Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Ve středu 24. března uplyne 125 let od otevření hradeckého Klicperova divadla. U příležitosti oslav tohoto výročí nastudoval soubor divadla hru Hadrián z Římsů, jak jinak než z pera dramatika Václava Klimenta Klicpery. Premiéra proběhne 29.května.

Hlavní budova Klicperova divadla, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Už v roce 1877 dostal továrník V. F. Červený nápad na postavení divadelní budovy a v březnu toho roku požádal Jednotu divadelních ochotníků, aby započali sbírat kapitál na stavbu. Ke sbírkám byli postupně vyzváni i občané a městské zastupitelstvo, které by zdarma poskytlo potřebný pozemek.

Až s nástupem L. J. Pospíšila do městského úřadu v roce 1881 se však daly věci do pohybu.
Koncem února 1882 bylo definitivně  rozhodnuto o divadelní stavbě.

Divadlo v šedesátých letech , Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Divadlo v šedesátých letech . Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Divadlo se už od počátku mělo jmenovat Klicperovo, protože právě v Hradci Králové Václav Kliment Klicpera učil na gymnáziu a pak se stal ředitelem zdejšího ochotnického spolku.

Na stavbu divadelní budovy se sešlo deset návrhů a až v roce 1884 se začalo stavět, a to podle projektu architekta V. Weinhengsta. Následujícího roku bylo divadlo slavnostně otevřeno hned třemi hrami: Klicperovou Eliškou Přemyslovnou, Šamberkovým Jedenáctým přikázáním a Hubičkou od Bedřicha Smetany.

Studio Beseda, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Studio Beseda. Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Profesionálně se v Klicperově divadle začalo hrát až v roce 1949. Od roku 1989 divadlo zaživá období své největší slávy. Celý areál se změnil k nepoznání. Deset historických domů, které patří divadlu, ale také Hlavní scéna, prošlo rekonstrukcí, díky které se divadlo stalo kulturním centrem severovýchodních Čech. Bylo vyhlášeno Divadlem roku České republiky na základě výsledků prestižní ankety Nadace Alfreda Radoka. Každoročně se tu pořádá festival Divadlo evropských regionů a Čekání na Václava.

Královéhradecké divadlo má čtyři scény. Hlavní scéna nabízí 400 míst, bezbariérový přístup a indukční smyčku pro sluchově postižené, Studio Beseda má 130 míst, komorní scéna V podkroví 50 míst a letní scéna 300 míst.

Hlavní scéna po rekonstrukci v roce 2004. Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Hlavní scéna po rekonstrukci v roce 2004. Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Všechny podrobnosti o životě hradeckých herců se dají vyhledat v archivu Klicperova divadla, v análech města Hradec Králové nebo v Muzeu Východních Čech. V Hradci také stále žijí vnoučata či pravnoučata mnohých zdejších divadelníků.

Galerie U Klicperů každou divadelní sezónu připravuje sérii výstav malířů, grafiků i sochařů. V blízkosti Klicperova divadla se nachází také Divadelní klub, ve kterém se v létě při festivalu Divadel evropských regionů schází řady návštěvníků nejen z řad herců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klicperovo divadlo v Hradci Králové