Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Klap-bzzz. Vítejte ve světě Hvězdných válek

Redakce

Redakce

30. 12. 2010

Zdroj: Propagační materiályKdesi dávno v jedné předaleké galaxii…. jeden astmatik s dýchacím přístrojem v černém brnění pronesl: „Luku jsem tvůj otec!“ A tak vznikla legenda. Mluvím o Hvězdných válkách.

Zde to všechno začalo a také skončilo. Zdroj: jag.lcc.gatech.edu

Zde to všechno začalo a také skončilo. Zdroj: jag.lcc.gatech.edu

V roce 1977 se poprvé na plátně kin, objevila první epizoda Star Wars (Hvězdné války,episoda IV. Nová naděje) V sále seděli diváci , kteří si vychutnávali klasický příběhem o boji dobra se zlem a byli naprosto ohromeni  na tu dobu nevídanými efekty.  Propracované triky hvězdných bojů ve stíhačkách, perfektní zvukařská práce, chytlavá hudba a galaxie plná různorodých druhů. Diváci z té nádherné podívané byli uchváceni. A když jsem prvně zhlédl tuto legendu i já, uchvátila mě rovněž.

Příběh začíná překvapivě uprostřed celé ságy. Episoda IV, je prvním filmem, ale přitom čtvrtým pokračováním příběhu z toho světa.  Zde poznáváme Luka Skywalkera, mladého a nadějného chlapce obdařeného velkou mocí v Síle, ze kterého se má stát rytíř Jedi, ochránce míru. Poznáme také jeho opak, krutého, nelítostného, ale o to slavnějšího Lorda Vadera. Seznámíme se rovněž s princeznou Leiou a charismatickým pašerákem Hanem Solem.

Dalšípostavy představuje moudrý učitel Ben Kenoby a chlupatý a věrný přítel Hana, Žvejkal. Poznáme i tajemného Imperátora, který stojí za vším zlem a, kterému slouží Lord Vader, jako nástroj jeho moci v galaxii. Svými humornými eskapádami a hláškami osvěžuje příběh dvojice droidů, protokolární droid ve zlaté barvě C3PO specialista na mezilidské vztahy, jenž se v nich někdy naprosto ztrácí a astromechanický droid  R2-D2, který s námi komunikuje pouze za pomoci pískavých zvuků. Jak už jsem řekl, jedná se o boj mezi dobrem a zlem, je tu romantická zápletka i humor.

Zdroj: Propagační materiály

Tak šel čas... Zdroj: blogs.qc.cuny.edu

Dalo by se říct, že se jedná o fantasy zabalené do obalu space opery. Máme zde rytíře, jejichž chování je vedeno šlechetnými úmysly, princeznu, která se zamiluje do pašeráka s ne zrovna vybraným chováním, zlého „krále“, který tyranizuje galaxii. V podstatě pohádka pro dospělé, která má možná právě proto tak velký úspěch.

Po skvělém úspěchu prvního filmu, se v roce 1980 Hvězdné války opět vrátily do kin. V pokračovaní s názvem Impérium vrací úder nalézá Luke Skywalker prastarého mistra rytířů Jedi, Yodu, a stává se jeho učedníkem. Dart Vader je ještě více nemilosrdnější a hrůzostrašnější než prvně. Mezi Hanem a Leiou to stále více jiskří a svůj vztah staví na: „Co se škádlívá, to se rádo mívá.“ Na konci se Luke utká s Lordem Vaderem v lítém boji se světelnými meči. Luke přijde o ruku a musí se zachránit útěkem. Zde mu Lord Vader, sdělí krutou pravdu o tom, že je jeho otcem.

