Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Když velký Robert Vano učí fotit akty aneb Naháči ve skleníku pod palmou

FOTO: vano_workshop-curikSvětově proslulý fotograf slovenského původu Robert Vano se rozhodl předat své bohaté zkušenosti dalším. Jako prostředek k tomu zvolil jednodenní workshop. Kde? Ve skleníku. Výsledkem celé akce je výstava s názvem Akt pod palmou.

Robert Vano s modelkou předvádí, jak nejlépe připravit dokonalou fotografii, Zdroj: olmuart.cz

Jméno Robert Vano zná jistě každý, kdo se někdy zabýval uměleckou fotografií nebo módou. Tento muž totiž zasáhl nemalým dílem do obou ze zmiňovaných oblastí. Během své kariéry je dokázal spojit do jedné a stal se celosvětově uznávaným umělcem.

Kadeřník, maskér a homosexuál

Cesta Roberta Vana k úspěchu nebyla rozhodně jednoduchá. Když měl v roce 1967 nastoupit na vojnu, raději emigroval. Jeho zemí zaslíbenou se staly Spojené státy americké, kde po svém příjezdu prošel řadou povolání. Vždy se však pohyboval ve světě módy. Vyzkoušel toho hodně. Pracoval jako kadeřník, maskér, vizážista a nakonec jako asistent módních fotografů. Roku 1984 začal se svojí vlastní kariérou.

FOTO: akt-pod-palmou

Snaha zúčastněných fotografů o co nejlepší záběr

Díky svému nadání působil postupně ve všech hlavních městech módy jako je Paříž, Milán nebo New York. Spolupracoval s předními módními časopisy od časopisu Vogue až po Cosmopolitan.

A čím že jsou jeho fotografie tak výjimečné? Důvodů k tomu je hned několik. Předně k vyvolávání fotografií používá vcelku neobvyklou techniku platinotypie. Ta je sice dost nákladná, ale originální výsledek rozhodně stojí za to.

Platinotypie je fotografický proces, který vznikl již v devatenáctém století. Celá technika je založena na citlivosti platinových solí na osvětlení. Hlavní roli v celém procesu tedy hraje platina. Jedná se o nejtrvanlivější fotografickou metodu, odstín obrazu je neutrální až šedočerný, bohatý na detaily a šedou škálu s výbornou kresbou ve stínech. Tato metoda se používá především k portrétní fotografii, ale vzhledem ke své finanční náročnosti není moc rozšířená.

Známý fotograf se nezdráhal sám názorně předvést, co po modelce vyžaduje

Další věc, která ho od ostatních značně odlišila, byl samotný námět jeho fotografií, a sice mužský akt.

Vano se vždy otevřeně hlásil ke své homosexuální orientaci. Gay portál Colour Planet ho dokonce v roce 2009 vyhlásil za jednoho z nejvlivnějších českých gayů. Jeho náklonnost k mužům je konečně patrná i z jeho fotografií. Mužský akt se tak stal pro mnohé jeho poznávacím znamením.

Vyučování aktu ve skleníku

Jeden celý den věnoval Robert Vano šestnácti fotografům, kteří se zúčastnili jeho workshopu v Olomouci. Focení probíhalo v palmovém skleníku na výstavišti Flora. Každý účastník měl poté za úkol poslat ze všech svých zhotovených fotek výběr deseti nejpovedenějších. Z těch poté vybral Vano dvě, které každého autora prezentují na výstavě.

FOTO: workshop Robert Vano, Akt pod palmou

Účastníci workshopu se učili fotit akt ženský i mužský

Výstava s názvem Akt pod palmou je k vidění v kavárně Café ´87 v Olomouci do 9. září. Místo tradiční vernisáže proběhne poslední den výstavy od 18:30 dernisáž za účasti všech autorů a autorek včetně samotného Vana.

Akt pod palmou

Kde: Café´87

Kdy: 25. 7. – 9. 9. 2011

olmuart.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Když velký Robert Vano učí fotit akty aneb Naháči ve skleníku pod palmou