, Žďár nad Sázavou, Jihlava, Třebíč, Prachatice, České Budějovice, Český Krumlov.

Zdroj: wikipedia.org

Toto onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích. První fáze nastává do týdne až do čtrnácti dnů od přisátí klíštěte. Průběh je velice podobný chřipce – lehčí teplota, únava, pobolívání hlavy, bolest svalů, malátnost. Potíže po několika dnech ustoupí a někdy může onemocnění touto fází skončit. Avšak často se po několikadenní odmlce objeví fáze druhá.

Jak se onemocnění KE projevuje?

Průběh druhé fáze bývá podstatně závažnější a může mít několik forem. Nejčastěji se objevuje zánět mozkových blan a mozku. Typické jsou prudké bolesti hlavy, horečky, závratě, přecitlivělost na světlo, zvracení, třesy.Nejzávažnější forma – napadení spodních center mozku – může ohrozit život nemocného, neboť při ní může dojít k selhání životně důležitých funkcí. U další formy se může objevit dokonce obrna horních končetin.

Zdroj: wikipedia.org

Onemocnění klíšťovou encefalitidou může být doprovázeno dalšími komplikacemi, jako jsou obrny hlavových nervů, poruchy sluchu, dokonce ztráta vědomí. Také se může objevit tzv. postencefalitický syndrom, který způsobuje dlouhodobé potíže, jako jsou bolesti hlavy, závratě, úzkosti, nespavost, poruchy koncentrace, paměti a nevýkonnost.

Prevence a léčba

Nejlepší prevencí proti onemocnění KE je očkování. Před KE se ochráníme, zabráníme-li klíštěti, aby se na nás přisálo. Proto, když jdete do přírody, volte vhodné oblečení a použijte speciální repelenty. Klíšťat se na člověka dostanou většinou skrze prostor mezi kalhotami a obuví. Nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě.

Pro léčbu KE neexistují léky. Jde tedy spíše o podpůrnou léčbu, kdy jsou pacientovi podávány léky na sekundární projevy nemoci, infuze a je mu poskytována intenzivní terapie (např. řízené dýchání). Důležité je zůstat v klidu na lůžku a fyzicky ani psychicky se nepřetěžovat.

Zdroj: itsahealthguide.com

Očkovat se dá od jednoho roku věku dítěte. Základní očkování tvoří tři dávky vakcíny. Druhá dávka se podává v odstupu jednoho až tří měsíců po první dávce. Třetí dávka se podává za pět až dvanáct měsíců. První přeočkování se doporučuje za tři roky po poslední (třetí) dávce. Následně by se měl člověk nechat přeočkovat každé tři až pět let.

Očkování je důležité

Nejlepší je nechat se očkovat v chladném období roku. Avšak očkování se dá provádět v průběhu celého roku. K tomu existují i zkrácené varianty očkování, kdy je druhá dávka aplikována už po dvou týdnech od dávky první. Třetí dávka a navazující přeočkování je pak ve stejném časovém intervalu jako při základním očkování.

Očkování provádí na požádání praktický lékař. Cenu vakcinace hradí pacient. Některé zdravotní pojišťovny svým klientům poskytují příspěvek. Cena jedné dávky se pohybuje v rozmezí 450 – 600,- Kč, záleží na typu (výrobce) a formě vakcíny (dětská, dospělá).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klíšťová encefalitida má výrazné příznaky. Očkování vám může zachránit život