Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Keltská noc 2009: Od hudby až po magii

Redakce

Redakce

27. 7. 2009

zámek PlumlovKoncem týdne proběhl v Plumlově festival Keltská noc, který již po osmé oslavil velký úspěch. Každý rok zde vystupují kapely z různých zemí. Letos se opět představila slovenská Irish Rose hrající irskou a keltskou hudbu, folková formace Happy To Meet ze severní Moravy, ale také kanadské trio Cairdeas.

Elizabeth Barlow, Saskia Tomkins a Steáfán Hannigan z Cairdeas se zabývají tradičními písněmi, melodiemi a příběhy z Britských ostrovů, Kanady i vzdálenějších oblastí. Jednotliví členové získali mnohá ocenění včetně severoamerického a celobritského mistrovství ve hře na různé nástroje.

Elizabeth hraje na harfu a housle a je ve skupině zpěvačkou. Je velmi uznávanou sbormistryní a učitelkou zpěvu dětí a vydala tři sólová alba. Saskia hraje na housle, violu, nyckelharpu a cello, vystudovala jazzovou hudbu, jako houslistka získala ocenění za irskou hudbu a nahrává ve studiích. Steáfán hraje na irské loketní dudy, bodhrán, flétnu, irské píšťaly, kytaru a další strunné nástroje. Je známý jako skladatel, lektor hudebních dílen a autor knih a DVD o hře na bodhrán a irské píšťaly.

Oisín Hannigan (10) příležitostně hraje na perkusní nástroje a pozadu nezůstávají ani Eile (8) a Ayisha (5) Hanniganovy, které dotvářejí rodinné představení svým živým irským tancem. Jejich vystoupení je opravdu velmi profesionální a působí dojmem, že tito umělci chtějí lidem dát maximum ze své tvorby.

Další novinkou festivalu byla zpěvačka Pauline Scanlon. Tato sympatická a energická osoba pochází z Irska. Zpívá profesionálně od svých 15 let. Paulin patří k nejlepším zpěvačkám irské tradiční i soudobé hudby. Do ČR přijíždí letos se skupinou Live Wires. Její zpěv je energický a dodává lidem skutečný pocit štěstí, protože tato žena dokáže rozzářit celé publikum. Kvůli jejímu zpěvu by lidé cestovali až na kraj světa.

Démáirt, tanečníci z Česka, vykouzlily v pátek kolem jedenácté hodiny večer úžasné vystoupení. Jejich kostýmy měly vínově červenou barvu a jejich štíhlé nožky cupitaly v tradičních rytmech irské hudby. Tanečnice se usmívaly, bylo vidět, že je tanec nesmírně naplňuje. Svá neúnavná těla proháněly na pódiu s nevídanou obratností a žádná z nich nelapala po dechu, což u pozorujícího vyvolává údiv a nadšení. Uchvacující u těchto tanečnic jsou i jejich dlouhé vlasy vypadající jemně a přirozeně.

Zlatým hřebem večera byla již tradiční ohňová show, o kterou se postarali profesionálové ze Šternberka Akáda & Meče blesky. Svůj um dokázali návštěvníkům festivalu předvést i za deště.

Závěr první části festivalu ukončila pražská skupina Hakka Muggies, která ve své tvorbě kombinuje lidové melodie Irska, Skotska a Bretaně s tvrdým rockem. Řeknu vám, po takovém nářezu se nám nechtělo jít spát…

V sobotu byl festival zahájen v poledne volnou improvizací hudebníků. Kolem jedné hodiny odpolední vystoupily skupiny Samhain a Asonance revival z jižních Čech, které byly oproti loňsku v úplně jiné sestavě. Formace, které vede Martin Škanta jsou složeny z učitelů hudby a žáků konzervatoře. Zpěvačka Asonance revival je dívka s ohromujícím hlasem a umí hrát například i na dudy. Když jsme tuto dívku uslyšeli, běhal nám nadšením mráz po zádech.

