Menu
TOPZINE.cz
Literatura

King i Čapek. Vybrali jsme 8 knih, které mohou inspirovat výborné seriály

King, Nabokov, Payne, Orwell nebo Čapek. Romány, drama, dokumenty či nadčasové příběhy. Napadlo vás někdy při čtení báječné knihy, že si zaslouží filmové zpracování? Vybrali jsme pár takových, jejichž seriálové adaptace by stály za to.

FOTO: Knihy

Jaká kniha je právě ta vaše oblíbená? A dokázali byste si ji představit jako seriál? Zdroj: deviantart.com

Stephen King – Za soumraku

Spisovatel, kterého lze považovat za jednoho z králů hororových příběhů. Sbírka povídek Za soumraku obsahuje 13 historek. Jejich hlavní poselství tkví v tom, jak jej identifikoval sám autor, že si máme dávat pozor na svá přání, protože se může stát, že se vyplní. Každý příběh je unikátní svou děsivou jedinečností a otvírá bránu do nejtajemnějších koutů lidské fantazie.

Zdroj: apocalypticmongoloid.deviantart.com

Ackermanovo pole v povídce N. Zdroj: apocalypticmongoloid.deviantart.com

Výhody: Jak už bylo řečeno, každá Kingova povídka je svým způsobem jedinečná a děsivá, avšak každá jiným způsobem. Příběhy nejsou založeny jen na jedné pointě, což je možná také jeden z důvodů, proč jsou Kingovy příběhy tak oblíbené.

Po vyčerpání povídek z knihy Za Soumraku by v případě úspěšnosti seriálu jistě nebyl problém pokračovat v natáčení jeho dalších hororových příběhů. Například z knihy Čtyři roční období.

Nevýhody: Jedná se o horory, při nichž člověku často mrazí v zádech. Určitě by nebylo vhodné vysílat ho dříve než po desáté hodině večerní. Další nevýhodou je odlišná délka povídek, některé totiž zaberou dvě strany a jiné dvacet.

Vladimir Nabokov – Lolita

Málokomu mohl tento kontroverzní román uniknout, ať už v jeho knižní, či filmové verzi. Příběh muže středního věku, který vypráví o své lásce k děvčátkům ve věku kolem 9 až 14 let a nazývá je nymfičky. Vše ovšem chytře maskuje manželkou a zdánlivě normálním životem. Avšak jen do doby, než se nastěhuje do Anglie k paní Hazeové a její dceři. Dvanáctiletá Dolores zcela zamíchá všemi kartami. Po shodě nešťastných náhod paní Hazeová umírá a Humbert si bere Dolores pod svou ochranu. Společně spolu cestují, ale neustálá Humbertova přítomnost začne být Dolores otravná, proto uteče, s čímž se hlavní hrdina nedokáže smířit.

Jeremy Irons ve filmu Lolita. Zdroj: Distributor filmu

Jeremy Irons jako Humbert ve filmu Lolita. Zdroj: Distributor filmu

Výhody: Celá kniha se dá pojmout jako výborný cestopisný seriál, a to i při zachování hlavního příběhu. Humbert procestuje mnoho míst, kde se s Lolitou ukrývá, a v cestování pokračuje i poté, co mu jeho Lolita uteče. Tehdy se Humbert dá do jejího hledání spolu se svou novou partnerkou Ritou.

Nevýhody: Pro seriál by bylo vhodné věkové omezení z důvodu lehce nevhodného sexuálního kontextu, který se v knize vyskytuje.

Gustav Janouch – Hovory s Kafkou

Kniha vypráví o mladém chlapci, který pravidelně dochází ke spisovateli Franzi Kafkovi a vede s ním rozhovory na nejrůznější témata ze života, přičemž postupně poznává všechny jeho názory a poznatky, jež ho v určitých chvílích děsí.

Otázkou zůstává, kolik je v této knize založeno na pravdě a kolik na fikci. To však nic nemění na tom, že spisovatel Janouch se s Kafkou ve skutečnosti znal, takže osobnost Franze Kafky zde zůstává zachována.

Zdroj: evjones.deviantart.com

Umělecký pohled na Franze Kafku. Byl by takový i seriál? Zdroj: evjones.deviantart.com

Výhody: O této knize proběhlo mnoho spekulací. Upřít se jí však nedá, že je opravdu dobře napsaná a jako seriál by mohla mít obrovský úspěch. Aspoň pro literární fajnšmekry.

Nevýhody: Tento seriál by určitě nezaujal každého. Hovory s Kafkou jsou opravdu zvláštním dílem, v němž mohou najít zalíbení pouze lidé s láskou ke knihám a spisovatelům, kteří ve své době kreativním způsobem ovlivnili literaturu.

C. D. Payne – Mládí v hajzlu

Série sedmi knih vypráví o čtrnáctiletém puberťákovi Nickovi, který se chce stát gangsterem. Jako bonus je Nick absolutně posedlý sexem. Jedná se o humornou knihu, která obsahuje kontrast mezi světem dětí a dospělých.

Kniha vypráví o Nickově snaze zbavit se panictví za každou cenu. Příběh zahrnuje i situace jako ekonomickou krizi, rodinné problémy, tuláctví a mnoho dalších.

Mládí v hajzlu, mizíc před očima. Zdroj: Distributor filmu

Mládí v hajzlu mizící před očima. Zdroj: Distributor filmu

Výhody: Kniha je napsaná formou deníku a podobnou verzi by si zasloužila i v seriálovém provedení. Jedná se o typický teen příběh, který si vždy své fanoušky a fanynky najde.

