Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kinematograf bratří Lumiérů

Redakce

Redakce

26. 2. 2010

Lumiere_600x338Datum 28. prosince 1895 bylo všeobecně přijato za počátek historie filmu. Ten den se udála první projekce přístroje zvaného Cinematograph. Jak se na film dívali jeho otcové Auguste a Louis Lumiérovi? Jak vypadaly jejich první snímky? Čtěte a podívejte se na video ukázky.

zdroj: blogspot.com

zdroj: blogspot.com

O skutečném vynálezci filmu se mezi filmovými historiky vedou dlouhé spory. Faktem je, že bratři Lumiérovi by bez svých předchůdců nikdy nedokázali poskládat svůj cinématograph dohromady. Už jen to, že šest let před nimi Thomas A. Edison vytvořil přístroj zvaný kinetoscope, což byla vlastně promítačka, ve které se již pohyboval 35mm filmový pás, určená ovšem pouze pro jednoho diváka. Lumiérovi přišli ve správnou chvíli, posbírali poznatky svých předchůdců a 28. prosince 1895 promítli pohyblivé obrázky celému sálu v Grand Café v Paříži.

Říká se, že lokomotiva najíždějící na kameru ve snímku Příjezd vlaku, vyvolala v Grand Café výkřiky zděšení. Diváci, zcela nepřipravení na takový efekt,  se domnívali, že se vlak z plátna řítí na ně.  Bratři Lumiérové pouze zaznamenávali skutečnost náhodně se odehrávající před kamerou. V tomto snímku například můžeme vidět i různé velikosti záběrů (od velkého celku až k polodetailu), které však nevznikly úmyslně; jsou výsledkem toho, že se lidé před kamerou libovolně pohybovali.

Ve snímcích bratrů Lumiérů obecně postrádáme příběh. Je to dáno tím, že tito otcové filmu nikdy nevěřili, že by se film stal něčím víc než pouhou atrakcí pro lidi. „Mladý muži, máte štěstí, že můj vynález není na prodej, protože by vás přivedl na mizinu. Možná že se ještě nějakou dobu bude hodit jako vědecká zajímavůstka, ale obchodní hodnotu nemá pražádnou,“ řekl August Lumiére Georgi Méliesovi, který sice opravdu skončil na mizině, ale dal filmu umělecké atributy a objevil první filmové triky (viz článek zde). Lumiérovi měli svůj tým operátorů, které vysílali do celého světa. Ti natočili například první filmovou reportáž z korunovace ruského cara Mikuláše II. Jediným snímkem, kde je alespoň nějaký náznak děje a nejde jen o pouhý záznam reality, je nejspíš slavný Pokropený kropič.

Docela vtipné je první domácí video, které taktéž pochází z dílny Lumiérů. Měšťácká rodinka v něm asistuje při ranním krmení malého dítěte. Jsou to sami Lumiérovi a film dosti připomíná tisíce podobných snímků, jaké dnes natáčejí snad všichni majitelé videokamery, když chtějí zachytit první kroky svých ratolestí, rodinná shromáždění, apod.

Možnost, že by z kinematografu vzniklo umění, dokonce umění schopné konkurovat takovým oblastem tvorby jako je divadlo, malířství a literatura, si nechtěli bratři Lumiérovi ani připustit. Přesto mají v historii kinematografie své místo jako jedni z prvních průkopníků, ktěří ukázali pohyblivé obrázky publiku. Po nich přišli další a další tvůrci, kteří postupem času naučili toto publikum vnímat informace a emoce pomocí obrazů, tedy filmové řeči. A dnes je film tam, kde je.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kinematograf bratří Lumiérů