Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Klavírista Chick Corea opět vystoupí v Praze, tentokrát s Garym Burtonem

Martin Faix

Martin Faix

23. 2. 2011

FOTO: Chick Corea a Gary BurtonPo necelých čtyřech letech se do Prahy vrací jeden ze zakladatelů moderního jazzu – Chick Corea. Tentokrát zde vystoupí v sobotu 26. března v Kongresovém centru s vibrafonistou Garym Burtonem, se kterým ho pojí mnohaletá spolupráce a několik desek včetně jejich poslední z roku 2008 s názvem The New Crystal Silence, kterou sem přijedou představit.

FOTO: Chick Corea a Gary Burton

Chick Corea a Gary Burton, Zdroj: pořadatel koncertu

Chick Corea stihl ve své hudební kariéře zažít tolik, na co by jiným muzikantům nestačilo několik životů. Setkání s trumpetistou Milesem Davisem sám označil jako klíčové pro svoji tvorbu. Deska Bitches Brew z roku 1970, na které Corea hraje, se stala základem moderního pojetí jazzu tzv. fusion, kdy docházelo ke kombinování jazzu s dalšími hudebními styly, nejčastěji rock, vážná hudba, ale také například vlivy indické hudby. Kontakt se špičkou mladé jazzové generace, která se okolo Milese Davise sdružila v té době, dal možnost vzniku několika kapel rozvíjejících tento moderní styl.

Jedna z takových skupin byla Return To Forever, kterou založil Corea v roce 1972. Kapela si prošla vývojem od období latinskoamerického až po jazzrockové, v jejichž průběhu se sestavy muzikantů obměňovaly. Nejslavnější složení kapely, až do jejího konce v roce 1977, bylo Chick Corea – klávesové nástroje, Al di Meola – kytary, Lenny White – bicí a Stanley Clarke – baskytara a kontrabas.

Vstupenky na společný koncert Chicka Corey a Garyho Burtona, který proběhne v pražském Kongresovém centru v sobotu 26. března od 20 hodin, zakoupíte za 900 až 1880 korun on-line zde

S experimentováním v jazzu Chick Corea rozhodně nepřestal. V 80. letech založil další jazzrockově pojatou kapelu s názvem Electric Band, mimo to se věnoval koncertování s různými hvězdami světového jazzu. Z těch nejslavnějších to je Bobby McFerrin, Herbie Hancock, John McLaughlin, Dave Weckl, Jean-Luc Ponty či Béla Fleck, se kterým si zahrál v roce 2007 v Praze.

Kromě toho se nevyhýbá kontaktu i s mladší jazzovou generací, kterou představuje například japonská klavíristka Hiromi Uehara, se kterou vytvořil v roce 2007 duet a která se nám představila v kapele bývalého Coreova baskytaristy Stanleyho Clarka v Praze během loňského léta na Staroměstském náměstí na festivalu Bohemian Jazz Festival.

Sestava Gary Burton – Chick Corea je zajímavá tím, že vznikla při jam session na jednom z festivalů v 70. letech v Německu. Oba muzikanty kombinace klavíru a vibrafonu postupně natolik zaujala, že ač je jejich vlastní hudební projekty časově zaměstnávaly, duo v průběhu let několikrát obnovili. Jejich hudbu spojuje špičková technika hry na nástroje a mnohé jejich skladby jako například La Fiesta, Crystal Silence, Love Castle či Duende jsou již dnes v jazzu evergreeny.

Kdo by měl zájem koncert tohoto neobyčejného dua navštívit, měl by se vypravit 26. března do Kongresového centra v Praze. Ceny lístků se pohybují od 900 do 1880 korun a jsou k dostání on-line zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klavírista Chick Corea opět vystoupí v Praze, tentokrát s Garym Burtonem