Nevýhody: Cílová skupina pro tento seriál je velmi omezená. Určitě by se našli i diváci nad dvacet let, kteří by zavzpomínali na ta utrápená léta mládí, ale kolik by jich bylo, zůstává ve hvězdách. Na druhou stranu je pubertální diváctvo z podstaty věci tím nejloajálnějším. Kdo nemá rád seriál, u kterého vyrůstal?

Francis Scott Fitzgerald – Krásní a prokletí

Jaký asi může být život amerických zbohatlíků v předválečném období? Kniha vypráví o třech přátelích přesně tohoto charakteru, jejichž smyslem života je alkohol a absolutní zahleděnost do sebe samých. Rádi si užívají peněz, které sami vydělávat nemusí, a jejich oblíbenou činností je alkoholové opojení či rádoby inteligentní konverzace.

Tak to jde až do doby, kdy se jeden z hlavních hrdinů zamiluje do bohaté a do sebe zahleděné Glorie, kterou si sice vezme, ale jeho láska k ní není opětována. Aby toho nebylo málo, jeho finanční podporovatel a dědeček se dozví o jeho alkoholovém řádění a zatrhne mu veškerý přístup k penězům. Najednou se americký sen začíná měnit v americkou noční můru.

Výhody: Do příběhu je velmi lehké se ponořit a setrvat až do jeho konce. Navíc se dá říct, že by se jednalo o seriál ze života pouze ve starším vydání, protože stylistiku předválečného období by stálo za to zachovat.

Nevýhody: Na první pohled by seriál mohl působit dojmem věčně nekončících telenovel. A to by také mohl být výsledek v případě, že by tvorbu dostal do ruky scenárista, který si v tomto okruhu libuje.

George Orwell – Farma zvířat

Jedná se o bajku skrývající mnohem více, než se na první pohled může zdát. Příběh se odehrává na malé farmě, jejímž vlastníkem je pan Jones. Jednoho dne se opije a zapomene všechna zvířata zavřít, jak to pravidelně dělá.

Zvířátka se tedy sejdou ve stodole, kde jim prase Major začne vyprávět o revoluci, která může přijít. Za pár dní prase Major umírá, zvířátka se začínají bouřit a vyženou pana Jonese ze statku. A to je právě tím počátkem revoluce, o které prase Major mluvilo.

Zdroj: artlyric.deviantart.com

Zdroj: artlyric.deviantart.com

Výhody: Nemá cenu z příběhu prozrazovat více – doporučujeme spíše knihu přečíst. Avšak co se týče seriálové formy, právě revoluční, jinotajný a podobenský obsah této povídky by celému seriálu dodával tu správnou šťávu.

Nevýhody: Ne každého by mohl bavit seriál se zvířátky.

Karel Čapek – R. U. R.

Čapkovo R. U. R. aneb Rosummovi univerzální roboti patří rozhodně mezi nadčasová díla. Jaké by to asi bylo, kdyby všechnu otravnou, nudnou a nezáživnou práci za lidstvo odváděli roboti, a pro nás by zbyl čas jen na zábavu?

Právě s touto myšlenkou si hraje skupina vědců, hlavní vedení továrny na roboty. Avšak ne vždy vše dopadne přesně podle našich představ a ve chvíli, kdy se roboti začnou bouřit, se schyluje ke katastrofě. Trestem pro lidstvo je neplodnost a roboti se stále více přibližují k absolutní nadvládě nad celým světem.

Zdroj: mybrothertito.deviantart.com

Zdroj: mybrothertito.deviantart.com

Výhody: Jedná se o nadčasovou knihu, která si najde fanoušky v jakékoliv době. Seriál by mohl mít široké spektrum diváků a ukrývá v sobě hlubokou myšlenku, nad kterou by bylo dobré se zamyslet.

Nevýhody: Někomu by se mohlo televizní zpracování jevit jako pokus kopírování filmových předchůdců (Já, robot nebo Potomci lidí), kteří jsou také adaptacemi knih.

Paulo Coelho – 11 minut

11 minut je příběhem mladé brazilské vesnické dívky, která touží po štěstí, poznává svá první zklamání v lásce, první problémy a přeje si lepší život. Při náhodném výletě se jí poštěstí a podepisuje smlouvu na odlet do Evropy, přičemž už se vidí v pohádkové kariéře modelky.

Avšak hned po příjezdu do Evropy zjišťuje, že vše je úplně jinak. Její práce se ani zdaleka nepodobá tomu, co očekávala, a i přes menší počáteční protesty se stává prostitutkou. Její představa je taková, že se vrátí do Brazílie se spoustou peněz. Začíná se ve velkém městě cítit osamělá, a to trvá až do chvíle, kdy narazí na speciálního zákazníka, který ji zasvětí do světa těch nejzvláštnějších rozkoší a bolestí. V tuto chvíli začíná dívka objevovat velké kouzlo sadomasochismu. A tím příběh nekončí.

Zdroj: facebook.com/paolo-coelho

Zdroj: facebook.com/paolo-coelho

Výhody: Jedná se o perfektní románový příběh s prvky perverze a se zásahy reálného světa. Seriálová verze by pravděpodobně měla co do činění s mýdlovými operami pro citově založené publikum, avšak samotná hloubka příběhu by tak či tak, díky své výraznosti, převážila.

Nevýhody: S největší pravděpodobností by se jednalo o seriál pro vytrvalce. Děj by byl totiž rozložen do mnoha a mnoha dílů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

King i Čapek. Vybrali jsme 8 knih, které mohou inspirovat výborné seriály