Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Kingdom Tower bude první stavbou vyšší než kilometr. Dotkne se mraků

Kamila Nováková

Kamila Nováková

6. 12. 2011

Nová nejvyšší budova světa má konečnou podobu a naplánován je i začátek výstavby. Kde bude tato babylonská věž současnosti stát a jak má vypadat?

FOTO: Kingdom Tower, vizualizace nejvyšší budovy světa

Budoucí nejvyšší budova světa svým designem příliš neohromí. Zdroj: smithgill.com

Není to ještě ani dva roky, co byla po šesti letech dostavěna nejvyšší budova světa, a už je tu nový projekt, který by rekord měl přebrat. Prozatím je držitelem prvenství s výškou 828 metrů budova Burdž Chalifa tyčící se ve městě Spojených Arabských Emirátů, Dubaji. Za návrhem výškového domu se 162 patry stojí architektonické studio Skidmore, Owings & Merril (SOM).

Novým rekordmanem se pravděpodobně stane mrakodrap Kingdom Tower, dříve známý jako Mile-High Tower, který se zapíše nejen do Guinessovy knihy rekordů, ale i do historie architektury tučným písmem. Půjde totiž o první budovu, jež přesáhne výšku 1000 metrů.

FOTO: Kingdom Tower

Součástí nejvyšší budovy má být i vyhlídková plošina

Kingdom Tower má být dominantou nového města Kingdom City, které se buduje poblíž města Jeddah, nedaleko od Mekky, v Saudské Arábii. S nápadem přišel synovec současného krále Abdalláha. Multifunkční budova v sobě zahrne kanceláře, obchody, ale i obytné prostory v podobě luxusních bytů a pronajímatelných apartmánů. Chybět nebude ani vyhlídková plošina umístěná 610 metrů nad zemí s výhledem na Rudé moře.

Věž přítelem životního prostředí?

Stavba bude mít půdorys trojcípé hvězdy, čímž vzniknou tři „kapsy“ stínu chránicí před sluncem a snižující tak náklady na klimatizaci. Další úspory energie mají zajistit speciální stěny. O tom, jak však bude k životnímu prostředí z hlediska energetické spotřeby šetrný systém 59 výtahů o rychlosti 10 metrů za sekundu a 12 eskalátorů, není veřejně nic známo.

Návrh mrakodrapu, který zahrnuje i podobu 23 hektarů okolního prostředí, vytvořilo studio Adrian Smith + Gordon Gill architecture. Výstavba má začít v prosinci a její cena se vyšplhá v přepočtu asi na 21,3 miliardy korun.

Jack a fazole?

Štíhlý tvar věže inspirovaly složené listy rašícího výhonku. Budova však spíše než svazek mladých listů evokuje hrot jehly. Údajná symbolika síly a tvůrčí vize obyvatel tak zůstává skryta. Vystačit si musíte s představou zpodobnění státu jako jedné ze špiček světového obchodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kingdom Tower bude první stavbou vyšší než kilometr. Dotkne se mraků