Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede Bylo nás pět od Poláčka i Chmýří od Drábka

Na konci února se konalo setkání představitelů Klicperova divadla s příznivci divadelní tvorby ve Státní vědecké knihovně v Hradci Králové. Sešlo se bezmála 30 lidí, aby se dozvěděli co nejvíce informací o červnovém divadelním festivalu i o plánech na příští sezónu.

Setkání s tvůrci divadla, Zdroj: svkhk.cz

Do podkroví Státní vědecké knihovny přišel i ředitel divadla Ladislav Zeman se svým týmem, dramaturgyní Janou Sloukovou a uměleckým šéfem Davidem Drábkem, který přinesl svoji divadelní hru Chmýří. Ta se divákům představí až na červnovém Mezinárodním festivalu divadel evropských regionů, ale už nyní ji rozehrál Filip Richtermoc, Pavlína Štorková, Jan Sklenář a Lenka Loubalová. Jak už název napovídá, Chmýří nás zanese až do oblak, poletíme vzduchem a zpozorujeme ptáky, letadla i hmyz…

Dalším bodem tiskovky byla krátká historie divadla v podání ředitele Ladislava Zemana, se kterým jsme si nedávno povídali na téma Klicperovo divadlo, jeho historie a současnost (článek si můžete přečíst zde). Novou éru nastínila dramaturgyně Jana Slouková.

David Drábek s Ladislavem Zemanem Zdroj: svkhk.cz

Hitem příští sezóny je Poláčkovo Bylo nás pět pod vedením režiséra Ondřeje Havelky. Na dotaz, kdo bude hrát pět hlavních představitelů, Jana Slouková mlžila, možná to bylo přítomností mladého a známého herce Jana Sklenáře, který je jedním z adeptů na Péťu Bajzu nebo Čěňka Jirsáka či Zilvara z chudobince.

Poté dramaturgyně uvedla, že plán divadla na příští sezónu stále není uzavřený a obecenstvo seznámila jen se jmény režisérů, kteří v Klicperově divadle v příštím roce hry nazkouší.

Členové hereckého souboru

Mladí a talentovaní režiséři, to je jeden z klíčových bodů Klicperova divadla. Tvůrci divadla zvou na režisérské posty buď neznámé, ale velmi talentované umělce, kteří jsou po škole, anebo znamenité režiséry, se kterými je radost pracovat, jako například Daniel Špinar nebo Martin Františák, Jiří Nekvasil nebo sám David Drábek. Se všemi zmíněnými divadlo už v minulosti spolupracovalo. Mladým a talentovaným režisérem je i David Šiktanc, který ukončuje DAMU a bravurně zinscenoval hru V houštinách měst od Bertolda BrechtaDisku.

Publikum bylo velmi vrstevnaté, od nejmladších po nejstarší

Zájem publika o setkání s tvůrci divadla byl různorodý, obecenstvo bylo z řad studentů, pracujících nebo důchodců. Například bývalý ředitel Státní vědecké knihovny se ptal, kde lze hledat recenze na hry Klicperova divadla. Tisková mluvčí ho odkázala na stránky MF Dnes, které se v hojné míře věnují inscenacím souboru Klicperova divadla. Ale mnoho recenzí naleznete i na našem portálu.

Kostýmy Klicperova divadla

Nakonec publikum hodnotilo kostýmy, které pořadatelé přinesly, aby si je mohli diváci z blízka prohlédnout. Nechyběly ani výtvarné návrhy či paruky a ještěrské boty z muzikálu Ještěři, který divadlo stále uvádí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede Bylo nás pět od Poláčka i Chmýří od Drábka