Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Kinetóza s vámi zatočí!

Redakce

Redakce

22. 9. 2010

Jistě jste už vy nebo někdo z vašich blízkých zažili při jízdě autem či autobusem pocity nevolnosti, orosení studeným potem, zvýšenou produkci slin nebo dokonce až zvracení. Pokud jste na sobě tyto příznaky zpozorovali, jedná se o nemoc zvanou kinetóza neboli nemoc z pohybu.

Zdroj: Hana Vaňková, Topzine.cz

Kde nás může kinetóza potkat?

Kinetóza nepatří mezi závažná onemocnění a ani nemusí mít trvalý charakter. Většinou postihuje mladší populaci (2 až 12 let), tedy především děti. Ovšem není to pravidlem, potkat se s ní můžeme klidně i ve vyšším věku. Nejpravděpodobněji ji zažijeme při cestování v dopravních prostředcích (automobil, autobus, letadlo, loď), ale ve výjimečných případech nás může přepadnout například ve 3D kině nebo dokonce při pozorování tekoucí vody z mostu.

Čím je kinetóza způsobena?

Vše je způsobeno vysíláním rozporných informací čidel jednotlivých částí těla do mozku. Na rozdíl od jiných částí těla (žaludek, končetiny), na něž se kymácení přenáší, může zrak registrovat určitý pohyb méně výrazně. Avšak daný pohyb organizmus ovlivňuje a pak je s určitým zpožděním tato informace přenášena do mozku. Zrakové vnímání může být také do jisté míry ovlivněno protichůdným kýváním jednotlivých předmětů (například v kajutě lodi). Zrakem tudíž nemusíme pohyb na lodi vůbec vnímat, neboť se dá kývání přirovnat k pohybům hlavy.

Zdroj: Hana Vaňková, Topzine.cz

Prevence vzniku kinetózy

Existují jistá pravidla, díky kterým můžeme kinetóze předejít:

  • sedět na předních místech v dopravních prostředcích a pozorovat ubíhající krajinu
  • dívat se přímo dopředu, nijak neotáčet hlavou
  • zhluboka dýchat
  • v letadle sedět blízko u křídla
  • mít neustále přísun čerstvého vzduchu
  • nečíst při jízdě
  • vyhýbat se alkoholu a těžkým pokrmům v noci před cestou
  • při rozvíjející se kinetóze na lodi se rozhodně nedoporučuje odejít na bok lodi a naklonit se nad vodní hladinu

Kinetóze se lze také vyhnout zavřením očí (například při jízdě spát), snažit se nalézt aktivitu, která odvede pozornost od potíží. Na základě zkušeností je také prokázáno, že je daleko lepší mít buď prázdný žaludek nebo naopak zcela naplněný. Částečně zaplněný žaludek může mít na svědomí příliv žaludečních potíží.

Léčba kinetózy

Existují různé praktiky (takzvané mind-body praktiky), které mohou pomoci zabránit vzniku příznaků kinetózy, a alternativní medicína (homeopatie a bylinné extrakty – Nux vomica, zázvor, dietní změny, akupunktura). Nejčastěji jsou však užívány přípravky, které můžeme získat ve kterékoli lékárně (speciální žvýkačky, tablety). Vybraný lék byste měli použít alespoň 20 minut před zahájením cesty a je také třeba počítat s tím, že mohou způsobit ospalost (zejména klasické tablety z lékárny).

Bohužel jen málokdy, zejména u dětí, ovlivníme nástup této nemoci a může nám velice znepříjemnit cestování. Ovšem budeme-li dodržovat alespoň některá z výše uvedených pravidel, můžeme tak projevy kinetózy zmírnit, popřípadě úplně zabránit jejich vzniku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kinetóza s vámi zatočí!