Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Klasicismus a biedermeier zlepšují diplomatické vztahy

Redakce

Redakce

10. 8. 2010

Klasicismus a biedermeier je výstava, kterou její kurátor Johann Kräfner  skvěle umístil do Valdštejnské jízdárny. Výstava je již v plném proudu, ale návštěvníci se pořád jen hrnou. Chtějí také spatřit tu krásu dokonale iluzivních obrazů, které nám přijdou tak reálné a živé, či se chtějí vžít do role šlechticů nakupujících drahý nábytek. To vše, a ještě mnohem více, tato výstava nabízí.

Výstava Biedermeier a klasicismus Zdroj: archiv

Obnovení diplomatických vztahů

Výstava se koná díky snaze o obnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnským knížectvím. Kníže byl dokonce přítomen zahájení této expozice. Díla pochází zejména ze sbírky Hanse Adama II. a jeho Lichtenstein Musea  ve Vídni, které doplnily exponáty i z našich sbírek. Uvidíte zde okolo tří set děl a nejedná se jen o obrazy, ale také kresby a grafiky, sochy, nábytek nebo užitný a dekorativní porcelán.

Výstava Biedermeier a klasicismus

Výstava je rozdělena do několika okruhů

Výstava se dělí na pět tematických okruhů. První okruh je portrétní malba, která v této době jen vzkvétá. Můžeme pozorovat podobnosti ve vzhledu příslušníků knížecí rodiny. Nachází se zde také několik portrétů různých umělců. Druhý okruh je věnován tématu, které je asi nejvíce obnovovaným tématem v dějinách umění vůbec, antice. Tato díla zobrazují různé mytologické výjevy a ruiny antických chrámů. Krajinomalba je zastoupena ve třetí sekci. Je skvělé pozorovat, jak se malíři krajin té doby snaží o dynamiku mraků, které je tolik fascinovaly. Pokud rádi zkoumáte půdorysy paláců, zámků či dokonce zahrad, přijdete si na své v sekci věnované architektuře. Čtvrtým okruhem jsou výjevy ze života obyčejných lidí, které humorně až sarkasticky ukazují život vesničanů, sloužících, rybářů i cikánů. Pátým okruhem jsou zátiší, kterých zde ale uvidíte poskrovnu.

Výstava Biedermeier a klasicismus Zdroj: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze

Slavná jména

Díla dokládají velký zájem knížat o umění a sběratelství. Mezi autory, kteří jsou ve sbírkách zastoupeni a vy je můžete tudíž vidět, jsou přední vídeňští malíři jako například Heinrich Füger, Friedrich Amerling či Peter Fendi. Francouzka Élisabeth Vigée-Lebrun, která je mimochodem považována za nejkrásnější malířku všech dob, je autorkou obrazu Princezny Karoliny z Lichtenštejna a také Marie Antoinetty.

Výstava Biedermeier a klasicismus

Užitné předměty

Užitné předměty jsou zde zastoupeny nábytkem a porcelánem vyrobeným především na Moravě a ve Vídni, a to s odkazem na moravské zámky, které dříve patřily Lichtenštejnům (například Lednicko valtický areál). Nábytek je z doby neoklasicismu, empíru i biedermeieru a ve většině případů je zdobený intarzií.

Strohost klasicismu

Bohužel musím přiznat, že výstava je poněkud strohá a ke konci prohlídky má návštěvník pocit, jako by se propadal do přílišné plasticity a neživosti děl, což bohužel klasicismus vytváří. Rozhodně ale stojí za zhlédnutí a vlastní názor. Výstava potrvá do 17. října 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klasicismus a biedermeier zlepšují diplomatické vztahy