O hodinu později přišla na pódium stálice české keltské hudby, skupina Czeltic. Existuje již od roku 1999 a založil ji Václav Rout. Jedná se o kombinaci tradiční skotské hudby s rockovou hudbou. Hudebníci v kapele používají dudy, housle, elektrickou a basovou kytaru. Tato originální kombinace nástrojů vytváří nezapomenutelné hudební zážitky. Členem skupiny je známý zpěvák Tomáš Pavelka, který účinkoval například v muzikálech Vlasy a Jesus Christ Superstar, dále zakladatel Václav Rout, který je velký fanda všeho skotského, houslista Martin Nigrín, baskytarista Prokop Saidl a bubeník Lukáš Let. Skupina má mimo jiné také velký smysl pro humor. Nás v Plumlově zaujalo, že baskytarista dokáže celé představení s úplnou elegancí odehrát s cigaretou v puse a mezi písněmi nemešká a připálí si další, tohle jsme ještě neviděli.

Skutečně legrační vystoupení, a zároveň i poučné, zařídili Scottish living history. Předvedli publiku za pomoci jednoho dobrovolníka, jak se oblékali skotští vojáci. Vystoupení nás pobavilo už proto, že dobrovolník výborně spolupracoval s vojáky a jako na povel si vysvlékl trenýrky, protože jak jistě víte, Skotové je pod kiltem nenosili.

Velmi pěkné bylo také vystoupení skotského dudáckého bandu The Rebel Pipers.

Dlouho na sebe nenechali čekat výborní muzikanti z Plzně hrající tradiční irskou, skotskou a bretaňskou hudbu Poitín, fungující od roku 1996. O dva roky později se k nim přidal zpěvák Jeremy Marc King z Velké Británie, který na nás působí jako pohodový a veselý člověk.

Skupina historického šermu Bellators předvedla způsoby, jakými se bojovalo za dávných časů.

Po historickém šermu na scénu přišli tanečníci a zájemce vyučovali před pódiem irské tance. Lidé, co se zapojili si výuku užívali,  a radostně poskakovali v kole. Atmosféra narůstala. Hudba se zdála být více hlasitá, i lidé více hlučeli, a počasí, které bylo odpoledne s menšími přeháňkami a zataženou oblohou, se lepšilo. Publikum ožilo a tleskalo s větším nadšením.

Irské tance vystřídal dlouho očekávaný Tomáš Kočko a Orchestr. Tento písničkář zhudebnil poezii básníka Jana Nezdařila, který psal o beskydských horalech. Tomáš Kočko má nejen krásný pronikavý hlas, ale i nádherně zvlněné vlasy, které mu dívky jistě závidí.

O zábavu mezi vystoupeními se vždy postaral publicista a komentátor Jiří Moravský Brabec.

Už s hodinovým zpožděním, které bylo zřejmě zapříčiněno přídavky písniček od všech skupin ,vystoupila kapela Bran. Zpěvák David Pajot pochází z Francie, zpívá v Bretonštině a angličtině, jeho hlas hladí posluchače po vlasech svou zvučností. Ostatní členové kapely jsou Češi.

Lidé tančí, tleskají a pohupují si do rytmu. Cítíme se, jako bychom nebyli v roce 2009, protože lidé mají oblečené dobové kostýmy a atmosféra nás unáší do doby keltů.

Po překrásném vystoupení muzikantů Bran se přiženou na pódium sebevědomí tanečníci skupiny Seamróg a předvedou nám doslova smršť irských tanců v parádních červeno-zlatých kostýmech. Je co sledovat a je čemu se obdivovat. Tito tanečníci mají své vystoupení plně pod kontrolou. Neodolatelní tanečníci se záhy na scéně vyměnili s irským hudebním triem Sliotar. Jejich energický projev jsme si nenechali ujít.

Na závěr se opět předvedla ohňová show ze Šternberka Akáda & Meče blesky a skupina Taliesyn, kterou jsme už nezhlédli.

Z keltské noci opět odjíždíme s pocitem příjemného a jedinečného prožitku z místa, kde jsme se setkali s fajn lidmi, viděli živá vystoupení neobvyklých kapel, které berou za srdce, dozvěděli se víc o historii Keltů nebo o magii od čarodějky Eriky Bábkové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Keltská noc 2009: Od hudby až po magii