Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Obrovský kinetický bublifuk oživil Karlovo náměstí

Redakce

Redakce

6. 8. 2011

V úterý 2. srpna byl na Karlovo náměstí umístěn Bubble stroj českého výtvarníka Viléma Friče. Bude zde stát až do listopadu letošního roku.

Bubble stroj na Karlově náměstí

Bubble stroj vypouští bubliny vždy v celou hodinu, denně od 6 do 24 hodin, Foto: Martin Tejkal, Topzine.cz

Obří bublifuk stojí blízko Kostela svatého Ignáce a svým vzhledem dá vzpomenout na romány Julese Verna. Romanticky vzhlížející stroj, který měří 5,5 metru a váží 300 kilogramů, v pravidelných hodinových intervalech vypouští bubliny tvořené ekologickou směsí. Začíná přibližně v 6 hodin ráno a končí o půlnoci.

Interakce Bubble stroje s kolemjdoucími je běžná.

Bubble stroji se podařilo vnést na Karlovo náměstí hravost a tajemnou nepředvídatelnost, s jakou vrhá bubliny všemi směry.

„Vytržením lidí z denního stereotypu chci probudit jejich mysl a provokovat je svým dílem k zamyšlení či apatii, kdy apatie se stává reakcí a lhostejnost názorem,“ říká o projektu Vilém Frič, absolvent pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové.

Nový symbol Karlova náměstí

Bubble stroj pohání fotovoltoaický článek, je tedy zcela energeticky soběstačný. Svou hravou podobou i funkcí příjemně narušuje chladné prostředí Karlova náměstí, které po svém protnutí největším pražským tramvajovým uzlem ztratilo celistvost a stalo se pro většinu lidí pouze přestupní stanicí na cestě do práce.

Bublifuková směs je zcela ekologická, Bubble stroj samotný potom pohání fotovoltaický článek.

Bubble stroj baví kolemjdoucí, ale zároveň má v sobě i skrytý půvab strojů ze sci-fi románů.

Bubliny budou náměstí zahalovat až do začátku listopadu, přičemž stroj se v rámci Karlova náměstí ještě párkrát přemístí. Důvodem k tomu jsou administrativní omezení. Iniciátorem projektu je Ivan Holeček, který kontaktoval radního pro kulturu z pražského magistrátu Lukáše Kauckého a místostarostku Michaelu Marksovou. Ti převzali nad Bubble strojem záštitu.

„Neumím si moc představit, že by byla někde jinde. Vznikla pro určité místo, jež má určitý urbanistický ráz a atmosféru. Pokud by na místě zůstala, každý půlrok by se jen musela doplnit tekutina. Jinak je socha zcela samostatná.“, uzavírá Frič.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obrovský kinetický bublifuk oživil Karlovo náměstí