Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Klec pro majáky Mika Perryho. Jaký je život muže v ženském těle?

Hana Mazancová

Hana Mazancová

6. 6. 2011

OBR: Mike Perry: Klec pro majákyKniha Klec pro majáky, respektive její autor Mike Perry, se v poslední době velmi často objevuje v médiích. A nutno říci, že se není čemu divit. Autor i jeho dílo si tuto pozornost opravdu zasluhují v plné míře, a to nejen kvůli tomu, že otevírají téma transsexuality.

OBR: Mike Perry: Klec pro majáky

Mike Perry: Klec pro majáky, Zdroj: Nakladatelství Kniha Zlín

Mike Perry se narodil v Praze roku 1958. Po absolvování gymnázia se mu úspěšně podařilo složit náročné zkoušky na žurnalistiku v Praze. Zde také později získal doktorát. Větší část svého profesního života strávil v Československém rozhlase. Jako vášnivý milovník hudby, jenž do svých textů vypouští všechna svá trápení, měl několik – možno říci – úspěšných koncertů. Krátce po revoluci se mu narodila dcera, na kterou je náležitě hrdý. Suma sumárum život obyčejného člověka. Až na jednu velice podstatnou skutečnost – tento život prožíval až do zhruba padesáti let jako žena.

Byla jsem disciplinovanou majitelkou svého těla a podřizovala jsem mu veškeré své konání a snahy, poslušna toho, co se ode mě jako od ženy očekává. Ale duše, to bylo moje utajené království, můj skutečný život a pravý svět. Nerozuměla jsem téhle duši, nechápala jsem, v čem se to zmítá, po čem to vlastně prahne a kde se chce uhnízdit, ale byla jsem rozhodnutá hrát tuhle hru dvou životů až do finále a vše udržet v přísné tajnosti až do hrobu. Už mě nepřekvapovalo, že když jdu po ulici, svůj vlastní pohled zcela nevědomky nachytám ve výstřihu vyvinutých žen a krásných, obdařených slečen.

Jak bylo zmíněno výše, Mike Perry prožil většinu svého života s ženskou identitou jako Ivana P. Již od dětství ji trápily různé myšlenky, že něco není v pořádku. Začalo to zcela nevinně – malá Ivana si místo panenek a kočárku přála k Vánocům autíčka, automobilovou dráhu či samopal. No budiž, přeci se mezi námi najde spousta takovýchto děvčat. Avšak za zlomový okamžik můžeme označit platonickou lásku ke své spolužačce z gymnázia. I tak tu ale pořád něco nesedělo.

V té době by nikoho ani na okamžik nenapadlo vyřknout slovo transsexualita. A to ze dvou důvodů. Vezmeme-li v úvahu politické zřízení našeho státu, něco jako porucha identity bylo naprosté tabu, protože se jednalo o západní problém. Druhý podstatný důvod bylo obdivuhodné autorovo sebezapření a s ním spojený příslib mlčenlivosti až za hrob.

OBR: V cizím těle

Správná duše, ale tělesná schránka je špatně, Zdroj: sxc.hu

Klec pro majáky je hodně intimní zpovědí, kdy by zřejmě bylo troufalé ji s něčím porovnávat. Na našem trhu se totiž takto otevřená a vše odhalující kniha stala nedostatkovým zbožím. Ona intimnost díla však nespočívá v přehnaném popisu v otázce sexu. Tento typ intimnosti se týká našeho myšlení, především našich nejniternějších představ a fantazií.

Každý z nás občas utíká do svého vlastního světa, lišíme se pouze intervaly mezi tímto útěkem a naším pobytem ve skutečnosti. Na knize je obdivuhodné, s jakým prožitkem a vášní jsou tyto fantazie vylíčeny. Ještě víc je ale cennější autorova odvaha, rozhodnutí, odhodlání svoje světy takto detailně odkrýt před veřejností.

Mike Perry vypráví svůj příběh za pomoci metafor a přirovnání. Skvěle na nich totiž demonstruje situaci a pocity, které jsou pravděpodobně běžným slovníkem těžko popsatelné. Možná někdo namítne, že ke konci knihy se zde jistým způsobem objevuje náznak opěvování sebe sama, své vlastní síly a Mike Perry také říká, že jen tak někdo by toto nedokázal. Pokud bychom danou pasáž vytrhli z kontextu, pak by to mohlo znít lehce namyšleně. Soudný čtenář však nakonec musí uznat, že při takovémto osudu je jistá dávka sebevědomí zcela na místě.

OBR: Žena nebo muž?

Žena nebo muž?, Zdroj: sxc.hu

Po celoživotním zapírání sama sebe je rozhodnutí pro přeměnu z ženy na muže nejen příběhem silné osobnosti, pevné vůle či mateřské lásky. Je také zářným příkladem toho, že naše existence zde na Zemi je dána přírodou, proti které není radno bojovat či se jí jakkoli vzpírat.

Těžko říct, jestli měl Mike Perry nějaké konkrétní poselství, které chtěl sdělit. Zřejmě jako vždy platí, že si čtenář z knihy vezme něco, co je blízké jemu a vyloží si danou problematiku po svém. Každopádně vás kniha donutí popřemýšlet nad sebou samým. Uvědomíte si, že v dnešním světě svobodného myšlení se už nemusíme před ničím a nikým schovávat.

Název knihy: Klec pro majáky
Autor: Mike Perry
Počet stran: 335
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Kniha Zlín
Doporučená cena: 339 korun

Hodnocení: ***** (95%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klec pro majáky Mika Perryho. Jaký je život muže v ženském těle?