Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Když žák předčí učitele. 5 coververzí slavnějších, než jejich předloha

Redakce

Redakce

17. 2. 2013

FOTO: Lenny KravitzNahrané skladby a jejich nové zpracování – to jsou coververze. Bývají zatracovány a leckdy je někteří považují za bezcenný klon, přesto mezi nimi lze najít i zdařilé kousky, které originál v lecčem předčí. Takových jsme vybrali celkem pět.

FOTO: Lenny Kravitz

Lenny Kravitz, Zdroj: lennykravitz.com

Jeff Buckley – Hallelujah

Srdceryvný populární song Hallelujah, původně nazpívaný kanadským hudebníkem Leonardem Cohenem, se stal obětí coververze a v podání Jeffa Buckleyho je mnohými považován za lepší než originál. Jednoduché doprovodné aranžmá kytary a jemný hlas Buckleymu přinesl 2. místo v britském žebříčku jednotlivců 2008.

Leonard Cohen

Jamiroquai – Sunny

Tento hit už předělala spousta zpěváků, ovšem úplný počátek se datuje do roku 1977, kdy americký písničkář Bobby Hepp skladbu nahrál poprvé. Od té doby se track stal nejhranějším na světě, není se čemu divit, že píseň byla zpracována ve stovkách verzí. Mezi nejlepší se řadí předělávka od Jay Kaye z multižánrové skupiny Jamiroquai.

Bobby Hepp

Lenny Kravitz – American Woman

Původní nahrávka byla stvořena kanadskou rockovou kapelou The Guess Who, American Woman se stal jejich nejznámější stopou. Track však dále sklízel ocenění i při ztvárnění Lenny Kravitzem. Lennyho verze je ostřejší a dynamičtější, a tím si v roce 2000 zasloužila ocenění Grammy Award.

The Guess Who

Nazareth – Love Hurts

V červenci 1960 píseň napsal a složil Boudleaux Bryant, člen grupy The Everly Brothers. Největšího rozkvětu však song dosáhl jako coververze v roce 1975 v provedení skotské rockové kapely Nazareth. Text písně se z velké většiny podobal originálu, pozměněna byla pouze jediná zpěvavá linka – místo „láska je jako kamna“ frontman zpívá „láska je jako plamen“. Rocková balada se stala mezinárodním hitem a objevila se ve filmu Halloween či Dazed And Confused.

The Everly Brothers

Guns N‘ Roses –  Knockin on Heaven’s Door

Původní song od Boba Dylana se stal vzorem pro mnoho hudebních interpretů, předělanou skladbou se pyšní U2, Avril Lavigne, Bon Jovi, Bob Marley, ale jako nejpovedenější se uvádí  verze od hard rockové kapely Guns N‘ Roses. V roce 2004 se hudebníci z Los Angeles mohli radovat ze 190. místa za nejlepší track všech dob.

Bob Dylan

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Když žák předčí učitele. 5 coververzí slavnějších, než jejich předloha