Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Keks poznáte podle otisku ruky na kondomu

Petra Červená

Petra Červená

5. 6. 2009

Kapela Keks dávno překročila plnoletost, hraje už plných 28 let. Vznikla v roce 1981, v době nesvobody, ale Husáka přečkala bez vážnější újmy na své tvorbě. A na rozdíl od mnohých dlouholetých kapel nedošlo u Keksů k žádným velkým rozkolům ani pauzám.

Za zrod středočeské rockové formace jsou zodpovědný Petr Dudík (klávesy, zpěv) a Štěpán Kojan (kytara, zpěv). Duo v současnosti doplňuje Václav Šobísek (baskytara) a Václav Suchý (bicí, percussion). Hlavním textařem je Štěpán Kojan, který má na svém kontě přes 500 písní. Jeho nejznámějšími tvůrčími počiny jsou Proč holky pláčou, To se mi líbí, Víš nebo Pošťák, ke kterému v listopadu 2004 vznikl klip a k fanouškovským očím se dostal přes hudební stanici TV Óčko.

V počátcích si Keks vypůjčili hudbu od svých vzorů Deep Purple, Sweet, Slade atd., českými texty jej opatřili Petr Dudík a Štěpán Kojan. V tehdejší době ke kapele ještě patřil Milan Cafourek (basová kytara), Petr Štěpánek (bicí) a Petr Marek (manažer, zvuk, zpěv).

Kapela má za sebou už pěknou řádku alb, zatím poslední, jedenácté, vzniklo v loňském roce a nese název To se mi líbí. Některé skladby z tohoto alba můžete slyšet na vlnách rádia Blaník, ale nejlepší variantou bude návštěva některého z letních festivalů, protože live show pod slunečným nebem je teprve tím pravým zážitkem. Kesk letos začínají Votvírákem, pokračují na O2 Sázavafest Batte na Konopišti, přes Vysmátý léto Kadaň, Přeštěnice až k letnímu O2 Sázavafestu v Kácově. Na festivalech bude Keks působit roztomilou odlišností od jiných kapel nejen svojí tvorbou, ale hlavně rozdáváním kondomů se svým logem (otisk ruky). Přesně v duchu jejich letního hesla: Hezké léto s bezpečným sexem a Keksem!

Keks jsou sice nejpopulárnější na své domovské půdě ve Středních Čechách, kde také mají početnou základnu skalních příznivců, ale potkat se s nimi můžete po celé České republice. Nikdy nezapomenou zahrát své nejznámější písničky, které mají nádech nostalgie, některé vás dostanou do varu jako Stíny, Človíček, jiné vás nepatrně rozněžní jako Země, Pošťák, ale v zásobě mají i typické baladovky typu Víš, Lásko, Proč holky pláčou a mnoho, mnoho dalších.

Skupina se nyní věnují přípravám dalšího CD, ale vzhledem k nadcházejícím letním festivalům se zaměří i na kvalitnější propracování live show, ve které, jak říká Štěpán Kojan, vždy pouze improvizovali. Na www.keksrock.cz se dozvíte termíny dalších koncertů a novinky o kapele.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Keks poznáte podle otisku ruky na kondomu