V roce 1983 se objevil poslední díl ságy, Návrat Jediho, kde Luke dokončil svůj výcvik a stal se Jedim. Povstání vedené proti tyranii Imperátora, vede poslední útok proti superzbrani Impéria, Hvězdě smrti. Luke se utkává opět se svým otcem a bojuje také proti Imperátorovi a jeho lstivým intrikám. Luke věří, že v jeho otci zůstalo dobro a hodlá ho přesvědčit, aby se postavil spolu s ním proti Imperátorovi. To se mu na poslední chvíli podaří a společně svrhnou a zabijí Imperátora. Povstání se povede zničit Hvězdu smrti a tím přivodí Impériu úpadek. Vše dobře dopadne. Dobro zvítězilo, zlo bylo poraženo. Han a Leia jsou spolu šťastní. Klasický happy end, ale ten k pohádkám přece patří. Tímto filmem se příběh uzavřel, ale milióny diváků si lámalo hlavu, jak vlastně začal?

Geroge Lucas se na začátek vrátil v roce 1990 ve filmu Skrytá hrozba (Hvězdné války, episoda I., Skrytá hrozba), kde nám vypráví příběh, jak to vše začalo. Zhlédneme jak tajemný Dark Sidius (Imperátor) rozjíždí svůj plán na ovládnutí galaxie a vyhlazení Jediů. Spatříme mladého Bena Kenobiho, nebo-li Obi-wana Kenobiho. Ten spolu se svým mistrem nalezne Anakina Skywalkera, mladého chlapce s velkým potenciálem stát se mocným rytířem Jedi. A tak začneme sledovat cestu Lorda Vadera, kterým se mladý Anakin za pár let stane.

Zdroj: Propagační materiály

Obi-wan vs Datrh Maul Zdroj: cinematicwallpaper.com

V roce 2002 přiletěly do kin Klonové války (Hvězdné války, episoda II., Klony útočí) a věřte nebo ne, je naprosto fantastické konečně vidět a vědět, o jakých válkách se princezna Leia zmínila ve své zprávě pro Bena Kenobiho. Je to naprosto ojedinělý postup GeorgeLucase. Prvně natočil konec své ságy a až později se vrátil na začátek. A to se nejedná o žádný prequel, ale o plánovaný začátek celé ságy. George se prý takto rozhodl, proto, že v roce, kdy natočil první Hvězdné války, nebyly filmové triky na takové úrovni, aby mohl natočit počáteční epizody podle toho, jak zamýšlel. A jak technologie filmových efektů postupuje stále dopředu, Lucas své filmy stále upravuje a zkrášluje k dokonalosti. To svědčí o promyšlenosti celého díla v Lusacově hlavě.

V epizodě dvě vypuknou Klonové války, boj mezi Republikou a Separatisty, mezi Jedia a Sithy, světlou a temnou stranou Síly. Sledujeme výcvik mladého Anakina a jeho první kroky k temné straně síly, vzplanutí lásky k Padmé, vyvraždění vesnice písečných lidí, kteří mu zabili matku. Hněv, žárlivost, lpění na někom, to jsou posluhovači temné strany síly. Takto by to řekl mistr Yoda Anankinovi.

Zdroj: Filmové plakáty

Plakát k prvnímu filmu Zdroj: artfiles.art.com

V roce 2005 přišel do kin poslední film (Hvězdné války, episoda III., Pomsta Sithů), který byl očekáván nejspíše ještě více než poslední epizoda celé ságy. V Pomstě Sithů je konečně vysvětleno a hlavně ukázáno, jak vznikl ten netvor v černém brnění, Dark Vader. Kde přišel ke svým zraněním, kvůli kterým musí mít své brnění s dýchacím přístrojem a proč je spíše více stroj než člověk. A tím se celá sága uzavřela.

Vím, neřekl jsem vše, co v těchto filmech odehrálo, i když jsou základem pro každého fandu toho to fenoménu. Nemohu zde ani dlouze psát o tom, jak jsou filmy kvalitní z pohledu filmového kritika. Jestli jsou lepší ty staré nebo ty nové. Nemohu zde také dlouze vysvětlovat, co je to Síla, jak to dopadlo s Leiou a proč je z Anakina Lord Vader. Nemohu se zde ani rozepisovat o celém tomto vesmírů, ať ve hrách, seriálech či v knihách. To je námětem pro jiné články. Než však čekat na články, je lepší si udělat úvod do tohoto fenoménu tím, že zhlédnete všech šest episod a to nejlépe najednou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klap-bzzz. Vítejte ve světě Hvězdných válek